Jednocześnie UKNF przyznaje, że rygorystyczne wymogi w zakresie cyberbezpieczeństwa dotyczące tych podmiotów przyczyniły się w ostatnich latach do osiągnięcia i utrzymania wysokiego poziomu odporności polskiego rynku finansowego na potencjalne cyberataki.
Czytaj więcej
Cyberprzestępcy wciąż aktualizują swoje metody, by tylko dostać dane do logowania do cudzych kont. Robią to po to, by je oczyścić z gotówki. Okradziony klient ma znikome szanse na jej odzyskanie.
UKNF zaleca, aby pamiętać, że w przypadku czasowej niedostępności bankowości elektronicznej zachować spokój i nie ulegać panice, bowiem taki jest właśnie cel cyberprzestępców: wywołanie paniki, strachu i chaosu. Podmioty rynku finansowego posiadają profesjonalne i wyspecjalizowane zespoły reagowania na tego rodzaju incydenty i należy dać im działać.
Nie należy również kierować się anonimowymi opiniami czy komentarzami np. z mediów społecznościowych czy forów internetowych. Warto upewnić się, że informacje, które otrzymujesz pochodzą z wiarygodnego źródła i nie są „fake newsami”.
Czytaj więcej
Phishing ma się dobrze, więc uważajmy. Pani Natalia o mało nie straciła wszystkich pieniędzy, gdy sprzedawała kilka ubrań i butów na platformie Vinted.