Niezwykły diament z Sierra Leone sprzedany na aukcji

AFP

Jeden z największych nieoszlifowanych diamentów jakie kiedykolwiek znaleziono w Sierra Leone trafił na aukcję w Nowym Jorku.

Diament – nazwany „Diament Wolności” – wielkości kurzego jajka został sprzedany za 5,5 mln euro (ponad 23 mln złotych).

Diament kupił brytyjski jubiler Laurence Graff a zysk z aukcji zostanie przeznaczony na inwestycje w rozwój Sierra Leone – poinformował organizator aukcji Martin Rapaport, przewodniczący Rapaport Group – organizacji zajmującej się badaniami analitycznymi rynku światowego diamentów.

– Sto procent wartości diamentu trafi do rządu i obywateli Sierra Leone – podkreślił Rapaport.

Diament o wadze 709 karatów został przypadkowo znaleziony w marcu tego roku we wschodniej prowincji Kono przez pastora Emmanuela Momoha, który oddał diament władzom.

Na nowojorskiej aukcji pojawiło się 70 potencjalnych kupców, ale ostatecznie tylko siedem osób przedstawiło oferty.

Diament już raz trafił na aukcję. W maju tego roku zaoferowano za niego 6,6 mln euro, jednak wtedy rząd Sierra Leone uznał, że to zbyt mała suma.

W 2003 roku Narody Zjednoczone zniosły zakaz eksportu diamentów z Sierra Leone. W ciągu 10 lat wojny domowej, która zakończyła się w 2002 roku diamenty z Sierra Leone trafiały na światowe rynki za pośrednictwem rebeliantów, którzy tak finansowali zakup broni. Diamenty z tego kraju nazywano wtedy „krwawymi diamentami”.

Sierra Leone jest jednym z najbiedniejszych państw na świecie. Swoją gospodarkę opiera prawie wyłącznie na wydobyciu diamentów.

Mogą Ci się również spodobać

Mundur z 1939 roku: zagadka dla detektywa

Co na aukcjach? Dzieło Hasiora, rzeźba Beksińskiego, miniatura Gierowskiego, ale także pamiątki historyczne Krakowska ...

Komoda dla prawnuka Kolekcjonerzy nadal kupują unikaty

Średniej klasy zabytkowe meble staniały o 40 proc. Dlaczego nie ma popytu i podaży? ...

Sensację budzą tylko rynkowe odkrycia

Na wystawie pojawi się Siemiradzki za 4 mln zł i inne gwiazdy polskiej sztuki. ...