Za tydzień poznamy wyniki naszego rankingu najlepszych młodych polskich artystów.
Od 2008 r. Kompas Młodej Sztuki (KMS) jest drukowany na łamach „Rzeczpospolitej” w „Moich Pieniądzach”, podobnie jak Kompas Sztuki, w którym pojawiają się artyści obecni na rynku sztuki po 1945 r.
Do KMS typowani są artyści do 35. roku życia.
Cezura wiekowa jest jedynym warunkiem, sztuka najnowsza jest niezwykle zróżnicowana, multimedialna. Oczywiście podstawą do zgłoszenia konkretnych nazwisk mają być osiągnięcia z ostatniego roku.
Przewodnik po rynku sztuki
Najpierw KS ukazywał się co roku, a KMS co dwa lata, jednak z powodu ogromnego zainteresowania młodą sztuką od 2014 r. KMS przeprowadzany jest co roku, a KS co trzy lata. Zderzenie dwóch „światów” – komercyjnego i skupionego tylko na promowaniu artystów – daje w miarę obiektywny obraz polskiego rynku sztuki. Wciąż płytkiego, raczkującego. Poza tym jest to jeden z najmniej przejrzystych rynków, nie tylko w Polsce.
Rankingi pozwalają zarówno nowicjuszom, jak i rasowym kolekcjonerom, domom aukcyjnym, galeriom i w końcu samym artystom zorientować się w meandrach tej dość specyficznej branży. Jest dla nich doskonałym przewodnikiem, wciąż brakuje przystępnych publikacji promujących sztukę. KMS jest podpowiedzią, na których artystów warto zwrócić uwagę, a przy zakupie prac wybrać już według własnego gustu.