Kilkuletnia hossa na rozwiniętych rynkach akcji przyciąga inwestorów skuszonych wysokimi stopami zwrotu. W ocenie analityków wciąż można tam znaleźć wiele atrakcyjnych sektorów i spółek z potencjałem. Mogą być one ciekawą propozycją dla inwestorów zainteresowanych wzbogaceniem portfela o zagraniczne aktywa.
Warto sprawdzić: Te spółki biją historyczne rekordy. Wciąż mają potencjał?
Nowe technologie na fali
Jak podkreślają analitycy, rynki rozwinięte oferują szerokie spectrum spółek z branż, których próżno szukać na polskim rynku bądź są one reprezentowane w niewielkim stopniu. Dobrym tego przykładem jest sektor nowych technologii, który posiada silną reprezentację zwłaszcza na amerykańskim rynku. – W gronie makrotrendów wpływających pozytywnie na zachowanie całych sektorów jest rewolucja technologiczna oparta na rozwoju sieci 5G, internetu rzeczy (ang. IoT) oraz powszechnym zastosowaniu sztucznej inteligencji. Według szacunków aktualnie na świecie używanych jest przeszło 28 mld inteligentnych urządzeń, a do 2025 r. ta liczba ma wzrosnąć blisko trzykrotnie. Aby sprostać temu zjawisku, potrzebna jest niewyobrażalna liczba podzespołów, za których produkcję odpowiedzialny jest sektor półprzewodników. Firmy wchodzące w jego skład są często mniej rozpoznawalne niż odbiorcy ich produktów, jak Apple, Amazon czy Google, jednak niemal wszyscy codziennie korzystamy z ich osiągnięć – zauważa Remigiusz Lemke, analityk DM mBanku.
Jako przykład podaje AMD, który dzięki swoim innowacyjnym produktom zwiększa udziały rynkowe kosztem dotychczasowych liderów, jak Intel czy Nvidia. – Kurs akcji w ubiegłym roku wzrósł o 80 proc., a w tym roku dokłada kolejne 100 proc. W dużej mierze jest to efekt przewagi technologicznej w segmencie procesorów i problemów z dostawami głównych konkurentów. Intel zapowiada, że będzie w stanie dostarczyć procesory o podobnej klasie co AMD dopiero w I kwartale 2020 r. Uzyskana przewaga ma konkretne przełożenie na podpisywane umowy. W ciągu ostatnich miesięcy spółka poinformowała, że z jej rozwiązań będą korzystać tak znane koncerny, jak Google, Amazon czy Twitter. Niedawno Microsoft zaprezentował nową wersję swojego flagowego laptopa Surface, która zawiera podzespoły AMD – przekonuje ekspert.