Banki na razie nie rezygnują z pasków magnetycznych na rzecz jedynie mikrochipów. – Wynika to przede wszystkim z tego, że nie wszędzie na świecie obsługiwane są karty z mikroprocesorem, a usunięcie paska magnetycznego z karty pozbawi klienta możliwości skorzystania z niej w takich miejscach. Nie są to wbrew pozorom egzotyczne kierunki np. w USA w dalszym ciągu terminale wymagają paska magnetycznego – zauważa Małgorzata Witkowska, z biura prasowego PKO BP.

Niewłaściwe przechowywanie karty płatniczej może prowadzić do uszkodzenia jej paska magnetycznego. Jeśli podejrzewamy, że opisany przypadek może być przyczyną niedziałania karty, warto przekonać się o tym w oddziale banku. W placówkach znajdują się specjalne urządzenia sprawdzające paski magnetyczne kart.

Ale nawet z uszkodzonym paskiem – karta może nam dalej służyć, jeśli jej mikroprocesor nie został uszkodzony. – Jedyna możliwość realizacji udanej transakcji kartą z uszkodzonym paskiem magnetycznym to przeprowadzenie transakcji zbliżeniowej z wykorzystaniem czytnika NFC w bankomacie lub wpłatomacie – przekonuje biuro prasowe BNP Paribas.

Czytaj więcej

Karta zbliżeniowa nie działa. Co robić w takie sytuacji?

Dodaje też, że w przypadku, gdy transakcja będzie wykonana kartą z chipem i nastąpi problem z jego odczytem, to taka transakcja zostanie odrzucona mimo nieuszkodzonego paska magnetycznego, gdyż na procesowanie takiej transakcji nie zezwalają organizacje płatnicze.

W Pekao SA detekcja paska jest wyłączona w jego bankomatach. – Klient może wypłacić z bankomatu z kartą bez paska magnetycznego. Uszkodzony pasek magnetyczny nie blokuje możliwości realizacji transakcji przy sprawnym chipie – zapewnia bank.

Jak mówi Emilia Kasperczak z biura prasowego mBanku, większość bankomatów wymaga obecności paska magnetycznego, bez sprawdzania poprawności zapisu, aby kartę wprowadzić do czytnika.

– Aktualnie na wszystkich kartach, wydawanych przez mBank, którymi można wypłacać z bankomatów, są obecne mikroprocesory i paski magnetyczne – dodaje Emilia Kasperczak.

Jeden z klientów PKO BP pyta, kiedy ten bank zmodyfikuje swoje bankomaty, by „czytały” mikorochip, a nie tylko pasek magnetyczny. – Nie przekonuje mnie, że pasek magnetyczny umożliwia zakup w barze na plaży w Zanzibarze drinku mojito – podkreśla klient.

Małgorzata Witkowska, z biura prasowego PKO BP mówi, że obecnie przyjęte przez bank rozwiązania pozwalają na wypłatę kartą z paskiem magnetycznym. – Rozwiązaniem, które nie wymaga korzystania z kart przy wypłacie z bankomatu jest BLIK – mówi Małgorzata Witkowska.

Przyznaje, że jej bank wydaje karty wyposażone w mikroprocesor oraz w pasek magnetyczny, a wynika to przede wszystkim z tego, że nie wszędzie na świecie obsługiwane są karty z mikroprocesorem.

– Usunięcie paska magnetycznego z karty pozbawi klienta możliwości skorzystania z niej w takich miejscach. Nie są to wbrew pozorom egzotyczne kierunki np. w USA w dalszym ciągu terminale wymagają paska magnetycznego – mówi przedstawicielka PKO BP.

Zresztą wszystkie banki wydają karty z paskiem i mikroprocesorem. – mBank nie wydaje kart plastikowych z mikroprocesorami bez paska magnetycznego – mówi Emilia Kasperczak, z mBanku.

Dodaje, że klienci jej banku mają możliwość zablokowania w serwisie transakcyjnym transakcji kartowych z użyciem paska magnetycznego, jeśli posiadacze takich plastików mają taką potrzebę.

Także Bank BNP Paribas wydaje wyłącznie karty zawierające jednocześnie mikroprocesor oraz pasek magnetyczny. Wyjątkiem są Mikrokarty Samodzielniaka z opaską na rękę, które mają wyłącznie chip. Podobnie jest w Pekao SA, Santander Bank Polska czy Credit Agricole.

Czytaj więcej

Dowód traci ważność? Bank może zablokować konto