Rosyjska aukcja Christie’s

Bloomberg

W londyńskim domu aukcyjnym pod młotek poszła rosyjska sztuka i przedmioty użytkowe za w sumie 5 mln funtów (24,1 mln zł).

„Ta kwota jest o 3,5 mln funtów wyższa od spodziewanej. Kupców znalazło 77 proc. wystawionych przedmiotów. W licytacji wzięło udział 238 klientów z 40 krajów. Ze stu kupujących 20 proc. to byli nowi klienci dla rosyjskiego departamentu Christie’s – dowiedziała się u źródła agencja Prime.

Przebojem licytacji był tym razem strój Kreona z 1904 r z jednej z teatralnych adaptacji Antygony Sofoklesa. To praca znanego rosyjskiego kostiumologa i artysty Lwa Baksta. Ponad stuletnia szata poszła za… 377 tys. funtów. Za obraz Konstantyna Somowa „Letni poranek” kolekcjoner zapłacił 281 tys funtów przy cenie wyjściowej 60 tys funtów.

Na aukcję trafił też obraz autorstwa Leonida Pasternaka z kolekcja hollywoodzkiej aktorki Natalie Wood. Poszedł za 106 tys. funtów. Obraz jest o tyle wyjątkowy, że są na nim autentyczne postacie XIX/XX wiecznej Rosji – sławny bas Fiodor Szalapin, malarz Konstantyn Korowin, książę Siergiej Szczerbatow i sam autor.

Z kolei srebrny kosz na owoce autorstwa Faberge poszedł za 87,5 tys. funtów – najdrożej z przedmiotów działu sztuki użytkowej.

– Pierwsza w tym roku aukcja sztuki rosyjskiej pokazała, że ten rynek dynamicznie się rozwija. Atmosfera na aukcji była pełna energii i wsparta interesującymi ofertami tak telefonicznym jak i przez internet. Statystyka nam mówi, że zainteresowanie rosyjską sztuką nakręca obroty. Ok. 70 proc. klientów jest rosyjskojęzycznych a pozostali to cudzoziemcy – ocenili Sarah Mansfield i Helen Smith Culver z departamentu rosyjskiego Christie’s.

Mogą Ci się również spodobać

Czy szable powrócą do polskich domów

Można kupić pamiątki narodowe, zabytkową broń, odznaczenia kawalerzystów. Sopocki Dom Aukcyjny zaplanował na 2 ...

Szansa dla mniej zamożnych kolekcjonerów

Plakat artystyczny jest u nas niedoszacowany, powodzeniem cieszy się tylko plakat historyczno-patriotyczny Kolekcjonerzy często ...

Krugerrand – król złotych monet

Na świecie emitowane są różne monety bulionowe, ale żadna z nich nie ma takiej ...