Banki przyznają, że takie sytuacje są sporadycznie, ale czasem się trafiają. – Nie odnotowujemy wielu takich zgłoszeń, są one incydentalne – zapewnia Przemysław Sobczuk, menedżer zespołu obsługi kart kredytowych w Credit Agricole.
Jego zdaniem karta może nie działać, nie tylko z powodu rozmagnesowania, ale też ponieważ jest uszkodzona. – A uszkodzenie to nie zawsze jest widoczne dla klienta. Szczególnie jeśli dotyczy elementów wbudowanych w kartę, np. anteny– tłumaczy Przemysław Sobczuk.
A Kinga Wojciechowska-Rulka z mBanku zapewnia, że wszystkie karty wydawane przez jej bank wyposażone są w chipy EMV. – To oznacza, że nie mogą się rozmagnesować. Uszkodzeniu może ulec antena do płatności NFC, ale mówiąc szczerze, jest to sytuacja raczej teoretyczna, a nasi klienci bardzo rzadko zgłaszają nam sytuacje z tym związane – zapewnia przedstawicielka mBanku.
Warto sprawdzić: Z tymi kartami zakupy będą tańsze. Aktualne promocje
Ewa Krawczyk, z Santander Bank Polska tłumaczy, że pasek magnetyczny, tak jak całą karta musi spełniać wiele norm ISO. – To ogranicza oczywiście rozmagnesowanie paska. Jednak warto pamiętać, ze pasek magnetyczny jest na pewno wrażliwy na wszelkie umieszczanie go w polu magnetycznym mogącym zmienić czy skasować informacje na nim zapisane. W praktyce należy np. szczególnie uważać aby nie odkładać karty na elementy rozmagnesowujące wszelakie zabezpieczenia w sklepach – zauważa Ewa Krawczyk.