Konto już dla dorosłych, karta jeszcze studencka i dodatkowe opłaty

Wraz z ukończeniem 26 roku życia bankowe konto dla młodych zmienia się w rachunek „dorosłe”. Czasem zmienia się i karta do niego. I mogą pojawić się dodatkowe opłaty.

Publikacja: 02.06.2022 08:42

Konto już dla dorosłych, karta jeszcze studencka i dodatkowe opłaty

Foto: Adobe Stock

- Po ukończeniu 26 roku życia PKO Konto dla Młodych zostaje automatycznie przekształcone w Konto za Zero. Do tego rodzaju rachunku przypisana jest karta debetowa Visa. Nie ma możliwości korzystania z poprzedniej karty – mówi Małgorzata Witkowska, z biura prasowego PKO BP.

Studencka karta zostaje na dłużej

Nasz czytelnik pan Mateusz w tym roku skończy 26 lat. Od kilku lat ma rachunek bankowy, który założył jako student.

– Zamówiłem niestandardowy wzór karty płatniczej, za co zapłaciłem i nie wiem, czy teraz po przekształceniu konta karta zostanie ze mną, czy będą musiał ponownie płacić za ten wzór, a stara karta zostanie dezaktywowana? – pyta.

Okazuje się, że banki różnie podchodzą do tego tematu. W niektórych klienci mogą nawet po ukończeniu 26 roku życia nadal korzystać z tej samej karty, inni niestety muszą ją wymienić wraz ze zmianą rodzaju rachunku.

Jak mówi Magdalena Jaskóła, kierująca Wydziałem Rachunków Bieżących w Banku Millennium.w nowej ofercie Millennium 360° przy zmianie rodzaju konta nie trzeba wymieniać karty.

- Nowe karty do konta Millennium 360° mają jeden wspólny design, wszystkie dane umieszczone na rewersie oraz wcięcie wspierające potrzeby osób niedowidzących – mówi Magdalena Jaskóła.

Czytaj więcej

Niby takie samo, a opłaty różne. PKO BP i Konto za Zero

Przyznaje, że z analiz banku wynika, że zdecydowana większości klientów po przekroczeniu 26 roku życia z nim zostaje.

- Nasza bankowość mobilna jest bardzo doceniana na rynku, cały czas wprowadzamy nowe udogodnienia, wiele z nich jako pierwsi na rynku. W naszej ocenie to szczególnie ważne dla osób w tej grupie wiekowej. – mówi Magdalena Jaskóła.

Także w Credit Agricole wraz z przekroczeniem 26 roku życia klienci mogą zachować dotychczasową kartę, bo ta której używają, pozostaje ważna, więc tym samym mogą więc zachować jej wzór. Także w tym banku znacząca większość klientów młodych zostaje w nim po przekroczeniu 26. roku życia.

Podobnie jest w ING Banku Śląskim. - Przy zmianie rodzaju konta nie ma konieczności wymiany karty na nową – dotychczasowa karta działa bez zmian. Wielu klientów po ukończeniu 26 roku życia dalej korzysta z usług banku – zapewnia Magdalena Ostrowska, z biura prasowego banku.

Ale taryfa się zmienia

Jak zapewnia nas biuro prasowe Alior Banku młodzi klienci mogą korzystać z tych samych rachunków również jako dorośli.

- Jeśli klienci ukończą 18 czy 26 lat nie zmienia im się wariant rachunku i nie muszą zmieniać karty. Umowa jest kontynuowana. W takich przypadkach, zgodnie z taryfą opłat i prowizji, mogą pojawić się opłaty za rachunek lub kartę, co uzależnione jest od wariantu produktu i wieku klienta – podaje Alior Bank.

Czytaj więcej

Lokaty wyższe, ale wciąż poniżej inflacji. Oprocentowanie w bankach, maj 2022

Podobnie jest w Santander Bank Polska. - Standardowo nie zmieniamy karty Dopasowanej, tylko na karcie zmienia się jej taryfa cenowa na zgodną z TOiP. Jeżeli klient miał kartę MasterCard<20, to jeśli zmieni się konto, to wtedy przy wznowieniu karta wznawia się na kartę Dopasowaną – mówi Ewa Krawczyk, z biura prasowego Santandera.

Zapewnia, że bank nie obserwujemy odpływu klientów, którzy kończą 26 rok życia. - Dla klientów aktywnych, zapewniających wpływy na konto zmiana oferty na koncie najczęściej jest niezauważalna – zapewnia Ewa Krawczyk.

Czasem za kartę trzeba dopłacić

W niektórych bankach młodzi klienci po przekroczeniu 26 roku życia muszą liczyć się ze zmianami kart.

- Po ukończeniu 26 lat PKO Konto dla Młodych zostaje automatycznie przekształcone w Konto za Zero. Do tego rodzaju rachunku przypisana jest karta debetowa Visa. Nie ma możliwości korzystania z poprzedniej karty – przyznaje Małgorzata Witkowska, z biura prasowego PKO BP.

Przyznaje jednak, że jeżeli klient korzystający z Konta dla Młodych posługuje się kartą z wizerunkiem (płatną 14,90 zł w chwili wydania, to w momencie przekształcenia rachunku na Konto za Zero otrzyma kartę Visa z wcześniej wybranym wizerunkiem bez dodatkowych kosztów.

A w Pekao SA konto i karta „rośnie” razem z klientem. - Młodzi klienci banku po ukończeniu 26 roku życia nie muszą nic robić, gdy przechodzą na dorosłe konto - zachowują dotychczasową kartę płatniczą. Zmienia się tylko taryfa – podaje biuro prasowe banku.

Podkreśla, że wydanie karty z niestandardową szatą graficzną dla klientów do 26 roku życia jest bezpłatne, a karta jest wydawana na pięć lat.

- Po tym czasie jeśli klient przekroczył wiek 26 lat i dalej chce mieć niestandardowy wzór na karcie, to ponosi dodatkową opłatę 5 zł za wznowienie karty z niestandardową szatą graficzną – przyznaje bank Pekao SA.

- Po ukończeniu 26 roku życia PKO Konto dla Młodych zostaje automatycznie przekształcone w Konto za Zero. Do tego rodzaju rachunku przypisana jest karta debetowa Visa. Nie ma możliwości korzystania z poprzedniej karty – mówi Małgorzata Witkowska, z biura prasowego PKO BP.

Studencka karta zostaje na dłużej

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konta Bankowe
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Konta Bankowe
Protest bankomatów. Dziś w Euronecie można pobrać mniejszą kwotę
Konta Bankowe
Z niechcianym przelewem mogą być problemy. To nie jest „nieoczekiwany prezent”
Konta Bankowe
Duża awaria w Alior Banku. Klienci mają problemy ze stroną internetową i aplikacją
Konta Bankowe
Duża awaria Blika. Problemy zgłaszają klienci mBanku, Millennium czy Pekao