Sotheby’s: aukcja osobistych przedmiotów Vivien Leigh

Sotheby's

Dom aukcyjny Sotheby’s poinformował, że wystawi na aukcji przedmioty osobowe jednej z największych gwiazd kina – Vivien Leigh.

Będzie można kupić biżuterię, obrazy, zdjęcia oraz przedmioty osobiste aktorki oraz jej dom w miejscowości Zeals w Wiltshire, który wyceniono na 2,6 mln funtów.

Wśród kolekcji są także prywatne filmy aktorki i jej ówczesnego męża Laurence Oliviera, na których widać jak aktorska para spędza czas w ogrodzie, bawi się z psem czy też pływa w basenie.

Vivien Leigh była wybitną aktorka filmowa i teatralną, dwukrotna laureatka Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za kreacje Scarlett O’Hary w „Przeminęło z wiatrem”  i Blanche DuBois w filmowej adaptacji „Tramwaju zwanego pożądaniem”. Przez 20 lat była żoną wybitnego brytyjskiego aktora filmowego i teatralnego Laurence Oliviera. Byli jedną z najbardziej znanych i prominentnych par małżeńskich w Hollywood. Pobrali się w 1940 roku a rozwiedli w 1960. Siedem lat później Leigh zmarła w wieku zaledwie 53 lat.

Cały majątek zostawiła córce z pierwszego małżeństwa Suzanne Farrington, która zmarła w marcu 2015 roku. Jej dzieci postanowiły sprzedać pamiątki po sławnej babci.

W tzw. Kolekcji Vivien Leigh są nie tylko jej ubrania, prywatne fotografie, obrazy – także jej autorstwa, ubrania, peruki oraz listy i pamiętniki, a także wiele przedmiotów codziennego użytku: meble z jej domu w Zeals, dywany, książki, bibeloty, zastawy porcelanowe, sztućce, kubki, szklanki, kieliszki oraz liczne nagrody. Do kupienia są także dwie pary łyżew i liczne kufry podróżne.

Za XVIII-wieczne lustro należące do aktorki trzeba zapłaci co najmniej 15 tys. funtów. Za srebrny kubek nabywca będzie musiał zapłacić 8-12 tys. funtów. Na liście jest też egzemplarz książki „Przeminęło z wiatrem” z odręcznym autografem autorki Margaret Mitchell. Złotą obrączkę z wygrawerowanymi imionami „Vivien” i „Laurence” wyceniono na 400-600 funtów. Elegancki zegarek wyceniono na 200-300 funtów, a album ze zdjęciami z „Przeminęło z wiatrem” wyceniono na 3-5 tys. funtów. Diamentową broszę wyceniono za 25-35 tys. funtów.

Mogą Ci się również spodobać

Wielka obfitość aukcji

Fani zabytkowych samochodów, kolekcjonerzy malarstwa, bibliofile będą mieli wiele okazji do wzbogacenia zbiorów. Krajowy ...

Kolekcjonerzy czekają na wzrost cen

Szkło artystyczne i ceramikę z lat 50. i 60. taniej kupimy na jarmarku niż ...

Jak daleko nam do światowego rynku

35 galerii, w tym 15 z zagranicy, pokazało rzeźby i malarstwo W niedzielę 10 ...