Karta płatnicza do konta. Banki je „wciskają” chociaż nie są obowiązkowe

Choć karta do ROR-u jest produktem dodatkowym to bywa, że banki „wciskają” ją klientom, bo wiąże się to z dodatkowymi opłatami na ich rzecz. Jednak wiele osób rezygnuje już z plastiku na rzecz innych sposobów płatności.

Publikacja: 21.09.2021 16:44

Karta płatnicza nie jest obowiązkowa. Można jej nie mieć

Karta płatnicza nie jest obowiązkowa. Można jej nie mieć

Foto: Adobe Stock

- Nie mamy konta, do którego nie dałoby się posiadać karty. Promujemy jednak aktywność kartową między innymi przez ustalenie opłat miesięcznych za konto – przyznaje Marcin Data, dyrektor ds. Rozwoju Daily Banking.

Chcesz konto? Bierz i kartę

Pan Michał to klient jednego z większych banków. Mężczyzna wysłał do niego babcię by założyła sobie rachunek. Starszej pani towarzyszyły inne osoby, by pomóc w formalnościach.

– Miało to być darmowe konto bez karty płatniczej z dostępem przez internet. Taka była oferta na stronie banku – opowiada pan Michał.

Czytaj więcej

Pionowe karty płatnicze. Nie eksponują danych, są ładniejsze

Jednak w oddziale pracownik powiedział, że takiej oferty już nie ma już w sprzedaży, a do konta karta musi być wydana.

- Dlatego założono babci konto z kartą, ze względu na to, że w ofercie jest możliwość korzystania z bankomatów za granicą bez dodatkowych opłat. Jednak pracownik stwierdził, że bez opłat to tylko w Polsce i tylko z własnych bankomatów – żali się pan Michał.

Dodaje, że babcia, aby założyć rachunek musiała wcześniej podpisać umowę na kartę, by założyć konto.

- Na dzień dobry, pracownik banku wprowadza potencjalnego klienta w błąd informując, że musi podpisać umowę o kartę by założyć konto. Po co to robi? Aby okraść klienta, bo za konto z kartą otrzyma premię od pracodawcy – uważa czytelnik.

Kontaktował się z bankiem. Ten przyznał, że klient wcale karty nie musi posiadać do swojego rachunku.

Częściej korzystają z kart

Okazuje się, że banki nie mają w swojej ofercie jeszcze rachunków bez kart płatniczych, ale klienci mogą rezygnować jeśli chcą z takiego plastiku.

- Karta do konta jest produktem dodatkowym, klient nie ma obowiązku jej zamawiania, wystarczy to zaznaczyć na wniosku o rachunek – mówi Kinga Wojciechowska-Rulka, ekspert ds. relacji z mediami w mBanku. Tam zainteresowanie kartami nie zmniejsza się.

Także w Pekao SA do wszystkich ROR znajdujących się w ofercie klienci mogą zamówić kartę. – Ale przy zakładaniu konta klient decyduje, czy do rachunku ma być wydana karta, czy też nie – zapewnia Olga Wieszczek, z biura prasowego banku.

A Tomasz Molenda, dyrektora Biura Zarządzania Segmentem Klientów Detalicznych w Pekao SA dodaje, że klienci doceniają zalety korzystania z kart płatniczych, w tym m.in. ich wielowalutowość i gwarancję niskiego kursu.

- W tym roku, mimo pandemii Covid-19, odnotowaliśmy wzrost korzystania z kart, w tym także za granicą  (np. w lipcu o 60 proc. więcej niż w ubiegłym roku), podobnie jak innych sposobów płatności bezgotówkowych – mówi dyr. Molenda.

Podkreśla, że o popularności kart świadczą także statystyki dotyczące wyborów dokonywanych przez rodziców w przypadku Pakietu PeoPayKIDS przeznaczonego dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Aż 97 proc. z nich wybiera pakiet z kartą, mimo że nie jest ona obowiązkowa.

