Różna wysokość spłaty minimalnej na kartach kredytowych

Od 3 do nawet 10 proc. – na takim poziomie banki ustalają wysokość tzw. spłaty minimalnej karty kredytowej miesięcznie.

Publikacja: 05.04.2019 12:30

Różna wysokość spłaty minimalnej na kartach kredytowych

Foto: pieniadze.rp.pl

Zdarza się też tak, że banki dodatkowo podają minimalną wartość kwotową, czyli jaką najniższą kwotę powinni zapłacić klienci. Zwykle jest to 50 zł do zapłaty.

Pani Małgorzata jest wieloletnią klientką banku PKO BP. Pod koniec marca dostała wznowioną kartę kredytową.

– A wraz z nią informacje o tzw. spłacie minimalnej. Przeczytałam, że wynosi ona 4 proc., ale nie mniej niż 50 zł – opowiada kobieta. Dodaje, że o ile pamięta, gdy cztery lata temu dostała z banku poprzednią kredytówkę, tam kwotowej wartości minimalnej nie było – jedynie wartość procentowa do minimalnej spłaty. – Dlaczego to się zmieniło? – pyta czytelniczka.

My zapytaliśmy o to bank. PKO BP poinformowało nas jedynie, że minimalna kwota spłaty zadłużenia dla karty kredytowej wynosi właśnie 4 proc., a minimum 50 zł. – W ostatnich dwóch latach nie była zmieniana – dodał Grzegorz Culepa z biura prasowego banku.

Warto sprawdzić: Karta kredytowa ułatwia życie, ale może być kosztowna

Banki indywidualnie ustalają poziom minimalnej spłaty w miesiącu dla kart kredytowych. W banku Millennium wysokość spłaty zadłużenia określana jest tylko procentowo. Minimalna spłata to 5 proc. zadłużenia karty. – Wartość ta nie zmieniała się w ostatnich latach, nie planujemy też zmian w tym zakresie – podaje Agnieszka Kubajek z biura prasowego spółki.

Ale w wielu instytucjach, podobnie jak w PKO BP, oprócz wartości procentowej bankowcy dodatkowo ustalają też minimalną kwotę do spłaty.

W Banku Pekao wysokość spłaty minimalnej zależy od rodzaju karty. – W przypadku Pekao MasterCard/Visa Credit Silver, Pekao MasterCard/Visa Credit Gold minimalna spłata karty to 10 proc. kwoty zadłużenia wskazanego na wyciągu, nie mniej niż 50 zł – podaje biuro prasowe banku.

Z kolei w przypadku karty kredytowej Elastyczna minimalna spłata wynosi 5 proc. kwoty zadłużenia wskazanego na wyciągu, minimum 50 zł plus kwota rat do spłaty w danym miesiącu, jeśli klient korzysta ze spłaty w ratach. – Gdy kwota całkowita do spłaty jest mniejsza niż 50 zł, należy ją spłacić w całości – informuje bank.

Warto sprawdzić: Na jakie bonusy do karty kredytowej można liczyć

Jak informuje Paweł Pasztetnik, specjalista ds. rozwoju produktu w Departamencie Zarządzania Kartami Kredytowymi i Alternatywnymi Płatnościami w banku Credit Agricole, minimalna spłata zadłużenia w kartach kredytowych jest wyznaczana zawsze jako procent od kwoty zadłużenia, a dodatkowo bank ustala też minimalną wartość tej kwoty. W przypadku kart własnych to 4 proc. (nie mniej niż 30 zł), a w przypadku kart wydawanych z partnerami te wartości są różne i zaczynają się już od 3 proc. (nie mniej niż 20 zł).

– Bank w ostatnich dwóch latach nie zmieniał wysokości procentowych wymaganej spłaty i nie jest obecnie planowana zmiana – twierdzi Paweł Pasztetnik.

Przypomina, że przy kartach kredytowych klienci mają możliwość spłaty zadłużenia w ratach – w tzw. planie spłat ratalnych. Wówczas bank rozkłada zadłużenie na raty, a oprocentowanie tych rat jest zazwyczaj niższe niż standardowe oprocentowanie na karcie.

– Ponadto raty są równe. Klient wie dokładnie, ile ma spłacić i kiedy spłaci zadłużenie w całości – tłumaczy bankowiec.

Podobne rozwiązanie stosuje wiele innych banków. W Santander Banku minimalna kwota spłaty wynosi 50 zł. – Jest ona określona jako nie więcej niż 5 proc. kwoty wykorzystanego limitu kredytowego minimum – 50 zł, a w przypadku gdy kwota wykorzystanego limitu jest niższa niż 50 zł, to minimalna kwota do zapłaty odpowiada wartości kwoty spożytkowanego limitu kredytowego – tłumaczy Ewa Krawczyk z biura prasowego banku. Dodaje, że bank obniżył procentową minimalną spłatę z 5 proc. do 3 proc. A dla posiadaczy kart części detalicznej Deutsche Bank jest to 4 proc.

Zdarza się też tak, że banki dodatkowo podają minimalną wartość kwotową, czyli jaką najniższą kwotę powinni zapłacić klienci. Zwykle jest to 50 zł do zapłaty.

Pani Małgorzata jest wieloletnią klientką banku PKO BP. Pod koniec marca dostała wznowioną kartę kredytową.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Karty Płatnicze
Kartę bank może wysłać nie tylko zwykłym listem
Karty Płatnicze
Czasem trzeba iść do oddziału banku, by zmienić PIN do karty
Karty Płatnicze
Klient za granicą kartę nie zawsze dostanie. A czasem trzeba za nią dopłacić
Karty Płatnicze
Karta płatnicza częściowo uszkodzona. Bez wymiany się nie obejdzie
Karty Płatnicze
Uwaga na marże przy płatnościach kartą na wakacjach za granicą
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy