Rekordowa cena za dzieło amerykańskiego artysty

AFP

Portret, autorstwa amerykańskiego malarza Jean-Michel Basquiata, został sprzedany na aukcji Sotheby’s w Nowym Jorku za 110,5 mln dolarów.

To najwyższa cena, jaką kiedykolwiek zapłacono za dzieło artysty z USA.

Obraz kupił Yusaku Maezawa, potentat japońskiego handlu internetowego oraz znany kolekcjoner sztuki i jeden z najbogatszych Japończyków. Obraz zostanie udostępniony w muzeum w rodzinnej miejscowości milionera – Chiba na wyspie Honsiu.

W latach osiemdziesiątych obrazy Jean-Michel Basquiata sprzedawano maksymalnie pod 99 tys. dolarów.

Sprzedane właśnie obraz powstał w 1984 roku i za 19 tys. dolarów kupiło małżeństwo nowojorskich kolekcjonerów sztuki Jerry i Emily Spiegel.

W zeszłym roku inny obraz Basquiata został sprzedany na aukcji w Nowym Jorku za 57,3 mln dolarów. Także wtedy kupcem okazała się Maezawa.

Jean-Michel Basquiat zmarł w sierpniu 1988 roku z przedawkowania heroiny. Miał 27 lat. Początkowo uprawiał graffiti a później zajął się malarstwem. Uważany jest za przedstawiciela nowego ekspresjonizmu. Jego obrazy to połączenie prymitywnej sztuki afrykańskiej ze współczesną sztuka ulicy, napisów na murach, elementów komiksu oraz archetypów kultury.

Od 1982 roku regularnie wystawiał swoje dzieła w galeriach na Manhattanie. Współpracował i przyjaźnił się z Andy Warholem. Wspólnie stworzyli ponad 100 obrazów.

W 1992 roku nowojorskie Whitney Museum of American Art zorganizowało wystawę pokazującą najważniejsze dzieła artysty.

Mogą Ci się również spodobać

Kolekcja może zapewnić nieśmiertelność

Rodzina Pusłowskich stworzyła kolekcję, w której były dzieła światowych mistrzów, m.in. Lucasa Cranacha, Eugene ...

Tajemnice mózgu Piłsudskiego na sprzedaż

Listy Sienkiewicza, pierwodruki Chopina, pamiątki patriotyczne wystawione na aukcji bibliofilskiej Ostra licytacja spodziewana jest ...

Czekając na encyklopedię wiedzy o polskiej książce

Od glinianych tabliczek po e-booki” brytyjskich autorów Rodericka Cave’a i Sary Ayad Arkady wydały ...