Kapituła doceniła naszego dziennikarza

Janusz Miliszkiewicz uhonorowany za promowanie kolekcjonerstwa nagrodą im. Feliksa Jasieńskiego

Publikacja: 25.01.2017 18:46

Kapituła doceniła naszego dziennikarza

Foto: materiały prasowe

W Muzeum Narodowym w Krakowie, w Galerii Sztuki Polskiej w Sukiennicach, 20 stycznia odbyło się „Spotkanie dobroczyńców Muzeum Narodowego w Krakowie”. Po raz pierwszy wręczono Nagrody im. Feliksa Jasieńskiego „Kolekcjonerstwo – nauka i upowszechnianie”. Doroczną nagrodę ustanowiły w 2016 r. Muzeum Narodowe w Krakowie, Archiwum Polskiej Akademii Nauk oraz warszawski Dom Spotkań z Historią.

W pierwszej edycji (za rok 2015) nagrodę przyznano w trzech kategoriach: dla naukowca, dziennikarza i instytucji.

W kategorii: naukowiec kapituła nagrodziła dr Dariusza Kacprzaka za monografię „Kolekcje Ziemi Obiecanej. Zbiory artystyczne łódzkiej burżuazji wielkoprzemysłowej 1880 – 1939″.

Nagrodą dla dziennikarza został uhonorowany Janusz Miliszkiewicz. W uzasadnieniu zwrócono uwagę przede wszystkim na cotygodniowe artykuły w „Rzeczpospolitej” i „Gazecie Giełdy Parkiet”, popularyzujące ideę kolekcjonerstwa, prezentujące wkład kolekcjonerów w ochronę dziedzictwa narodowego.

Nagroda dla instytucji przypadła Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu – za przygotowanie wystawy i opublikowanie katalogu „Kolekcja Aleksandra Kazimierza Wyrwińskiego”. Kolekcja ta liczy ponad 600 zabytków o dużej wartości historyczno–patriotycznej.

Nagrody wręczyli: przewodniczący kapituły prof. Wojciech Kowalski oraz jej wiceprzewodniczący dr Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. W uroczystości wziął udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Feliks Jasieński, patron nagrody, ofiarował Muzeum Narodowemu w Krakowie swoją kolekcję. To ok. 15 tys. dzieł, w tym światowej klasy japonika i najwybitniejsze dzieła np. Wyspiańskiego, Wyczółkowskiego, Boznańskiej. Muzeum Narodowe w Krakowie wydaje dziewięciotomową dwujęzyczną monografię daru Feliksa Jasieńskiego. Redaktorką całości jest dr Agnieszka Kluczewska–Wójcik .

Regulamin nagrody dostępny jest na stronie: www.kolekcjonerstwo.pl. Wręczenie nagrody za rok 2016 nastąpi 10 listopada 2017 r. w siedzibie Polskiej Akademii Nauk w Pałacu Staszica w Warszawie. Honorowym przewodniczącym kapituły jest prof. Krzysztof Pomian, historyk kolekcjonerstwa, dyrektor naukowy Muzeum Europy w Brukseli.

Sztuka
Zdrożeją obrazy malarzy kolorystów
Sztuka
Tanio kupowali zaginione dzieła i odsprzedawali je za miliony
Sztuka
Tanie wybitne obrazy jako fundusz emerytalny. W co zainwestować
Sztuka
Nikifor na wystawie. Prace niespotykane na rynku
Sztuka
Sztuka komiksu na inwestycję i do zbioru