UKNF: Nie panikujmy, gdy nie działa bankowość elektroniczna. Hakerzy tego chcą

Urząd KNF ostrzega, że napięta sytuacja geopolityczna stwarza ryzyko pojawienia się wzmożonej aktywności w polskiej cyberprzestrzeni osób próbujących zdestabilizować funkcjonowanie np. poszczególnych podmiotów sektora finansowego.

Publikacja: 22.02.2022 15:19

UKNF:  Nie panikujmy, gdy nie działa bankowość elektroniczna. Hakerzy tego chcą

Foto: Adobe Stock

Jednocześnie UKNF przyznaje, że rygorystyczne wymogi w zakresie cyberbezpieczeństwa dotyczące tych podmiotów przyczyniły się w ostatnich latach do osiągnięcia i utrzymania wysokiego poziomu odporności polskiego rynku finansowego na potencjalne cyberataki.

Czytaj więcej

Jak stracić pieniądze z konta przez WhatsApp, OLX, SMS, ZUS czy bank

UKNF zaleca, aby pamiętać, że w przypadku czasowej niedostępności bankowości elektronicznej zachować spokój i nie ulegać panice, bowiem taki jest właśnie cel cyberprzestępców: wywołanie paniki, strachu i chaosu. Podmioty rynku finansowego posiadają profesjonalne i wyspecjalizowane zespoły reagowania na tego rodzaju incydenty i należy dać im działać.

Nie należy również kierować się anonimowymi opiniami czy komentarzami np. z mediów społecznościowych czy forów internetowych. Warto upewnić się, że informacje, które otrzymujesz pochodzą z wiarygodnego źródła i nie są „fake newsami”.

Czytaj więcej

Chciała sprzedać ubrania na Vinted. Prawie straciła wszystkie pieniądze

UKNF daje kilka rad:

• Nigdy nie podawaj nikomu przez internet lub telefon swoich danych osobowych, identyfikatorów, loginów ani haseł.

• Nie instaluj oprogramowania i nie ściągaj aplikacji pochodzących z nieznanych źródeł.

• Zwracaj uwagę na otrzymane wiadomości e-mail oraz sms.

• Weryfikuj nadawcę e-mail, nawet jeśli znasz jego adres pocztowy.

• Bądź czujny, nawet jeżeli osoba dzwoniąca do Ciebie oznajmiła, że jest przedstawicielem banku i zna niektóre Twoje dane.

• Nie otwieraj przesłanych załączników lub linków przekierowujących do strony, na której będziesz musiał poświadczać swoje hasła.

• Zwracaj uwagę na fałszywe strony banków i portali płatniczych – często zawierają one błędy.

Karol Pietras - Członek Zarządu NASK S.A

KNF słusznie zwraca uwagę na możliwość działań cyberprzestępczych w obecnym czasie. Głównym celem atakujących jest wywołanie nerwowych i nieprzemyślanych zachowań użytkowników. Najlepiej zachowywać się w wirtualnej przestrzeni analogicznie do tego jak byśmy w danej sytuacji zareagowali na zdarzenie w świecie rzeczywistym. W przypadku, gdy ktoś obcy podchodzi do Nas na ulicy i prosi o podanie wrażliwych danych to raczej ich nie podajemy. Należy ze szczególną ostrożnością podchodzić do informacji, których zdobycie wymaga zalogowania do jakiegoś portalu. Zwróćmy szczególną uwagę, jeżeli taki portal był nam dotychczas nieznany, ponieważ może to być próba przejęcia naszych danych. Ważnym elementem jest też dbałości o podstawowe zasady cyber higieny takie jak hasła długie, trudne do odgadnięcia i łatwe do zapamiętania np. wers naszej ulubionej piosenki ale ze zmienionym słowem na początku lub końcu cytatu. Oddzielanie naszej obecności w cyberprzestrzeni w co najmniej trzech wymiarach służbowym, prywatnym i finansowym poprzez stosowanie różnych loginów i haseł do tych przestrzeni. Przyglądajmy się adresom stron internetowych, na które wchodzimy nawet jeżeli wyglądają podobnie do tych które znamy. Nie bójmy się przerwać przychodzącego połączenia telefonicznego, co do którego nie mamy zaufania. Zawsze to my możemy zadzwonić do banku i zweryfikować instytucję. Nie bójmy zgłaszać nawet podejrzenia incydentu zarówno do instytucji finansowych jak i cert.pl.Warto aktualizować system operacyjny komputera i telefonów komórkowych pobierane z zaufanych źródeł producentów. To samo dotyczy używanych przez nas aplikacji. Jednocześnie nie należy instalować aplikacji ze źródeł mało wiarygodnych, bo mogą być one nośnikiem złośliwego oprogramowania. Zakup i aktualizacja oprogramowania antywirusowego na urządzeniach z legalnych płatnych źródeł. Nie należy korzystać do realizacji aktywności bankowych z nieznanych sieci WiFi, szczególnie w miejscach publicznych ponieważ może to grozić przejęciem danych i utratą środków finansowych.

Konta Bankowe
E-zakupy w bankowej aplikacji. Pomysł mBanku to rewolucja?
Konta Bankowe
Refundacja skradzionych pieniędzy. Jak działają polskie banki
Konta Bankowe
BLIK łączy siły z Revolutem. Ten sojusz odczują miliony klientów
Konta Bankowe
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Konta Bankowe
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych