Konto już dla dorosłych, karta jeszcze studencka i dodatkowe opłaty

Wraz z ukończeniem 26 roku życia bankowe konto dla młodych zmienia się w rachunek „dorosłe”. Czasem zmienia się i karta do niego. I mogą pojawić się dodatkowe opłaty.

Publikacja: 02.06.2022 08:42

Konto już dla dorosłych, karta jeszcze studencka i dodatkowe opłaty

Foto: Adobe Stock

- Po ukończeniu 26 roku życia PKO Konto dla Młodych zostaje automatycznie przekształcone w Konto za Zero. Do tego rodzaju rachunku przypisana jest karta debetowa Visa. Nie ma możliwości korzystania z poprzedniej karty – mówi Małgorzata Witkowska, z biura prasowego PKO BP.

Studencka karta zostaje na dłużej

Nasz czytelnik pan Mateusz w tym roku skończy 26 lat. Od kilku lat ma rachunek bankowy, który założył jako student.

– Zamówiłem niestandardowy wzór karty płatniczej, za co zapłaciłem i nie wiem, czy teraz po przekształceniu konta karta zostanie ze mną, czy będą musiał ponownie płacić za ten wzór, a stara karta zostanie dezaktywowana? – pyta.

Okazuje się, że banki różnie podchodzą do tego tematu. W niektórych klienci mogą nawet po ukończeniu 26 roku życia nadal korzystać z tej samej karty, inni niestety muszą ją wymienić wraz ze zmianą rodzaju rachunku.

Jak mówi Magdalena Jaskóła, kierująca Wydziałem Rachunków Bieżących w Banku Millennium.w nowej ofercie Millennium 360° przy zmianie rodzaju konta nie trzeba wymieniać karty.

- Nowe karty do konta Millennium 360° mają jeden wspólny design, wszystkie dane umieszczone na rewersie oraz wcięcie wspierające potrzeby osób niedowidzących – mówi Magdalena Jaskóła.

Czytaj więcej

Niby takie samo, a opłaty różne. PKO BP i Konto za Zero

Przyznaje, że z analiz banku wynika, że zdecydowana większości klientów po przekroczeniu 26 roku życia z nim zostaje.

- Nasza bankowość mobilna jest bardzo doceniana na rynku, cały czas wprowadzamy nowe udogodnienia, wiele z nich jako pierwsi na rynku. W naszej ocenie to szczególnie ważne dla osób w tej grupie wiekowej. – mówi Magdalena Jaskóła.

Także w Credit Agricole wraz z przekroczeniem 26 roku życia klienci mogą zachować dotychczasową kartę, bo ta której używają, pozostaje ważna, więc tym samym mogą więc zachować jej wzór. Także w tym banku znacząca większość klientów młodych zostaje w nim po przekroczeniu 26. roku życia.

Podobnie jest w ING Banku Śląskim. - Przy zmianie rodzaju konta nie ma konieczności wymiany karty na nową – dotychczasowa karta działa bez zmian. Wielu klientów po ukończeniu 26 roku życia dalej korzysta z usług banku – zapewnia Magdalena Ostrowska, z biura prasowego banku.

Ale taryfa się zmienia

Jak zapewnia nas biuro prasowe Alior Banku młodzi klienci mogą korzystać z tych samych rachunków również jako dorośli.

- Jeśli klienci ukończą 18 czy 26 lat nie zmienia im się wariant rachunku i nie muszą zmieniać karty. Umowa jest kontynuowana. W takich przypadkach, zgodnie z taryfą opłat i prowizji, mogą pojawić się opłaty za rachunek lub kartę, co uzależnione jest od wariantu produktu i wieku klienta – podaje Alior Bank.

Czytaj więcej

Lokaty wyższe, ale wciąż poniżej inflacji. Oprocentowanie w bankach, maj 2022

Podobnie jest w Santander Bank Polska. - Standardowo nie zmieniamy karty Dopasowanej, tylko na karcie zmienia się jej taryfa cenowa na zgodną z TOiP. Jeżeli klient miał kartę MasterCard<20, to jeśli zmieni się konto, to wtedy przy wznowieniu karta wznawia się na kartę Dopasowaną – mówi Ewa Krawczyk, z biura prasowego Santandera.

Zapewnia, że bank nie obserwujemy odpływu klientów, którzy kończą 26 rok życia. - Dla klientów aktywnych, zapewniających wpływy na konto zmiana oferty na koncie najczęściej jest niezauważalna – zapewnia Ewa Krawczyk.

Czasem za kartę trzeba dopłacić

W niektórych bankach młodzi klienci po przekroczeniu 26 roku życia muszą liczyć się ze zmianami kart.

- Po ukończeniu 26 lat PKO Konto dla Młodych zostaje automatycznie przekształcone w Konto za Zero. Do tego rodzaju rachunku przypisana jest karta debetowa Visa. Nie ma możliwości korzystania z poprzedniej karty – przyznaje Małgorzata Witkowska, z biura prasowego PKO BP.

Przyznaje jednak, że jeżeli klient korzystający z Konta dla Młodych posługuje się kartą z wizerunkiem (płatną 14,90 zł w chwili wydania, to w momencie przekształcenia rachunku na Konto za Zero otrzyma kartę Visa z wcześniej wybranym wizerunkiem bez dodatkowych kosztów.

A w Pekao SA konto i karta „rośnie” razem z klientem. - Młodzi klienci banku po ukończeniu 26 roku życia nie muszą nic robić, gdy przechodzą na dorosłe konto - zachowują dotychczasową kartę płatniczą. Zmienia się tylko taryfa – podaje biuro prasowe banku.

Podkreśla, że wydanie karty z niestandardową szatą graficzną dla klientów do 26 roku życia jest bezpłatne, a karta jest wydawana na pięć lat.

- Po tym czasie jeśli klient przekroczył wiek 26 lat i dalej chce mieć niestandardowy wzór na karcie, to ponosi dodatkową opłatę 5 zł za wznowienie karty z niestandardową szatą graficzną – przyznaje bank Pekao SA.

- Po ukończeniu 26 roku życia PKO Konto dla Młodych zostaje automatycznie przekształcone w Konto za Zero. Do tego rodzaju rachunku przypisana jest karta debetowa Visa. Nie ma możliwości korzystania z poprzedniej karty – mówi Małgorzata Witkowska, z biura prasowego PKO BP.

Studencka karta zostaje na dłużej

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konta Bankowe
Duża awaria Blika. Problemy zgłaszają klienci mBanku, Millennium czy Pekao
Konta Bankowe
Sześć banków pod lupą UOKIK. Dlaczego ofiary nie odzyskują pieniędzy?
Konta Bankowe
Banki tną oprocentowanie lokat. Średnio jest już ono znacznie poniżej 5 proc.
Konta Bankowe
Banki, które najwięcej zarobiły na kredycie 2%
Konta Bankowe
Banki w końcu zaczynają wprowadzać klucze U2F. Hakerom będzie trudniej