Czym płacić za granicą? Zwykłą kartą, wielowalutową, gotówką?

Banki i niektóre instytucje finansowe oferują karty wielowalutowe lub opcję połączenia zwykłej karty z kontem walutowym. Ale gotówka też się przydaje.

Publikacja: 24.06.2022 17:10

Czym płacić za granicą? Zwykłą kartą, wielowalutową, gotówką?

Foto: Adobe Stock

Karta na ogół wymaga podpięcia pod konta walutowe. Ale mBank proponuje, aby było to tylko jedno konto – i to nie walutowe. Zwykłą kartą debetową można płacić we wszystkich walutach świata z prowizją za przewalutowanie 3,5 proc. dla kart VISA i Mastercard. Bez potrzeby otwierania kont walutowych i kupowania waluty.

Druga opcja jest standardowa. Należy wybrać i zasilić rachunki w walutach, w których planuje się płacić. Do wyboru jest 11 walut: JPY, NOK, SEK, CZK, DKK, HUF, HRK, EUR, USD, CHF i GBP. Karta rozpozna walutę i pobierze odpowiednią kwotę z rachunku walutowego bez prowizji za przewalutowanie.

Niektóre bankomaty i terminale płatnicze mogą proponować usługi generujące dodatkowe opłaty, na które bank nie ma wpływu.

Czytaj więcej

Banki wycofały te karty, by uniknąć podejrzeń o pranie pieniędzy. Dziś wracają

DCC (Dynamic Currency Conversion) to usługa polegająca na możliwości wypłaty gotówki z bankomatu lub płatności bezgotówkowej kartą za granicą w walucie, w jakiej karta została wydana. Bankomat czy terminal dokonuje przewalutowania transakcji po kursie dostarczanym przez operatora jednego z tych urządzeń – czyli najczęściej niekorzystnym dla klienta. Z kolei surcharge to dodatkowa opłata za wypłatę gotówki w niektórych bankomatach.

W aplikacji mobilnej mBanku jest możliwość zablokowania transakcji z takimi dodatkowymi opłatami. Wtedy jeśli bank zauważy, że bankomat lub terminal chce do transakcji doliczyć dodatkową prowizję, odrzuca ją i powiadamia o tym komunikatem w aplikacji mobilnej.

Również 11 walut obsługuje karta debetowa PKO Ekspres wydana do konta w PKO BP; każda jest wyposażona w funkcję wielowalutową. Oznacza to, że wypłaty gotówki oraz płatności w kraju i za granicą (także przez internet) dokonywane są bez przewalutowania. Jedna karta może być podpięta nawet do 11 kont - osobistego w zł i walutowych w EUR, GBP, USD, CHF, DKK, NOK, SEK, CZK, HRK i HUF. Prowadzenie konta walutowego, które zostało wskazane jako podpięte do karty debetowej z funkcją wielowalutową, jest bezpłatne. Konta można zasilać w kantorze internetowym PKO BP z bezpłatnym dostępem przez serwis iPKO i aplikację mobilną IKO.

15 walut

Usługa Citibank Global Wallet pozwala płacić na całym świecie jedną kartą debetową bez kosztów przewalutowania. Obsługuje 15 walut. Wybierze jedno z kont walutowych, dopasowując je do waluty transakcji. Oprócz złotych, karta obsługuje USD, EUR, CHF, GBP, AUD, CAD, RUB, SEK, NOK, DKK, CZK, HUF, HRK i ZAR. W przypadku wszystkich innych walut przewalutowania dokona Mastercard, a transakcje zostaną przewalutowane i rozliczone z konta wskazanego przez klienta jako domyślne.

Alior Bank oferuje kartę wielowalutową swojego Kantoru Walutowego, która umożliwia płatności w blisko 160 walutach, bezpośrednie w 23 dostępnych w Kantorze Walutowym (bank proponuje kartę do rachunków w walutach obcych - EUR, USD, GBP). Karta wielowalutowa Kantoru Walutowego automatycznie rozpoznaje walutę i dobiera odpowiedni rachunek walutowy (z 23 rachunków), do realizacji płatności kartą. Wtedy środki pobierane są bezpośrednio z danego rachunku walutowego i nie pojawia się koszt przewalutowania.

Karta umożliwia płatności mobilne: Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay, SwatchPAY! Daje także darmowy dostęp do programu Flight Delay Pass. W przypadku opóźnienia lotu wystarczy zarejestrować jego numer w programie, by uzyskać bezpłatny dostęp do saloników lotniskowych.

Czytaj więcej

Nie można zapłacić kartą za zakupy. Powody

160 walut

Z kolei „Karta Otwarta na Świat” przeznaczona jest dla posiadaczy Konta „Otwarte na Ciebie” w Banku BNP Paribas. Pozwala ona realizować płatności bez dodatkowych kosztów przewalutowania w prawie 160 walutach. Koszt ”Karty Otwartej na Świat” z bezpłatnym przewalutowaniem wynosi miesięcznie 10 zł. Przewalutowanie dokonuje się po kursie ustalonym przez Mastercard. Kursy dla klientów BNP Paribas są publikowane codziennie o północy.

Z bankomatów Grupy BNP Paribas i Global Alliance klient podejmie kwotę do 20 000 zł dziennie za darmo, bez żadnych dodatkowych obciążeń: nie obowiązują dodatkowe koszty przewalutowania. Takich bankomatów jest łącznie ponad 70 tysięcy (m.in BNL, TEB, Bank of the West, Barclays, Bank of America, Deutsche Bank czy Westpac). W przypadku korzystania z bankomatów spoza listy, jednorazowy koszt wypłaty gotówki wynosi 5 zł.

Bez zakładania dodatkowych rachunków walutowych i bez konieczności podróżowania z gotówką wymienioną w kantorze – przed wakacjami Bank Millennium zaoferował klientom wygodną i bezpieczną opcję korzystnego przewalutowania transakcji zagranicznych. Pakiet walutowy to element nowego konta Millennium 360°.

Klient z kartą płatniczą ma dostęp do wszystkich walut świata po atrakcyjnych kursach walutowych organizacji płatniczych i w każdym miesiącu może wykonać transakcje walutowe do kwoty 1000 zł bez marży banku za przewalutowanie. Jeśli planuje większe zakupy, może też wykupić Pakiet walutowy, czyli dostęp na tych samych warunkach do nielimitowanych transakcji za 9,90 zł tygodniowo. Rozwiązania działają dla wszystkich transakcji kartą w walucie obcej, nawet płatności internetowych czy wypłat gotówki z bankomatu.

Karty wielowalutowe to nie tylko domena banków (lub ich spółek). Karta wielowalutowa od fintechu Cinkciarz.pl umożliwia płatności w ponad 160 walutach. Sprawdzi się zatem zarówno podczas weekendowego wypadu do Barcelony, jak i dłuższego wypoczynku w egzotycznej Kambodży. Oszczędza turystom dyskomfortu, związanego z wysokimi prowizjami za płatności bankowymi kartami debetowymi czy z dużymi spreadami w kantorach stacjonarnych.

Produkt od Cinkciarz.pl jest pozbawiony ukrytych opłat, prowizji za przewalutowanie i uciążliwych zobowiązań. Właściciel karty otrzymuje dostęp do rachunków walutowych, na których może przechowywać środki w nawet 20 walutach. Gdy jest potrzeba zapłacenia gdzieś gotówką, wtedy można bezpłatnie (2 transakcje miesięcznie w Europie i do 800 zł w pozostałych krajach dziennie) wypłacić pieniądze z bankomatów na świecie.

Ofertę od polskiego fintechu wyróżnia rozdzielenie salda rachunku od salda karty. Dzięki temu klienci mogą utrzymywać na karcie dokładnie tyle pieniędzy, ile chcą w danym momencie wydać, a resztę środków pozostawić bezpiecznie w portfelu. W celu zrealizowania transakcji, wystarczy przesunąć dowolną kwotę z portfela na kartę.

Karty wielowalutowe fintechu, obsługiwane poprzez aplikację mobilną Cinkciarz.pl na systemy Android i iOS, są dostępne dla mieszkańców prawie wszystkich państw Unii Europejskiej. Mogą nimi płacić zbliżeniowo za pomocą smartfona, zegarka czy opaski. Użytkownicy Cinkciarz.pl mają możliwość zamawiania kart w wersji fizycznej z opcją wysyłki na terenie Polski pocztą, kurierem, ale także – co fintech udostępnił jako pierwszy w Polsce – do paczkomatów.

Czasem jednak gotówka

Gdy wybieramy się do mniej turystycznie popularnego kraju lub po prostu do takiego regionu, w dodatku słabo rozwiniętego pod względem nowoczesnych form płatności, (np. mała liczba bankomatów lub obsługiwany tylko jeden rodzaj kart), to właściwie jedyną pewną opcją pozostaje płacenie gotówką.

Zresztą, gotówka przydaje się nie tylko w takich miejscach. Może okazać się, że nawet w trakcie pobytu np. na zachodzie Europy, w stolicy danego kraju czy w miejscowości, w której przebywają głównie turyści, spotkamy się z sytuacjami, podczas których nie zapłacimy kartą, ani w żaden „nowoczesny” sposób. Mogą być to np. zakupy robione na targu, płatność za przekąskę z foodtrucka, przejazd taksówką, czy opłacenie biletu za wstęp na molo, itp.

Czytaj więcej

Karta zbliżeniowa nie działa. Co robić w takie sytuacji?

Walutę można kupić w banku, kantorze stacjonarnym lub internetowym. Gdzie opłaca sie najbardziej? Każdy bank stosuje własny spread

- to po prostu marża podmiotu, który skupuje i sprzedaje waluty. Dokładniej, jest to różnica pomiędzy ceną kupna a ceną sprzedaży. W bankach waha się zwykle w przedziale 2-8 proc.. A trzeba do tego doliczyć jeszcze inne koszty transakcji – informacji na ten temat trzeba szukać w tabeli opłat i prowizji każdego banku.

W kantorach stacjonarnych może być taniej, ale może też być drożej. W tych podmiotach spread waha się między 1,5 a 10 proc. A internetowe? – Na takich platformach przeważnie mamy do czynienia z niższym kursem walut i mniejszym spreadem, na poziomie poniżej 1 proc. Cała transakcja odbywa się online, więc nie zawiera marż nakładanych przez właścicieli kantorów stacjonarnych czy banki, które potrafią być bardzo wysokie, tylko niewielką prowizję dla serwisu – tłumaczy Leszek Zięba, ekspert Związku Firm Pośrednictwa Finansowego z mFinanse.

A jest jeszcze Amronet. – My nie stosujemy spreadu, a tylko prowizję utrzymaną na bardzo niskim poziomie od 0,02 do 0,22 proc. Natomiast kurs jest ustalany na podstawie bieżących ofert użytkowników. Wszystko to powoduje, że jesteśmy bardzo konkurencyjni – mówi Jakub Balcerzak, doradca biznesowy Amronet.pl.

I tak za 4000 tys. zł w bankach dostaniemy od ok. 830 do 847 euro (według kursów z 9 czerwca 2022). W kantorach stacjonarnych raczej wszędzie powyżej 860 euro. A w internetowych - blisko 870 euro.

Karta na ogół wymaga podpięcia pod konta walutowe. Ale mBank proponuje, aby było to tylko jedno konto – i to nie walutowe. Zwykłą kartą debetową można płacić we wszystkich walutach świata z prowizją za przewalutowanie 3,5 proc. dla kart VISA i Mastercard. Bez potrzeby otwierania kont walutowych i kupowania waluty.

Druga opcja jest standardowa. Należy wybrać i zasilić rachunki w walutach, w których planuje się płacić. Do wyboru jest 11 walut: JPY, NOK, SEK, CZK, DKK, HUF, HRK, EUR, USD, CHF i GBP. Karta rozpozna walutę i pobierze odpowiednią kwotę z rachunku walutowego bez prowizji za przewalutowanie.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Karty Płatnicze
Kartę bank może wysłać nie tylko zwykłym listem
Karty Płatnicze
Czasem trzeba iść do oddziału banku, by zmienić PIN do karty
Karty Płatnicze
Klient za granicą kartę nie zawsze dostanie. A czasem trzeba za nią dopłacić
Karty Płatnicze
Karta płatnicza częściowo uszkodzona. Bez wymiany się nie obejdzie
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Karty Płatnicze
Uwaga na marże przy płatnościach kartą na wakacjach za granicą
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą