Największy różowy diament na sprzedaż

PAP/EPA

W genewskim oddziale Sotheby’s odbędzie się aukcja największego różowego diamentu na świecie.

Diament Raj Pink ma 37,3 karata i według szacunków ekspertów powinien osiągnąć cenę od 20 do 30 mln dolarów. Obecny właściciel diamentu chce pozostać anonimowy.

Siedem lat temu dom aukcyjny Sotheby’s sprzedał różowy diament za 46,16 mln dolarów. Graff Pink ma 24,78 karata. To nie była jednak rekordowa suma za tego typu kamień. W kwietniu w Hongkongu na aukcji sprzedano różowy diament The Pink Star za 71 mln dolarów.

Na aukcji w Genewie będzie można kupić także parę przepięknych żółtych diamentów – tzw. diamentów Donnersmarck.

Kamienie należały do rodziny Donnersmarck. Większy diament ma wagę 102,54 karatów, a mniejszy 82,47 karatów. Diamenty zostały wystawione jako para i wycenione za 9-14 mln dolarów.

Diamenty Donnersmarck są częścią kolekcji La Paiva, należącej do hrabiny Henckel von Donnersmarck, jednej z najbardziej znanych kurtyzan XIX wieku. Teresa Esther Lachmann czyli markiza Blanka de Paiva była żoną górnośląskiego arystokraty z Bytomia Guido Henckel von Donnersmarcka, jednego z najbogatszych ludzi Europy. Jej kolekcja diamentów i elegancki hotel w Paryżu przy Polach Elizejskich (Hôtel de la Paiva) były legendarne, zwłaszcza, że Teresa Esther urodziła się w moskiewskim getcie w ubogiej rodzinie polskich żydów.

Na aukcji wystawiony zostanie także kolia ze szmaragdami wykonana w firmie jubilerskiej Cartier w 1930 roku. Kolie wyceniono na 350-550 tys. dolarów.

Będzie tez można kupić niezwykły zegarek szwajcarskiej firmy Patek Philipe wyceniony na 124 – 185 tys. dolarów.

Poza tym na aukcji będą m.in.  także pierścionek z różowym diamentem firmy Harry Winston z lat 70. zeszłego wieku (8-14 mln dolarów), diamentowe klipsy „Cosmos” firmy Van Cleef & Arpels (20 – 30 tys. dolarów), klipsy z rubinami i diamentami firmy Bulgari (15 – 25 tys. dolarów), pierścionek z dużym rubinem i diamentami (12 – 18 tys. dolarów), brosza Pantera firmy Cartier (22 – 32 tys. dolarów) oraz nieosadzony rubin o wadze 5,07 karatów(30-50 tys. dolarów). Kamień pochodzi z Tajlandii.

Aukcja odbędzie się 15 listopada w genewskim hotelu Mandarin Oriental.

Mogą Ci się również spodobać

Szansa na tanie zakupy i ogromne emocje

Dużym powodzeniem powinny się cieszyć aukcje wyprzedażowe. Nierzadko oferta jest tam bardzo ciekawa, a ...

Twórcy i wydarzenia, o których było głośno

Galerie uznają ubiegły rok za udany. Były sukcesy, nawet międzynarodowe. Na polskim rynku przybywa ...

Monety po kilkaset tysięcy złotych

Podajemy ceny wybranych numizmatów sprzedanych na aukcji Antykwariatu Michała Niemczyka, jaka odbyła się 22 ...