- Nie widzimy zatem odwrotu naszych klientów od korzystania z kart płatniczych, a wręcz przeciwnie wzrost zainteresowania – mówi dyr. Molenda.

Ale wielu z nich rezygnuje

W BNP Paribas już średnio 8 proc. klientów nie chce kart do konta. – Można u nas otworzyć rachunek bez karty płatniczej. Zakładając konto stacjonarnie klient informuje, czy woli założyć konto z kartą, czy bez niej. Zdalnie konto może zostać otwarte tylko razem z kartą płatniczą – podało biuro prasowe BNP Paribas.

Również PKO Bank Polski oferuje konta osobiste, których posiadacze otrzymują karty do konta niejako „domyślnie”.

- Klient składając wniosek o konto może oczywiście zrezygnować z karty w momencie otwierania konta (wybierając odpowiednią opcję) lub w dowolnym momencie korzystania z rachunku – składając stosowne oświadczenie – tłumaczy Małgorzata Witkowska, z biura prasowego banku.

Tłumaczy, że można to zrobić zdalnie korzystając z bankowości elektronicznej, zarówno w momencie zakładania konta jak i po jego założeniu.

Czytaj więcej

Karta płatnicza uszkodzona. Za duplikat trzeba płacić

Bank odnotowuje niewielki odsetek osób rezygnujących z karty w momencie zakładania konta.

- Wieloletni posiadacze kont osobistych w PKO Banku Polskim bardzo rzadko z karty rezygnują. Jednym z ważnych czynników, które mają wpływ na atrakcyjność kart do kont – poza płatnościami zbliżeniowymi - jest funkcja karty wielowalutowej, którą posiada każda wydawana do konta w PKO karta – mówi Małgorzata Witkowska.

Zrezygnować można zawsze

Marcin Data z Creidt Agricole zapewnia, że ten bank nie wymaga, by klient miał kartę. – To nie jest element „obowiązkowy”. Nie mamy natomiast konta, do którego nie dałoby się posiadać karty – przyznaje dyr. Data.

Dodaje, że bank promujemy jednak aktywność kartową między innymi przez ustalenie opłat miesięcznych za konto.

- Zależy nam na aktywnych kontach, a wykorzystanie karty do konta jest jednym z podstawowych wskaźników, że klient traktuje relację opartą na danym koncie jako swoją główną. Zdecydowana większość klientów wnioskuje o kartę w trakcie otwierania konta, nie widzimy żadnego trendu związanego z ewentualną rezygnacją z kart przez aktywnych klientów – mówi dyr. Data.

Czytaj więcej

Co Biedronka, Lidl, Kaufland zrobią, gdy zgubimy kartę płatniczą

A Magdalena Ostrowska z ING Banku Śląskiego zapewnia, że jeśli klient nie jest zainteresowany uzyskaniem karty przy otwieraniu konta, nie musi składać żadnych deklaracji, może otworzyć konto bez karty.

– A gdy zmieni zdanie w przyszłości, w dowolnym momencie może zamówić jedną z kart jakie mamy w swojej ofercie, jak również może swobodnie korzystać z innych możliwości np. płatności mobilne BLIK. – zauważa Magdalena Ostrowska.

Bank babci pana Michała nie odpowiedział na nasze pytania.

- Nie mamy konta, do którego nie dałoby się posiadać karty. Promujemy jednak aktywność kartową między innymi przez ustalenie opłat miesięcznych za konto – przyznaje Marcin Data, dyrektor ds. Rozwoju Daily Banking.

Chcesz konto? Bierz i kartę

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Karty Płatnicze
Kartę bank może wysłać nie tylko zwykłym listem
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Karty Płatnicze
Czasem trzeba iść do oddziału banku, by zmienić PIN do karty
Karty Płatnicze
Klient za granicą kartę nie zawsze dostanie. A czasem trzeba za nią dopłacić
Karty Płatnicze
Karta płatnicza częściowo uszkodzona. Bez wymiany się nie obejdzie
Karty Płatnicze
Uwaga na marże przy płatnościach kartą na wakacjach za granicą