W wyjątkowych sytuacjach mogą się zgodzić na jej odbiór w oddziale wskazanym przez posiadacza rachunku, ale bywa, że takie historie źle się kończą dla klienta.

Pan Sebastian, klient PKO BP, miał odebrać kartę debetową w oddziale, a nie jako przesyłkę pocztową. Bank się na to zgodził. Tyle że nowy plastik nie dotarł na czas do placówki. Mężczyzna złożył reklamację.

– Niewiele dała, bo karty nie mam. Bank zwrócił mi opłatę jedynie za niekorzystanie z karty, bo jej fizycznie nie miałem – opowiada mężczyzna.

Kontaktował się też z bankiem przez infolinię. A tam doradzono mu, aby reklamację złożył… na poczcie. – A przecież do oddziału bank nie wysyła karty, korzystając z poczty zewnętrznej, lecz własnej – zżyma się klient PKO BP.

Warto sprawdzić: Zadłużenie na karcie kredytowej można rozłożyć na raty

Grzegorz Culepa z biura prasowego banku radzi klientowi, by raz jeszcze złożył reklamację.

– Standardowo wysyłamy karty pocztą, ale w uzasadnionym przypadku klient może wystąpić z wnioskiem o możliwość odbioru karty w oddziale. W takich wypadkach pomocą służą doradcy w oddziałach – zapewnia Grzegorz Culepa.

Wysyłanie wznowionych kart pocztą to norma w polskich bankach. Tak jest choćby w Credit Agricole.

– W wyjątkowych przypadkach umożliwiamy odbiór kart debetowych w placówkach – mówi Marcin Data, dyrektor ds. rozwoju daily banking i produktów oszczędnościowych. Alior Bank wznowione lub przedłużone karty zgodnie z regulaminem wysyła na adres korespondencyjny klienta, głównie pocztą.

– Zdarzają się wyjątkowe przypadki, gdzie doradca może osobiście dostarczyć kartę na życzenie klienta private bankingu – zdradza Klaudia Klimkowska z biura prasowego banku.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

Jak tłumaczy Tomasz Bogusławski z Pekao SA, karty są wysyłane na adres korespondencyjny, który klient podał bankowi. Ten bank standardowo nie wysyła kart do oddziałów.

– Jeżeli klient odpowiednio wcześniej przed upływem terminu ważności karty zawnioskuje o wysyłkę na inny adres – np. z powodu nieotrzymywania korespondencji na wskazany przez niego adres korespondencyjny – w indywidualnych przypadkach istnieje możliwość przekierowania takiej wysyłki – zapewnia Tomasz Bogusławski.

Także ING Bank Śląski nie oferuje możliwości dostarczenia odnowionej/wznowionej karty debetowej do oddziału.

– Wysyłamy je bezpośrednio na adres korespondencyjny klienta. Dyspozycję realizujemy pod koniec miesiąca poprzedzającego utratę daty ważności dotychczasowej karty. Dla wygody klient może korzystać z dotychczasowej karty (ze starym terminem ważności) do momentu aktywacji nowej. W specjalnych przypadkach na życzenie klienta bank umożliwia szybszą wysyłkę – zapewnia Miłosz Gromski z biura prasowego ING Banku Śląskiego.