Konto oszczędnościowe. Tylko pierwszy przelew jest darmowy. Za resztę płać

Oprocentowanie na kontach oszczędnościowych jest mikroskopijne, ale opłaty za przelewy z niego już całkiem konkretne. Płacić trzeba zwykle za drugi i każdy następny przelew w miesiącu.

Publikacja: 22.09.2021 18:33

Konto oszczędnościowe. Tylko pierwszy przelew jest darmowy. Za resztę płać

Foto: Adobe Stock

- Pierwszy przelew w danym miesiącu kalendarzowym jest bezpłatny, za każdy kolejny w miesiącu bank pobiera opłatę w wysokości 9,99 zł. W ostatnim okresie opłaty nie były zmieniane. Oprocentowanie konta oszczędnościowego wynosi obecnie 0,01 proc. - przyznaje Małgorzata Witkowska, z biura prasowego PKO BP.

Czytaj więcej

Oszuści coraz sprawniejsi. Z konta mogą zniknąć wszystkie pieniądze

Niskie oprocentowanie

To wcale nie jest wyjątek. W ING Banku Śląskim pierwszy przelew w bankowości elektronicznej w cyklu rozliczeniowym na własny rachunek prowadzony w innym banku w Polsce jest bezpłatny, każdy kolejny kosztuje 9 zł. Podobne wyglądają opłaty za przelewy w oddziale. A cykl rozliczeniowy to okres liczony od 29. dnia danego miesiąca do 28. kolejnego miesiąca.

- Z konta oszczędnościowego (np.: Otwartego Konta Oszczędnościowego) można zrobić przelewy na rachunki swoje lub osoby uprawnionej do tego konta, np. pełnomocnika - mówi Magdalena Ostrowska, z biura prasowego ING Banku Śląskiego.

Dodaje, że opłaty za przelewy z konta oszczędnościowego nie były zmieniane w ostatnim czasie. A oprocentowanie Otwartego Konta Oszczędnościowego w złotówkach w tym banku wynosi 0,05 proc. jest zmienne. Jest obliczane w skali roku.

W mBanku pierwszy przelew w miesiącu jest bezpłatny, pozostałe wiążą się z opłatą w wysokości 9 zł. Taryfa zmieniła się w czerwcu.

A oprocentowanie takich rachunków w mBanku wynosi 0,01 proc. Podobnie jest w Santander Bank Polska. Tam też pierwszy przelew w miesiącu z konta oszczędnościowego jest bezpłatny, kolejny dla większości kont kosztuje 10 zł.

Opłata zależy od kanału przelewu

W Pekao SA wszystkie przelewy wykonane z Konta Oszczędnościowego w PeoPay (bankowość Mobilna) są bezpłatne. Ale pozostałe przelewy (wykonane poza PeoPay) są płatne.

- Opłata za przelew z Konta Oszczędnościowego wykonany w innym serwisie niż PeoPay wynosi 7 zł za przelew - mówi Olga Wieszczek, z biura prasowego banku.

Dodaje, że w ostatnim czasie opłaty za przelewy z Konta Oszczędnościowego nie zmieniały się. Obecnie oprocentowanie na Koncie Oszczędnościowym w Pekao SA wynosi 0,01 proc. w skali roku.

- Klienci chętnie korzystają z tej formy oszczędzania. Konta Oszczędnościowe można otworzyć w bankowości elektronicznej i placówkach Pekao S.A - mówi Olga Wieszczek.

Czytaj więcej

Wypłata większej gotówki w banku. Czasem trzeba czekać

Także w BNP Paribas za drugi i każdy kolejny przelew w miesiącu z konta oszczędnościowego klineci muszą płacić. Opłata zależy od rodzaju przelewu i kanału ich wykonywania mogą kosztować 0 zł lub 12 zł. Nie płaci się za przelewy zlecane w bankowości internetowej. Opłaty zmieniły się ostatnio w sierpniu.

Oprocentowanie na kontach oszczędnościowych w BNP Paribas wynosi 0,01 proc. - Od początku roku zostało otwartych ponad 65 tys. rachunków oszczędnościowych - podaje biuro prasowe banku.

Z kolei w banku Millennium pierwszy przelew z konta oszczędnościowego w miesiącu jest zawsze za darmo, każdy kolejny kosztuje 7,5 zł. Te opłaty się ostatnio nie zmieniały.

