Na zaplanowanie wakacyjnych wojaży zagranicznych jest jeszcze trochę czasu. Warto jednak zastanowić się nie tylko nad kierunkiem wyjazdu, ale i zabezpieczeniu swoich finansów. Z raportu TNS „Global consumer tracker” wynika, że już dwa lata temu niemal połowa z nas najwięcej transakcji realizowanych za granicą opłacała kartami, mimo że ich koszty mogą być bardzo wysokie, a tani zakup czy posiłek nie jest taki tani, jak wynika z jego ceny.
Zdecydowana większość banków liczy sobie dużo za przewalutowanie wydatków ponoszonych w innej walucie niż złoty.
Uwaga na marże
Opłata za przewalutowanie jest na ogół inna dla kart Visa i inna dla Mastercard. Mogą też występować różnice w prowizjach pobieranych od kart kredytowych i kart debetowych. W BGŻ BNP Paribas np. przewalutowanie płatności kartą kredytową Visy kosztuje 3 proc., Mastercarda 2 proc., a kartami debetowymi obu organizacji 0 proc. Taniej w przypadku kart debetowych jest też w BOŚ. Prowizja w tym przypadku wynosi 2,5 proc., a przy płatności kartą kredytową Visa 4 proc. Mimo że są to wyjątki, warto sprawdzić w swoim banku, jak wysokość opłat się zmienia.
Visa czy Mastercard
Trzeba też uważnie czytać wszystkie adnotacje. Np. z tabeli opłat i prowizji Banku Pocztowego wynika, że prowizja za przewalutowanie jest zerowa, ale pod gwiazdką można wyczytać, że bank pobiera 1,5 proc. marży od transakcji zawartej w innej walucie niż złoty lub euro. Poza Eurolandem nie obędzie się więc bez dodatkowych kosztów. Teoretycznie przewalutowanie transakcji kartami Visa powinno być tańsze, ponieważ kurs waluty, którą się płaciło, jest przeliczany wprost na złote, a nie tak jak w przypadku Mastercard najpierw na euro lub dolary. Nie zawsze jednak jest tak, jak na pierwszy rzut oka wynika z bankowych opłat.
W mBanku prowizja od transakcji zagranicznych opłacanych Visą wynosi aż 5,9 proc., podczas gdy Mastercardem 2 proc. gdy transakcja opłacona była w walucie rozliczeniowej lub 3 proc., jeżeli w innej. Trzeba też brać pod uwagę, że możemy mieć do czynienia z podwójnym przewalutowaniem. W przypadku płacenia w walucie innej niż euro lub dolar, transakcja będzie najpierw przeliczona na walutę rozliczeniową według kursu Mastercarda, a następnie przez kurs banku, w którym posiada się kartę.