Banki na razie nie rezygnują z pasków magnetycznych na rzecz jedynie mikrochipów. – Wynika to przede wszystkim z tego, że nie wszędzie na świecie obsługiwane są karty z mikroprocesorem, a usunięcie paska magnetycznego z karty pozbawi klienta możliwości skorzystania z niej w takich miejscach. Nie są to wbrew pozorom egzotyczne kierunki np. w USA w dalszym ciągu terminale wymagają paska magnetycznego – zauważa Małgorzata Witkowska, z biura prasowego PKO BP.
Niewłaściwe przechowywanie karty płatniczej może prowadzić do uszkodzenia jej paska magnetycznego. Jeśli podejrzewamy, że opisany przypadek może być przyczyną niedziałania karty, warto przekonać się o tym w oddziale banku. W placówkach znajdują się specjalne urządzenia sprawdzające paski magnetyczne kart.
Ale nawet z uszkodzonym paskiem – karta może nam dalej służyć, jeśli jej mikroprocesor nie został uszkodzony. – Jedyna możliwość realizacji udanej transakcji kartą z uszkodzonym paskiem magnetycznym to przeprowadzenie transakcji zbliżeniowej z wykorzystaniem czytnika NFC w bankomacie lub wpłatomacie – przekonuje biuro prasowe BNP Paribas.
Czytaj więcej
Fizyczne uszkodzenie anteny zbliżeniowej zatopionej w karcie lub błąd po stronie terminala – to g...
Dodaje też, że w przypadku, gdy transakcja będzie wykonana kartą z chipem i nastąpi problem z jego odczytem, to taka transakcja zostanie odrzucona mimo nieuszkodzonego paska magnetycznego, gdyż na procesowanie takiej transakcji nie zezwalają organizacje płatnicze.