- Nie mamy konta, do którego nie dałoby się posiadać karty. Promujemy jednak aktywność kartową między innymi przez ustalenie opłat miesięcznych za konto – przyznaje Marcin Data, dyrektor ds. Rozwoju Daily Banking.

Chcesz konto? Bierz i kartę

Pan Michał to klient jednego z większych banków. Mężczyzna wysłał do niego babcię by założyła sobie rachunek. Starszej pani towarzyszyły inne osoby, by pomóc w formalnościach.

– Miało to być darmowe konto bez karty płatniczej z dostępem przez internet. Taka była oferta na stronie banku – opowiada pan Michał.

Czytaj więcej

Pionowe karty płatnicze. Nie eksponują danych, są ładniejsze

Jednak w oddziale pracownik powiedział, że takiej oferty już nie ma już w sprzedaży, a do konta karta musi być wydana.

- Dlatego założono babci konto z kartą, ze względu na to, że w ofercie jest możliwość korzystania z bankomatów za granicą bez dodatkowych opłat. Jednak pracownik stwierdził, że bez opłat to tylko w Polsce i tylko z własnych bankomatów – żali się pan Michał.

Dodaje, że babcia, aby założyć rachunek musiała wcześniej podpisać umowę na kartę, by założyć konto.

- Na dzień dobry, pracownik banku wprowadza potencjalnego klienta w błąd informując, że musi podpisać umowę o kartę by założyć konto. Po co to robi? Aby okraść klienta, bo za konto z kartą otrzyma premię od pracodawcy – uważa czytelnik.

Kontaktował się z bankiem. Ten przyznał, że klient wcale karty nie musi posiadać do swojego rachunku.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

Częściej korzystają z kart

Okazuje się, że banki nie mają w swojej ofercie jeszcze rachunków bez kart płatniczych, ale klienci mogą rezygnować jeśli chcą z takiego plastiku.

- Karta do konta jest produktem dodatkowym, klient nie ma obowiązku jej zamawiania, wystarczy to zaznaczyć na wniosku o rachunek – mówi Kinga Wojciechowska-Rulka, ekspert ds. relacji z mediami w mBanku. Tam zainteresowanie kartami nie zmniejsza się.

Także w Pekao SA do wszystkich ROR znajdujących się w ofercie klienci mogą zamówić kartę. – Ale przy zakładaniu konta klient decyduje, czy do rachunku ma być wydana karta, czy też nie – zapewnia Olga Wieszczek, z biura prasowego banku.

A Tomasz Molenda, dyrektora Biura Zarządzania Segmentem Klientów Detalicznych w Pekao SA dodaje, że klienci doceniają zalety korzystania z kart płatniczych, w tym m.in. ich wielowalutowość i gwarancję niskiego kursu.

- W tym roku, mimo pandemii Covid-19, odnotowaliśmy wzrost korzystania z kart, w tym także za granicą  (np. w lipcu o 60 proc. więcej niż w ubiegłym roku), podobnie jak innych sposobów płatności bezgotówkowych – mówi dyr. Molenda.

Podkreśla, że o popularności kart świadczą także statystyki dotyczące wyborów dokonywanych przez rodziców w przypadku Pakietu PeoPayKIDS przeznaczonego dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Aż 97 proc. z nich wybiera pakiet z kartą, mimo że nie jest ona obowiązkowa.

- Nie widzimy zatem odwrotu naszych klientów od korzystania z kart płatniczych, a wręcz przeciwnie wzrost zainteresowania – mówi dyr. Molenda.

Ale wielu z nich rezygnuje

W BNP Paribas już średnio 8 proc. klientów nie chce kart do konta. – Można u nas otworzyć rachunek bez karty płatniczej. Zakładając konto stacjonarnie klient informuje, czy woli założyć konto z kartą, czy bez niej. Zdalnie konto może zostać otwarte tylko razem z kartą płatniczą – podało biuro prasowe BNP Paribas.

Również PKO Bank Polski oferuje konta osobiste, których posiadacze otrzymują karty do konta niejako „domyślnie”.

- Klient składając wniosek o konto może oczywiście zrezygnować z karty w momencie otwierania konta (wybierając odpowiednią opcję) lub w dowolnym momencie korzystania z rachunku – składając stosowne oświadczenie – tłumaczy Małgorzata Witkowska, z biura prasowego banku.

Tłumaczy, że można to zrobić zdalnie korzystając z bankowości elektronicznej, zarówno w momencie zakładania konta jak i po jego założeniu.

Czytaj więcej

Karta płatnicza uszkodzona. Za duplikat trzeba płacić

Bank odnotowuje niewielki odsetek osób rezygnujących z karty w momencie zakładania konta.

- Wieloletni posiadacze kont osobistych w PKO Banku Polskim bardzo rzadko z karty rezygnują. Jednym z ważnych czynników, które mają wpływ na atrakcyjność kart do kont – poza płatnościami zbliżeniowymi - jest funkcja karty wielowalutowej, którą posiada każda wydawana do konta w PKO karta – mówi Małgorzata Witkowska.

Zrezygnować można zawsze

Marcin Data z Creidt Agricole zapewnia, że ten bank nie wymaga, by klient miał kartę. – To nie jest element „obowiązkowy”. Nie mamy natomiast konta, do którego nie dałoby się posiadać karty – przyznaje dyr. Data.

Dodaje, że bank promujemy jednak aktywność kartową między innymi przez ustalenie opłat miesięcznych za konto.

- Zależy nam na aktywnych kontach, a wykorzystanie karty do konta jest jednym z podstawowych wskaźników, że klient traktuje relację opartą na danym koncie jako swoją główną. Zdecydowana większość klientów wnioskuje o kartę w trakcie otwierania konta, nie widzimy żadnego trendu związanego z ewentualną rezygnacją z kart przez aktywnych klientów – mówi dyr. Data.

Czytaj więcej

Co Biedronka, Lidl, Kaufland zrobią, gdy zgubimy kartę płatniczą

A Magdalena Ostrowska z ING Banku Śląskiego zapewnia, że jeśli klient nie jest zainteresowany uzyskaniem karty przy otwieraniu konta, nie musi składać żadnych deklaracji, może otworzyć konto bez karty.

– A gdy zmieni zdanie w przyszłości, w dowolnym momencie może zamówić jedną z kart jakie mamy w swojej ofercie, jak również może swobodnie korzystać z innych możliwości np. płatności mobilne BLIK. – zauważa Magdalena Ostrowska.

Bank babci pana Michała nie odpowiedział na nasze pytania.