Podstawą racjonalnego rozporządzania dostępnymi środkami jest planowanie wydatków. W tym celu najlepiej zrobić sobie listę zakupów i potrzebnych rzeczy, eliminując ryzyko ulegania pokusom rodzącym się pod wpływem chwili.

Raty 0 proc.

Na zakupy dobrze wybrać się do sklepów, które mają konkurencyjne ceny, albo np. pozwalają łączyć oferowane przez siebie zniżki z tymi, które dodatkowo gwarantuje nam na karcie bank.

Warto sprawdzić: Zamówiłeś perfumy, ale żona woli lokówkę. Co robić?

Jeśli w portfelu nie ma wystarczającej ilości gotówki, dobrze jest podczas dokonywania transakcji użyć karty kredytowej.

W ten sposób, wydatki dokonane dziś, można uregulować bezkosztowo w ciągu następnych 54–56 dni, czyli w trakcie obowiązywania tzw. okresu bezodsetkowego. Płatności z karty można też rozłożyć na raty – np. wraz z sezonem świątecznych zakupów Bank Pekao SA wystartował ze specjalną ofertą rat 0 proc. za zakupy opłacone kartą kredytową Elastyczna.

W ramach promocji klienci mogą rozłożyć jedną spłatę kwoty od 500 do 5 tys. zł zł na dziesięć miesięcznych, nieoprocentowanych rat.

Zwrot wydatków

Płacąc za zakupy kartami w wielu przypadkach można liczyć na zwrot części wydatków. Posiadacze plastiku od Banku Millennium (Visa Impresja) mogą np. zrobić tańsze zakupy na świąteczny stół w hipermaketach i supemarketach Carrefour – premię o wartości 1,50 zł za każde wydane 30 zł klient otrzymuje od ręki w formie e-Bonu do wykorzystania podczas kolejnych zakupów. Zaoszczędzić też można na zakupach w Empiku czy Smyku, gdzie zaopatrzyć można się w książki czy zabawki dla dzieci.

Z okazji świąt Bożego Narodzenia klienci w Klubie Rabatowym banku Credit Agricole znajdą ponad 20 specjalnych ofert ze zniżkami m.in.w sklepach: RTV EURO AGD, Time Trend, Chocolissimo, By Dziubeka, Martes Sport, Gerlach, Giacomo Conti. Dla nowych klientów jest też dostępna promocja polegająca na zwrocie 3 proc. za transakcję zbliżeniową wykonaną kartą kredytową z wykorzystaniem telefonu (Google Pay/Apple Pay) – maksymalna kwota zwrotu, to 300 zł do końca przyszłego roku.

Klienci EnveloBanku, a więc cyfrowej bankowości Banku Pocztowego, mogą natomiast skorzystać, płacąc kartą EnveloBanku – jeśli za zakupy zapłacą kartą i wybiorą jako formę dostawy np, kuriera Poczty Polskiej, bank zwróci im część kosztów (do 200 zł rocznie). W Santander Bank Polska, płacąc codziennie kartą kredytową przez trzy miesiące zyskać można do 90 zł.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Warto sprawdzić: Dziecko może łatwo wyczyścić nam konto grając na telefonie

Grosz do grosza

Każda złotówka oszczędności w okresie wzmożonych wydatków jest na wagę złota. Warto więc sprawdzić, czy w sklepie z biżuterią, odzieżą, elektroniką, książkami, artykułami spożywczymi czy drogeryjnymi nie lepiej będzie zamiast gotówki wyciągnąć z portfela kartę płatniczą. Przyznane dzięki jej wykorzystaniu rabaty czy punkty wymienne na nagrody mogą bowiem się stać dodatkowym prezentem dla nas samych.

