Rekordowa cena za dzieło amerykańskiego artysty

AFP

Portret, autorstwa amerykańskiego malarza Jean-Michel Basquiata, został sprzedany na aukcji Sotheby’s w Nowym Jorku za 110,5 mln dolarów.

To najwyższa cena, jaką kiedykolwiek zapłacono za dzieło artysty z USA.

Obraz kupił Yusaku Maezawa, potentat japońskiego handlu internetowego oraz znany kolekcjoner sztuki i jeden z najbogatszych Japończyków. Obraz zostanie udostępniony w muzeum w rodzinnej miejscowości milionera – Chiba na wyspie Honsiu.

W latach osiemdziesiątych obrazy Jean-Michel Basquiata sprzedawano maksymalnie pod 99 tys. dolarów.

Sprzedane właśnie obraz powstał w 1984 roku i za 19 tys. dolarów kupiło małżeństwo nowojorskich kolekcjonerów sztuki Jerry i Emily Spiegel.

W zeszłym roku inny obraz Basquiata został sprzedany na aukcji w Nowym Jorku za 57,3 mln dolarów. Także wtedy kupcem okazała się Maezawa.

Jean-Michel Basquiat zmarł w sierpniu 1988 roku z przedawkowania heroiny. Miał 27 lat. Początkowo uprawiał graffiti a później zajął się malarstwem. Uważany jest za przedstawiciela nowego ekspresjonizmu. Jego obrazy to połączenie prymitywnej sztuki afrykańskiej ze współczesną sztuka ulicy, napisów na murach, elementów komiksu oraz archetypów kultury.

Od 1982 roku regularnie wystawiał swoje dzieła w galeriach na Manhattanie. Współpracował i przyjaźnił się z Andy Warholem. Wspólnie stworzyli ponad 100 obrazów.

W 1992 roku nowojorskie Whitney Museum of American Art zorganizowało wystawę pokazującą najważniejsze dzieła artysty.

Mogą Ci się również spodobać

Ulotki patriotyczne cenne jak sztabki złota

W roku stulecia odzyskania niepodległości niewielkim kosztem można stworzyć zbiór ilustrujący sukcesy odrodzonej Polski ...

Rekordowa aukcja damskiej torebki

To nie była tylko torebka. To był Birkin. Rekordowa aukcja torebek odbyła się w ...

Ostatnia sesja Marilyn Monroe na sprzedaż

Zdjęcia z ostatniej, bardzo odważnej sesji fotograficznej Marilyn Monroe będzie można kupić podczas aukcji ...