Cesarzowa uczyła kolekcjonerstwa

Rzeczpospolita

To historia rodzinnej kolekcji, która już w XVI w. traktowana była jako wartość finansowa. Habsburgowie gromadzili obrazy i rzemiosło artystyczne. Zawsze mieli dokładny spis dzieł. Każdy obraz był wyceniony, aby w razie potrzeby mógł stać się zabezpieczeniem kredytu bankowego.

Arkady wydały monografię „Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu”. Podstawą muzeum są zbiory rodowe Habsburgów. Autorką tomu jest prof. Dorota Folga-Januszewska.

Arkady od lat wydają monografie największych światowych muzeów. To przekłady książek z włoskiej serii „Arcydzieła malarstwa”; autorami są uczeni ze świata. Brakowało monografii wiedeńskiego muzeum. Napisała ją polska historyczka sztuki. Tom ukaże się także we Włoszech i w Austrii.

Wielkim kolekcjonerem był np. arcyksiążę Leopold Wilhelm. W połowie XVII w. kupił trzy słynne angielskie kolekcje, w tym arcydzieła Tycjana i Caravaggia. Zakup od razu wzorowo zinwentaryzowano i wyceniono.

Obowiązywał zapis, że rodowej kolekcji nie wolno dzielić. Kolejni jej właściciele kupowali obrazy przede wszystkim bezpośrednio od malarzy sobie współczesnych, np. od Rubensa i Brueghla.

Polska zawsze była ściśle związana z Austrią. W Wiedniu pałace mieli m.in. Czartoryscy, Lubomirscy, Lanckorońscy. Jednak nawet w czasach politycznej i gospodarczej świetności polscy arystokraci nie kupowali sztuki z taką kolekcjonerską pasją jak Habsburgowie. W XVIII w. cesarzowa Maria Teresa udostępniła rodzinną kolekcję malarstwa narodowi w celach edukacyjnych. Każdy mógł zwiedzić zbiory w Belwederze za darmo! Wydano katalogi, które miały być wzorem dla innych kolekcjonerów. Do szkół powszechnych cesarzowa-reformatorka kazała wprowadzić naukę rysunku.

Kolekcja Habsburgów do dziś ma wymiar finansowy. Jest źródłem zysków z turystyki. Miliony turystów specjalnie przyjeżdżają do Wiednia, żeby obejrzeć np. sławną „Wieżę Babel”, którą namalował Pieter Brueghel Starszy.

W serii „Arcydzieła malarstwa” w polskiej edycji ukazały się monografie Muzeum Narodowego w Krakowie i Warszawie. Co zrobić, żeby wydano je także na świecie?

Mogą Ci się również spodobać

Do kupienia na aukcjach i obejrzenia w muzeum

W Krakowie zostanie otwarty pawilon ze zbiorami upamiętniającymi Józefa Czapskiego Fragment zbioru Anny i ...

Debiutanci zastąpią niedostępnych klasyków

Na rynku sztuki brakuje wybitnych dzieł, nierzadko na aukcje ściągane są prace z antykwariatów ...

Boznańska i inni z prywatnej kolekcji

We Wrocławiu można obejrzeć rzadko pokazywane polskie dzieła W Muzeum Miejskim Wrocławia w Pałacu ...