Papiery naprawdę wartościowe

NBP

W poniedziałek Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu kolekcjonerski banknot o nominale 20 zł z niestosowanymi wcześniej w Polsce zabezpieczeniami.

Banknot z wizerunkiem Jana Długosza, upamiętniający 600. rocznicę urodzin słynnego kronikarza, został wydrukowany na specjalnym papierze umożliwiającym stosowanie grawerowania laserowego. Jak zapewnia na stronie internetowej NBP, to jeden z pierwszych tego typu banknotów na świecie.

Techniką grawerowania laserowego został wykonany kod na awersie banknotu, który będzie można odczytać telefonem komórkowym (odsyła do poswięconej banknotowi strony internetowej), oraz element graficzny (witraż) na rewersie.

To nie pierwszy banknot kolekcjonerski, który stał się dla NBP i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych – producenta wszystkich złotowych banknotów – okazją do przetestowania innowacyjnych rozwiązań. Rok temu, w 100. rocznicę utworzenia Legionów Polskich, bank centralny wyemitował 20-złotówkę z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego, która była pierwszym polskim banknotem polimerowym (plastikowym).

Na polimerowym podłożu nie da się umieścić znaków wodnych, które stanowią jedno z zabezpieczeń polskich banknotów obiegowych. PWPW zastosowała więc jako pierwsza na świecie nowatorski hologram, umieszczony na przezroczystym tle.

To oraz inne nowoczesne zabezpieczenia tego banknotu w marcu br. zostały docenione na konferencji European High Security Printing w Budapeszcie, gdzie został uznany za europejski banknot roku. Dwa miesiące później na międzynarodowej konferencji w Kanadzie 20 zł z marszałkiem Piłsudskim uznano (ex aequo z banknotami z Nigerii i Szkocji) za najlepszy banknot kolekcjonerski.

Tamten banknot oraz dwudziestozłotówkę z podobizną Jana Długosza łączy osoba Andrzeja Heidricha. Jest on autorem projektów graficznych wszystkich polskich banknotów obiegowych emitowanych od lat 70. XX w. oraz części banknotów kolekcjonerskich. Ten z marszałkiem Piłsudskim powstał na bazie projektu banknotu o nominale 5000000 zł z pierwszej połowy lat 90., który nie wszedł do obiegu ze względu na denominację.

Banknoty kolekcjonerskie NBP emituje od 2006 r. Licząc z tym, który trafi do obiegu w poniedziałek, wypuścił ich dotąd siedem. Pierwszym było 50 zł z okazji 28. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża.

Wszystkie banknoty kolekcjonerskie są prawnym środkiem płatniczym (tzn. istnieje obowiązek ich honorowania we wszelkich płatnościach), ale NBP przestrzega przed posługiwaniem się nimi w codziennych transakcjach. „Warto pamiętać, że numizmaty (monety i banknoty kolekcjonerskie) osiągają na rynku kolekcjonerskim wartość znacznie wyższą od nominału. Posiadacz banknotu powinien mieć więc na uwadze fakt, że regulowanie płatności banknotem kolekcjonerskim może oznaczać sporą stratę finansową” – czytamy na stronie internetowej banku.

Dwudziestozłotówka z Janem Długoszem zostanie wydrukowana w 30 tys. egzemplarzy. Będzie tym samym najrzadszym z wyemitowanych dotąd banknotów kolekcjonerskich. Nakłady poprzednich sześciu wahały się między 60 tys. sztuk  (20 zł na setną rocznicę przyznania Nagrody Nobla Marii Skłodowskiej-Curie) a 2 mln sztuk (50 zł z Janem Pawłem II). Dla porównania, z danych NBP wynika, że w I kwartale w Polsce w obiegu było 1,6 mld banknotów (najwięcej o nominale 50 zł).

Oto link do strony NBP, gdzie można znaleźć wizerunki banknotów:

http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/banknoty_i_monety/banknoty_kolekcjonerskie.html

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Spotkanie marszandów z kolekcjonerami i miłośnikami sztuki

Pierwsze w Polsce targi sztuki ze znaczącym udziałem galerii zagranicznych (www.art-fair.pl) odbędą się od ...

Sztuka współczesna lubiana nie tylko przez znawców

Do kupienia były dzieła o muzealnej wartości W niedzielę, 11 października, zakończyły się 13. ...

Kolekcjonerzy cenią rzadkość i świetny stan zachowania

Dukat koronny Jana Kazimierza w bardzo dobrym stanie został sprzedany za 110 tys. zł ...