Karta przestała działać. Dlaczego? Co robić?

Choć nie powinno to się zdarzyć, ale bywają przypadki, że karta płatnicza nie działa, bo… się rozmagnesowała. Czy są sposoby, by temu zapobiec?

Publikacja: 02.01.2020 15:18

Karta przestała działać. Dlaczego? Co robić?

Foto: Shutterstock

Banki przyznają, że takie sytuacje są sporadycznie, ale czasem się trafiają. – Nie odnotowujemy wielu takich zgłoszeń, są one incydentalne – zapewnia Przemysław Sobczuk, menedżer zespołu obsługi kart kredytowych w Credit Agricole.

Jego zdaniem karta może nie działać, nie tylko z powodu rozmagnesowania, ale też ponieważ jest uszkodzona. – A uszkodzenie to nie zawsze jest widoczne dla klienta. Szczególnie jeśli dotyczy elementów wbudowanych w kartę, np. anteny– tłumaczy Przemysław Sobczuk.

A Kinga Wojciechowska-Rulka z mBanku zapewnia, że wszystkie karty wydawane przez jej bank wyposażone są w chipy EMV. – To oznacza, że nie mogą się rozmagnesować. Uszkodzeniu może ulec antena do płatności NFC, ale mówiąc szczerze, jest to sytuacja raczej teoretyczna, a nasi klienci bardzo rzadko zgłaszają nam sytuacje z tym związane – zapewnia przedstawicielka mBanku.

Warto sprawdzić: Z tymi kartami zakupy będą tańsze. Aktualne promocje

Ewa Krawczyk, z Santander Bank Polska tłumaczy, że pasek magnetyczny, tak jak całą karta musi spełniać wiele norm ISO. – To ogranicza oczywiście rozmagnesowanie paska. Jednak warto pamiętać, ze pasek magnetyczny jest na pewno wrażliwy na wszelkie umieszczanie go w polu magnetycznym mogącym zmienić czy skasować informacje na nim zapisane. W praktyce należy np. szczególnie uważać aby nie odkładać karty na elementy rozmagnesowujące wszelakie zabezpieczenia w sklepach – zauważa Ewa Krawczyk.

Grzegorz Culepa zaś z biura prasowego PKO BP zapewnia, że bank informuje klientów w ogólnym zakresie o zasadach bezpiecznego przechowywania i korzystania z kart. – W przypadku fizycznego uszkodzenia karty (włączając w to tzw. rozmagnesowanie) nie ma jednoznacznych instrukcji uniknięcia tego typu sytuacji ze względu na wielość przyczyn – twierdzi bankowiec.

Przyznaje, że na rynku można znaleźć różnego rodzaju nieformalne informacje, z których może wynikać, że uszkodzenie urządzeń elektronicznych, jakim jest również karta, może zostać spowodowane silnym działaniem pola magnetycznego, gdzie może być ono generowane przez różnego rodzaju urządzenia.

– Nie jest to jednak potwierdzona reguła, że np. karta ulegnie uszkodzeniu, jeśli będzie przechowywana blisko telefonu komórkowego czy telewizora itp. Odnośnie do identyfikacji tego typu przypadków: na podstawie zgłoszeń klientów możemy raczej stwierdzić, że są to sytuacje incydentalne – zapewnia Grzegorz Culepa.

Warto sprawdzić: Problemy z płatnością zbliżeniową. Powody mogą być różne

Gdy jednak dojdzie do rozmagnesowania karty i przestanie ona działać, to możemy wystąpić do banku z wnioskiem o jej duplikat.

Karty Płatnicze
Kartę bank może wysłać nie tylko zwykłym listem
Karty Płatnicze
Czasem trzeba iść do oddziału banku, by zmienić PIN do karty
Karty Płatnicze
Klient za granicą kartę nie zawsze dostanie. A czasem trzeba za nią dopłacić
Karty Płatnicze
Karta płatnicza częściowo uszkodzona. Bez wymiany się nie obejdzie
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Karty Płatnicze
Uwaga na marże przy płatnościach kartą na wakacjach za granicą