Własna firma lepsza, ale nie dla każdego

Fotorzepa/Andrzej Bogacz

Pracując dla kogoś, nie zawsze mamy możliwość wyboru formy zatrudnienia. Jeśli jednak pracodawca daje nam taką swobodę, to co powinnyśmy wybrać? Czy etat jest wciąż synonimem stabilności i bezpieczeństwa naszej posady?

Na pieniadze.rp.pl postanowiliśmy się pochylić nad tymi pytaniami i przeanalizowaliśmy korzyści, jakie daje własna działalność w stosunku do klasycznego etatu, czyli zatrudnienia na umowę o pracę.

Sama rejestracja małej firmy jest dziś w Polsce bardzo ułatwiona, a formalności ograniczone naprawdę do minimum – własną działalność możemy de facto założyć w ciągu jednego dnia online. Późniejsze prowadzenie firmy przysporzy nam zapewne dodatkowej biurokracji, wliczając w to comiesięczne opłacanie składek do ZUS czy prowadzenie księgi przychodów i rozchodów. Na szczęście na rynku jest jednak sporo biur księgowych, które za niewielką opłatą zdejmą z nas ten ciężar. Czy zatem warto? Finansowo tak, licząc choćby na bazie średniej krajowej pensji, samozatrudnienie wygrywa z etatem.

Oczywiście takie rozwiązanie nie będzie idealne dla każdego i podejmując decyzję o założeniu własnej jednoosobowej firmy powinniśmy rozważyć wszystkie plusy i minusy indywidualnie. Mamy nadzieję, że nasz materiał pomoże państwu podjąć mądrą decyzję.

Ponadto w numerze między innymi przyglądamy się akcjom firm, które jeszcze niedawno były gwiazdami giełdy, ale dziś ich blask, mówiąc eufemistycznie mocno przygasł. Pytamy analityków, czy warto zainteresować się akcjami takich spółek i zainwestować w nie swoje pieniądze.

Mogą Ci się również spodobać

Ach, rentierem giełdowym być!

Kto z nas o tym nie marzy? Mieć kapitał, który będzie nam generował dochód ...

Hipnotyczna siła błyszczącego krążka

Lubimy kolekcjonować. Chętnie zbieramy różne przedmioty, a jeśli do tego są to przedmioty ładne ...

Siła połączonych portfeli

Byłoby wspaniale zbudować wiatrak. Wybieramy miejsce, dzierżawimy je, stawiamy maszt, montujemy turbinę, którą porusza ...