Bankowe promocje z kartami

Bank Promocje/Zniżki na kartachWarunki
Bank MillenniumKarty kredytowe Millennium Impresja i Millennium Alfa: 5 proc. moneybackZwrot pieniędzy za płatności u wybranych Partnerów. Millennium Impresja: Zara, Zara Home, Venezia, Deichmann, Apart, Sephora, Carrefour, Travelplanet.pl, Empik, Sony, Smyk, Pull&Bear, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius, Oysho, Baldinini, Coccinelle, Marella, Max Mara, Pennyblack, Pollini, Francesco Biasia, Uterqüe.
Millennium Alfa: Apart, Sephora, Leroy Merlin, Inter Cars, Empik, Cinema City, Travelplanet.pl.
Santander Bank PolskaPromocja: Zyskaj 90 zł z kartą kredytową. 1 zł za każdy dzień, w którym dokonano płatność kartą na dowolną kwotę. Uczestnik otrzyma nagrodę za płatności kartą dokonane w okresie 3 miesięcy kalendarzowych następujących po miesiącu, w którym uczestnik podpisał umowę o wydanie karty kredytowe. Do transakcji zaliczane są m.in.. płatności kartą kredytową główną lub dodatkową w punkcie handlowo-usługowym lub w internecie.
Credit AgricoleDo 50 proc. w Klubie Rabatowym i Promocja dla kart gold lub silver „Radość działa zbliżeniowo”Ponad 20 specjalnych ofert na święta: m.in. w RTV EURO AGD, Time Trend, Chocolissimo, By Dziubeka, Martes Sport, Gerlach, Giacomo Conti. W ramach tzw. szalonych godzin: 50 zł w Douglas, 30 zł do H&M, 2 bilety w cenie jednego w kinach Helios, 15 zł w Pyszne.pl, 20 zł na Merlin.pl. Promocja „Radość działa zbliżeniowo” – nowi klienci mają szansę na zwrot 3 proc. za transakcję zbliżeniową wykonaną kartą kredytową z wykorzystaniem telefonu (Google Pay/Apple Pay). Maksymalna kwota zwrotu dla klienta to 300 zł do końca przyszłego roku
Pekao SAPromocja 'Raty 0%”Rozłożenie 1 spłaty wszystkich wydatków dokonanych kartą w kwocie od 500,01 z do 5 tys. zł na 10 rat 0%. Bank nie pobiera odsetek i prowizji za jej uruchomienie. Z promocji mogą skorzystać wszyscy posiadacze karty Elastycznej. Wystarczy zalogować się do bankowości elektronicznej Pekao24 lub aplikacji mobilnej PeoPay i w polu promocja wybrać „Raty 0%”. Kartę Elastyczną można otrzymać teraz bez opłaty za wydanie.
mBankProgram mOkazjeZwrot płatności za zakupy u wybranych Partnerów. Listę swoich mOkazji można znaleźć z w serwisie transakcyjnym i w aplikacji mobilnej.
PKO BPKarty PKO Mastercard Platinium – biorą udział w programie Mastercard Bezcenne Chwile. Karty debetowe VISA PKO Ekspress i kredytowe PKO Przejrzysta, ze znakiem VISA – biorą udział w programie VISA OfertyW Programie Mastercard Bezcenne Chwile uczestnik wybiera pasję, którą chce zrealizować. Płacąc kartą za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych, zbiera punkty, które następnie wymienia na wcześniej wybraną nagrodę. Do 8 pkt. za każde 5 zł wydane u ponad 70 Partnerów programu, 5 pkt. za każde 50 zł wydane w punktach gastronomicznych w Polsce, 1 pkt. za każde 50 zł wydane w ramach pozostałych transakcji bezgotówkowych na terenie kraju. Ponadto, korzystając z ofert specjalnych u Partnerów programu Uczestnik może otrzymać extra punkty. Visa Oferty: zwrot części pieniędzy za zakupy u partnerów programu w ciągu 5-ciu dni roboczych
BOŚ Mastercard Bezcenne ChwileDla posiadaczy kart płatniczych Mastercard na start klienci zarejestrowani w Programie Bezcenne Chwile otrzymują od banku 3400 pkt., które stanowią równowartość 4 biletów do kina lub Vouchera o wartości 50 zł.
EnveloBankEnveloBonusWystarczy zarejestrować się w Programie przez bankowość internetową lub mobilną, zrobić dowolne zakupy w internecie za minimum 30 zł, zapłacić za nie kartą EnveloBanku (lub szybkim przelewem internetowym z EnveloKonta (tzw. Pay-By-link), wybrać jeden ze sposobów dostawy Poczty Polskiej (Paczka MINI, Paczka pocztowa, Paczka+, Paczka24, PACZKA48, Pocztex , Pocztex Procedura, List polecony, Przesyłka firmowa polecona). Zwrot pieniędzy można otrzymać nawet tego samego dnia, w którym zarejestruje się w bankowości internetowej lub mobilnej numer przesyłki, za którą chce się otrzymać zwrot. Bank zwróci do 200 zł rocznie kosztu przesyłek na EnveloKonto.
Bank PocztowyMastercard Bezcenne ChwileDedykowane promocje dla klientów banku: punkty powitalne dla każdego uczestnika, który w terminie do 30 listopada 2019 r. przystąpi do programu i wyrazi zgody marketingowe, otrzyma 1600 punktów powitalnych. Punkty można wymienić na nagrodę/y w ciągu 1 miesiąca od dnia ich otrzymania. Dodatkowo punkty za transakcje w placówkach Poczty Polskiej – każda płatność kartą Banku Pocztowego logo Poczty Polskiej jest punktowana: za każde wydane 5 zł uczestnik otrzymuje 3 pkt.
Źródło: Banki, dane aktualne na 12.2019 r.