Pracując dla kogoś, nie zawsze mamy możliwość wyboru formy zatrudnienia. Jeśli jednak pracodawca daje nam taką swobodę, to co powinnyśmy wybrać? Czy etat jest wciąż synonimem stabilności i bezpieczeństwa naszej posady?
Na pieniadze.rp.pl postanowiliśmy się pochylić nad tymi pytaniami i przeanalizowaliśmy korzyści, jakie daje własna działalność w stosunku do klasycznego etatu, czyli zatrudnienia na umowę o pracę.
Sama rejestracja małej firmy jest dziś w Polsce bardzo ułatwiona, a formalności ograniczone naprawdę do minimum – własną działalność możemy de facto założyć w ciągu jednego dnia online. Późniejsze prowadzenie firmy przysporzy nam zapewne dodatkowej biurokracji, wliczając w to comiesięczne opłacanie składek do ZUS czy prowadzenie księgi przychodów i rozchodów. Na szczęście na rynku jest jednak sporo biur księgowych, które za niewielką opłatą zdejmą z nas ten ciężar. Czy zatem warto? Finansowo tak, licząc choćby na bazie średniej krajowej pensji, samozatrudnienie wygrywa z etatem.
Oczywiście takie rozwiązanie nie będzie idealne dla każdego i podejmując decyzję o założeniu własnej jednoosobowej firmy powinniśmy rozważyć wszystkie plusy i minusy indywidualnie. Mamy nadzieję, że nasz materiał pomoże państwu podjąć mądrą decyzję.
Ponadto w numerze między innymi przyglądamy się akcjom firm, które jeszcze niedawno były gwiazdami giełdy, ale dziś ich blask, mówiąc eufemistycznie mocno przygasł. Pytamy analityków, czy warto zainteresować się akcjami takich spółek i zainwestować w nie swoje pieniądze.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.