Na jakie bonusy do karty kredytowej można liczyć

Sprawdzamy ofertę dodatkowych usłg oferowanych przez banki wraz z kartami płatniczymi.

Publikacja: 31.01.2019 18:31

Na jakie bonusy do karty kredytowej można liczyć

Foto: Shutterstock

Przy wyborze karty kredytowej warto brać pod uwagę nie tylko opłaty z nią związane i możliwości ich ominięcia. Ważne są również usługi dodatkowe.

Banki wraz z kartami kredytowymi najczęściej oferują różnego rodzaju pakiety ubezpieczeniowe i inne bonusy. Wielu posiadaczy kart nie wie jednak, jak z nich korzystać tak, aby mieć dodatkowe przywileje, a ci, którzy o nich wiedzą, rzadko z nich korzystają. Wyjątkiem są zakupy z rabatami i inne programy lojalnościowe.

Więcej niż EKUZ

Na największe przywileje mogą liczyć osoby często podróżujące. Do nich skierowana jest oferta dodatkowych usług i to niekoniecznie dołączonych do kart dla VIP-ów.

Najczęściej można liczyć na ubezpieczenie kosztów leczenia w razie nagłego zachorowania za granicą. Szczególnie duże ma to znaczenie w razie podróży poza kraje Unii Europejskiej, w których nie można korzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, popularnie nazywanej EKUZ.

Karta jest bezpłatna i uprawnia do korzystania ze wszystkich niezbędnych zdaniem lekarzy usług medycznych na takich samych zasadach, jakie obowiązują ubezpieczonych mieszkańców w danych państwie. Nie daje jednak takich możliwości jak ubezpieczenie podróżne dołączane do kart kredytowych. Nie obejmuje bowiem korzystania z prywatnej opieki zdrowotnej. Nie zabezpiecza też w czasie podróży za granicę, ani nie daje innych, dodatkowych przywilejów, jak np. ubezpieczenie bagażu.

Nie oznacza to jednak, że pakiety ubezpieczeń dołączane do kart mają same zalety. Największą ich wadą są najczęściej niskie kwoty ubezpieczeń. Trzeba więc zwrócić uwagę, podobnie jak przy wszystkich innych polisach, na limity kwot ubezpieczenia i wykluczenia. Ważne jest to szczególnie w przypadku wyjazdu do Stanów Zjednoczonych, w których leczenie jest wyjątkowo drogie i może kosztować nawet kilkaset tysięcy dolarów. W takich przypadkach wyjścia są dwa. Albo trzeba mieć więcej niż jedną kartę z pakietem medycznym lub wykupić dodatkowe ubezpieczenie, co również jest możliwe w banku. Najnowszą ofertą jest Pakiet Podróżnika w ING Banku Śląskim z kartą wielowalutową i możliwością wykupienia ubezpieczenia turystycznego Aviva, ze zniżką 15 proc.

Karta karcie nierówna

Ubezpieczenia dołączone do kart kredytowych nie są drogie i – jeżeli płatne, to dobrowolne. Ich koszt zależy od posiadanej karty – i nie musi to być karta platynowa droga w obsłudze.

W przypadku kart srebrnych opłata za pakiet dodatkowych usług jest pobierana przez te banki, które dają możliwość ominięcia opłaty miesięcznej za obsługę rachunku karty. Tak jest np. w Banku Millennium i PKO BP. Wyjątkiem jest Santander Bank, w którym ubezpieczenie Podróżne World i pakiet assistance dołączone są do karty World MasterCard bezpłatnie. Ominięcie opłaty za plastik wymaga jednak zawarcia dziesięciu transakcji w miesiącu.

Pakiet obejmuje m.in. ubezpieczenie kosztów leczenia z sumą ubezpieczenia na pokrycie kosztów leczenia i repatriacji do 20 tys. euro, ubezpieczenie na pokrycie kosztów pogrzebu i repatriacji zwłok lub szczątków ludzkich z wypłatą do 4,5 tys. euro, ubezpieczenie dla następstw nieszczęśliwych wypadków lub śmierci w wysokości do 50 tys. euro. Można też liczyć na ubezpieczenie kosztów rezygnacji z udziału w podróży lub wcześniejszego z niej powrotu czy utraty zakupów.

Czytaj także: Karta kredytowa ułatwia życie, ale może być kosztowna

W Pekao posiadacze nie tylko kart platynowych, ale także złotych lub srebrnych, automatycznie mają dołączany do nich pakiet ubezpieczeń w podróży zagranicznej w chwili aktywacji plastiku.

Pakiet obejmuje m.in. ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, koszty leczenia i assistance informacyjny. Zakres ochrony zależy jednak od pakietu. W srebrnym maksymalne pokrycie kosztów leczenia za granicą wynosi zaledwie 10 tys. zł. W pakiecie złotym 100 tys. zł, a platynowym 150 tys. zł. W przypadku ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków posiadacze kart srebrnych mogą liczyć również na 10 tys. zł. Pozostałych kart – dziesięć razy więcej.

W PKO BP Ubezpieczenie na szóstkę również różnicuje kwoty ubezpieczeń dla różnych kart. Obejmuje ono ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie zakupów opłaconych kartą i pakiet assistance medyczny i Dom. W przypadku kart: Student, Przejrzystej i srebrnej ochrona jednak jest symboliczna. Świadczenie z tytułu trwałego uszkodzenia ciała wynosi np. do 10 tys. zł, w przypadku śmierci 40 tys. zł.

Prawie Concierge

Bank Millennium za 4 zł miesięcznie oferuje assistance samochodowy, medyczny i domowy Alfa dla Millennium Visa Alfa oraz assistance samochodowy, medyczny, domowy z Concierge dla Kobiet i Osobistym Terminarzem Impresja dla kart kredytowych Millennium Visa Impresja oraz Millennium Mastercard Impresja.

Assistance samochodowy ubezpiecza m.in. rozładowanie akumulatora, przebite opony, pusty bak i awarie. Można liczyć na uruchomienie niesprawnego auta dwa razy w roku z pokryciem kosztów do 500 zł. Podobne warunki dotyczą holowania. Raz w roku można też dostać samochód zastępczy na trzy doby lub na taki sam czas skorzystać z zakwaterowania kierowcy i pasażerów w hotelu. Z dogodności tych nie skorzystają jedynie posiadacze starych aut, które mają więcej niż dziesięć lat.

W przypadku assistance domowego raz w roku można wezwać fachowca, który naprawi sprzęt AGD, IT lub skorzystać z usług ślusarza. W każdym z tych przypadków maksymalna suma ubezpieczenia wynosi 400 zł.

Czytaj także: Czym się różni karta debetowa od karty kredytowej?

Dodatkowo i na życzenie posiadacza karty Millennium oferuje pomoc przy organizacji pomocy domowej, wizyty w gabinecie kosmetycznym lub salonie fitness, a nawet organizacji profesjonalnej sesji zdjęciowej. Raz w roku można też liczyć na dobową opiekę nad dziećmi, osobami starszymi lub niepełnosprawnymi, a także opiekę nad zwierzętami domowymi oraz skorzystać z oferty ośmiu godzin lekcyjnych korepetycji dla dziecka.

W ramach Terminarza Osobistego bank na życzenie będzie przypominał m.in. o datach urodzin i imienin najbliższych osób, spotkaniach biznesowych, wizytach u lekarza, szkolnych zebraniach rodziców i terminach składania dokumentów w urzędach.

Osobną grupą są karty, które uprawniają do uczestniczenia w programie PremierMiles lub Priceless Specials. To oferta dla wymagających klientów i znacznie droższa. W Citibanku np. obsługa karty Citibank Premier Miles kosztuje 216 zł rocznie, czyli 18 zł miesięcznie, w mBanku MasterCard Miles & More kosztuje 200 zł rocznie, ale z opłaty można być zwolnionym, jeżeli w ciągu roku zawrze się 240 transakcji lub mniej, ale za co najmniej 24 tys. zł.

""

pieniadze.rp.pl

Przy wyborze karty kredytowej warto brać pod uwagę nie tylko opłaty z nią związane i możliwości ich ominięcia. Ważne są również usługi dodatkowe.

Banki wraz z kartami kredytowymi najczęściej oferują różnego rodzaju pakiety ubezpieczeniowe i inne bonusy. Wielu posiadaczy kart nie wie jednak, jak z nich korzystać tak, aby mieć dodatkowe przywileje, a ci, którzy o nich wiedzą, rzadko z nich korzystają. Wyjątkiem są zakupy z rabatami i inne programy lojalnościowe.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Karty Płatnicze
Kartę bank może wysłać nie tylko zwykłym listem
Karty Płatnicze
Czasem trzeba iść do oddziału banku, by zmienić PIN do karty
Karty Płatnicze
Klient za granicą kartę nie zawsze dostanie. A czasem trzeba za nią dopłacić
Karty Płatnicze
Karta płatnicza częściowo uszkodzona. Bez wymiany się nie obejdzie
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Karty Płatnicze
Uwaga na marże przy płatnościach kartą na wakacjach za granicą
Karty Płatnicze
Limity płatności zbliżeniowych bez PIN-u a płatności mobilne