Cesarzowa uczyła kolekcjonerstwa

Rzeczpospolita

To historia rodzinnej kolekcji, która już w XVI w. traktowana była jako wartość finansowa. Habsburgowie gromadzili obrazy i rzemiosło artystyczne. Zawsze mieli dokładny spis dzieł. Każdy obraz był wyceniony, aby w razie potrzeby mógł stać się zabezpieczeniem kredytu bankowego.

Arkady wydały monografię „Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu”. Podstawą muzeum są zbiory rodowe Habsburgów. Autorką tomu jest prof. Dorota Folga-Januszewska.

Arkady od lat wydają monografie największych światowych muzeów. To przekłady książek z włoskiej serii „Arcydzieła malarstwa”; autorami są uczeni ze świata. Brakowało monografii wiedeńskiego muzeum. Napisała ją polska historyczka sztuki. Tom ukaże się także we Włoszech i w Austrii.

Wielkim kolekcjonerem był np. arcyksiążę Leopold Wilhelm. W połowie XVII w. kupił trzy słynne angielskie kolekcje, w tym arcydzieła Tycjana i Caravaggia. Zakup od razu wzorowo zinwentaryzowano i wyceniono.

Obowiązywał zapis, że rodowej kolekcji nie wolno dzielić. Kolejni jej właściciele kupowali obrazy przede wszystkim bezpośrednio od malarzy sobie współczesnych, np. od Rubensa i Brueghla.

Polska zawsze była ściśle związana z Austrią. W Wiedniu pałace mieli m.in. Czartoryscy, Lubomirscy, Lanckorońscy. Jednak nawet w czasach politycznej i gospodarczej świetności polscy arystokraci nie kupowali sztuki z taką kolekcjonerską pasją jak Habsburgowie. W XVIII w. cesarzowa Maria Teresa udostępniła rodzinną kolekcję malarstwa narodowi w celach edukacyjnych. Każdy mógł zwiedzić zbiory w Belwederze za darmo! Wydano katalogi, które miały być wzorem dla innych kolekcjonerów. Do szkół powszechnych cesarzowa-reformatorka kazała wprowadzić naukę rysunku.

Kolekcja Habsburgów do dziś ma wymiar finansowy. Jest źródłem zysków z turystyki. Miliony turystów specjalnie przyjeżdżają do Wiednia, żeby obejrzeć np. sławną „Wieżę Babel”, którą namalował Pieter Brueghel Starszy.

W serii „Arcydzieła malarstwa” w polskiej edycji ukazały się monografie Muzeum Narodowego w Krakowie i Warszawie. Co zrobić, żeby wydano je także na świecie?

Mogą Ci się również spodobać

Twórcy i wydarzenia, o których było głośno

Galerie uznają ubiegły rok za udany. Były sukcesy, nawet międzynarodowe. Na polskim rynku przybywa ...

Prywatne zbiory to duża rynkowa atrakcja

Na aukcję trafią 23 dzieła należące kiedyś do pisarza i tłumacza Jerzego Pomianowskiego Krakowski ...

Monety po kilkaset tysięcy złotych

Podajemy ceny wybranych numizmatów sprzedanych na aukcji Antykwariatu Michała Niemczyka, jaka odbyła się 22 ...