- Stabilna polityka cenowa, transparentność działań to ważny element budowania partnerskiej relacji z klientem. Staramy się patrzeć na relacje z nimi w szerszym kontekście, są dla nas ważnymi partnerami. Inspirują nas, to dla nich jako pierwsi wdrażamy szereg innowacyjnych funkcjonalności takich jak Blik, założenie konta całkowicie zdalnie, płatność za parking czy bilety komunikacji miejskiej z poziomu aplikacji mobilnej -mówi Magdalena Jaskóła, kierująca Wydziałem Rachunków Bieżących w Banku Millennium.

Podkreśla, że działania związane z pielęgnowaniem relacji są kluczowe, powinny koncentrować się wokół ważnych dla klienta spraw, a takimi są opłaty związane z obsługą rachunku.

Promują oszczędzanie w trudnych czasach

Bank Millennium ma jesienną promocję na nowe środki na kontach oszczędnościowych.

- Klienci do 16 października mogą skorzystać z promocyjnego oprocentowania 0,5 proc. Standardowe oprocentowanie Konta Oszczędnościowego Profit, które otwierane jest w ramach umowy ROR wynosi 0,01 proc. - mówi Magdalena Jaskóła. Dodaje, że w aktualnej sytuacji, przy oprocentowaniu depozytów poniżej inflacji wyzwaniem staje się zabezpieczenie interesów tych, którzy chcą oszczędzać.

- Ciekawą propozycją i alternatywą, jest program Lubię to polecam, w ramach którego zarówno aktualny jak i nowy klient może skorzystać z prawdopodobnie najatrakcyjniejszej na rynku lokaty 2 proc. - mówi kierująca Wydziałem Rachunków Bieżących w Banku Millennium.

Credit Agricole ze względu na obecną niską wartość WIBOR zdecydował się w promocji podwyższyć oprocentowanie - zarówno w ofercie standardowej do stawki 0,1 proc. w skali roku, jak i ofercie lojalnościowej dla klientów z regularnymi wpływami (na konto i rachunek oszczędnościowy) do stawki 0,4 proc. w skali roku dla środków do 100 tys. zł

A nowym klientom, którzy założą konto w banku, bank oferuje stawkę 1,5 proc. w skali roku dla środków do 20 tys. zł przez trzy miesiące.

Jak podaje bank rachunek oszczędnościowy posiada niemalże każdy z jego klientów, który ma konto osobiste (ok. 90 proc.).

- Jeśli klient ma taką potrzebę, może otworzyć do pięciu rachunków oszczędnościowych w ramach jednego konta osobistego - mówi Hanna Niemiec-Kłak; manager Zespołu Produktów Oszczędnościowych.

Zapewnia, że bank nie odnotował znaczącej liczby zamknięć, ponieważ rachunek oszczędnościowy prowadzony jest bezpłatnie.

W Credit Agricole część klientów korzysta z bezpłatnych przelewów z  rachunku oszczędnościowego,  a dla części są one płatne.

- Opłata za przelew uzależniona jest bowiem rodzaju konta, z którego korzysta klient, miejsca zgłoszenia dyspozycji przelewu (placówka, infolinia, bankowość internetowa/mobilna czy liczby przelewów w miesiącu kalendarzowym - mówi Hanna Niemiec-Kłak.

I tak w bankowości elektronicznej pierwsze jest darmowe, a przez infolinię czy w placówce kosztuje od 5 do 10 zł. - Klienci, mogą również skorzystać z opcji miesięcznego abonamentu na bezpłatne przelewy z rachunku oszczędnościowego - mówi Hanna Niemiec-Kłak.

W Credit Agricole opłaty za przelewy z rachunku oszczędnościowego nie zmieniły się od ponad roku.

Konta Bankowe
Duża awaria Blika. Problemy zgłaszają klienci mBanku, Millennium czy Pekao
Konta Bankowe
Sześć banków pod lupą UOKIK. Dlaczego ofiary nie odzyskują pieniędzy?
Konta Bankowe
Banki tną oprocentowanie lokat. Średnio jest już ono znacznie poniżej 5 proc.
Konta Bankowe
Banki, które najwięcej zarobiły na kredycie 2%
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Konta Bankowe
Banki w końcu zaczynają wprowadzać klucze U2F. Hakerom będzie trudniej