Bank może zablokować kartę płatniczą jeśli użytkuje ją inna osoba, niż ta na nazwisko której został wystawiony plastik.
- Są to kwestie ujęte w regulaminie: Jeśli chodzi o użytkowanie karty, to może być używana wyłącznie przez osobę, której dane są umieszczone na karcie. Dotyczy to także nieudostępniania PIN-u osobom trzecim. Regulamin określa też sytuację, w których bank może zablokować lub zastrzec kartę – nieuprawnione użycie jest taką sytuację – mówi Ewa Krawczyk, z Santander Bank Polska.
Czytaj więcej
Markety czasem zatrzymują kartę płatniczą zostawioną w terminalu przez klienta. Są też takie, które od razu przecinają znalezioną kartę. Sprawdzamy jak to wygląda w Biedronce, Lidlu, Kauflandzie i Auchan.
To nieuprawniona transakcja
Pani Katarzyna razem z mężem ma wspólne konto w Pekao SA. Każde z małżonków ma osobną kartę do rachunku. Ostatnio karta pani Katarzyny nie działała w bankomacie. – Dlatego spróbowałam wypłacić gotówkę kartą męża. Udało się – opowiada kobieta.
Po transakcji małżeństwo zadzwoniło do banku z pytaniem w sprawie awarii karty kobiety. – Pytałam co było powodem, że mój karta nie działa, a męża i owszem. Konsultant gdy dowiedział się, że użyłam do wypłaty karty męża stwierdził, że musi ją zablokować, bo plastik był używany przez osoby trzecie. Ale to mój mąż. Podczas transakcji stał obok bankomatu – oburza się kobieta.