Podpis na karcie może przejść do lamusa

Od kwietnia przyszłego roku karty z logo Mastercard mogą nie mieć paska na podpis. Banki jeszcze nie wiedzą czy z niego zrezygnują. – Analizujemy to – mówią bankowcy. Visa na razie nie planuje takich zmian.

Publikacja: 05.11.2018 16:46

Podpis na karcie może przejść do lamusa

Foto: Adobe Stock

Mastercard ogłosił, że od kwietnia 2019 roku banki i inni wydawcy kart z ich logo w Polsce będą mogli sami decydować, czy pasek na podpis znajdzie się na ich kartach płatniczych, czy też nie. – Innymi słowy pasek ten stanie się opcjonalny, ale nadal może być stosowany. Zmiana ta towarzyszy zwolnieniu sprzedawców przyjmujących płatności kartami Mastercard z obowiązku oferowania weryfikacji transakcji na podstawie podpisu klienta na paragonie – tłumaczy Anna Marciniak, odpowiedzialna za komunikację w polskim oddziale Mastercard.

Podkreśla, że dla posiadaczy kart w Polsce zmiana ta ma stosunkowo niewielkie znaczenie praktyczne, bo w naszym kraju transakcje potwierdza się kodem PIN, a w przypadku płatności zbliżeniowych na mniejsze kwoty i to nie jest konieczne.

– Najnowsza zmiana została wprowadzona przede wszystkim z myślą o rynkach takich jak Stany Zjednoczone, gdzie nadal 40 proc. konsumentów potwierdza transakcje kartowe podpisem. Polacy natomiast są światowymi i europejskimi liderami płatności zbliżeniowych – już 85 proc. transakcji kartami Mastercard w kraju realizowanych jest w tej technologii. Dzięki temu konsumenci płacą szybko, wygodnie i bezpiecznie, bez potrzeby składania podpisu – wyjaśnia Anna Marciniak.

Czytaj także: Limit karty kredytowej można przekroczyć nieświadomie

Bankowe analizy

Przedstawicielka Mastercard zauważa, że w związku ze zmianą posiadacze kart będą mogli nadal korzystać z nich bez konieczności ich wymieniania. – Jeśli wydawca ich karty zdecyduje się zrezygnować z paska na podpis, zmiana ta nastąpi przy okazji wydania kolejnej karty, po upłynięciu terminu ważności dotychczasowej – dodaje Anna Marciniak. Tyle, że banki jeszcze nie wiedzą czy z paska na podpis zrezygnują. – Z naszej strony jest zbyt wcześnie, by o tym mówić –mówi Agnieszka Kubajek, z biura prasowego banku Millennium. Grzegorz Culepa z PKO BP zdradza, że kwestia ewentualnej rezygnacji z umieszczania pasków na podpis  – lub ich pozostawienia  – na kartach płatniczych wydawanych ze znakiem akceptacji organizacji Mastercard jest obecnie analizowana. Bank nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie. Podobnie ING Bank Śląski. – Obecnie analizujemy temat, ale nie podjęliśmy jeszcze decyzji o tym, żeby usuwać z kart miejsce na podpis. Na pewno będziemy brali pod uwagę akceptowalność kart za granicą, szczególnie na mniej rozwiniętych rynkach, gdzie część transakcji jest autoryzowana podpisem (w rozumieniu zaawansowania płatności – np. USA dopiero niedawno wprowadziła standard EMV i karty z czipem)- tłumaczy Joanna Majer-Skorupa, zastępca rzecznika prasowego.

Anna Marciniak z Mastercard mówi, że stopniowe wycofywanie się branży finansowej z autoryzowania płatności kartowych podpisem jest związane z postępującą cyfryzacją. Dziś już około 1,5 miliona klientów polskiej bankowości płaci zbliżeniowo telefonem z kartą płatniczą zapisaną bezpiecznie w odpowiedniej aplikacji mobilnej. – Ponadto biometria staje się coraz popularniejszą formą weryfikacji tożsamości, a nasze badania potwierdzają, że konsumenci chętnie zastępują hasła i kody PIN weryfikacją biometryczną, którą uważają za bezpieczniejszą i wygodniejszą. Dlatego Mastercard inwestuje w biometrię, sztuczną inteligencję i inne innowacje ery cyfrowej, udostępniając najnowsze osiągnięcia technologiczne klientom.

Według danych Narodowego Banku Polskiego na koniec 2017 roku Polacy mieli w swoich portfelach ok. 40 mln kart, z czego udziały Mastercard w rynku wynoszą 44,2 proc. tj  o 4 pkt. proc. więcej niż dwa lata wcześniej.

Podpis na karcie: u konkurenta bez zmian

Via na razie z paska na podpis nie rezygnuje. – Obecnie prawie wszystkie terminale w Polsce pozwalają na płatności zbliżeniowe. Natomiast Visa działa na 200 rynkach na świecie i nie na wszystkich z nich płatności zbliżeniowe są popularne w takim samym stopniu, jak w naszym kraju- tłumaczy reprezentujący firmę Jarosław Soroczyński. Podkreśla, że Visa nieustannie rozwija alternatywne formy  autentykacji (uwierzytelnienie), jednak karty Visa, niezależnie od sposobu uwierzytelnienia transakcji, muszą być akceptowane wszędzie.

– Podpis posiadacza karty płatniczej jest popularny w niektórych krajach w Europie oraz jest wykorzystywany jako opcja zapasowa, np. w sytuacji uszkodzenia chipa karty – tłumaczy Jarosław Soroczyński.

Karty Płatnicze
Kartę bank może wysłać nie tylko zwykłym listem
Karty Płatnicze
Czasem trzeba iść do oddziału banku, by zmienić PIN do karty
Karty Płatnicze
Klient za granicą kartę nie zawsze dostanie. A czasem trzeba za nią dopłacić
Karty Płatnicze
Karta płatnicza częściowo uszkodzona. Bez wymiany się nie obejdzie
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Karty Płatnicze
Uwaga na marże przy płatnościach kartą na wakacjach za granicą