- Po ukończeniu 26 roku życia PKO Konto dla Młodych zostaje automatycznie przekształcone w Konto za Zero. Do tego rodzaju rachunku przypisana jest karta debetowa Visa. Nie ma możliwości korzystania z poprzedniej karty – mówi Małgorzata Witkowska, z biura prasowego PKO BP.
Studencka karta zostaje na dłużej
Nasz czytelnik pan Mateusz w tym roku skończy 26 lat. Od kilku lat ma rachunek bankowy, który założył jako student.
– Zamówiłem niestandardowy wzór karty płatniczej, za co zapłaciłem i nie wiem, czy teraz po przekształceniu konta karta zostanie ze mną, czy będą musiał ponownie płacić za ten wzór, a stara karta zostanie dezaktywowana? – pyta.
Okazuje się, że banki różnie podchodzą do tego tematu. W niektórych klienci mogą nawet po ukończeniu 26 roku życia nadal korzystać z tej samej karty, inni niestety muszą ją wymienić wraz ze zmianą rodzaju rachunku.
Jak mówi Magdalena Jaskóła, kierująca Wydziałem Rachunków Bieżących w Banku Millennium.w nowej ofercie Millennium 360° przy zmianie rodzaju konta nie trzeba wymieniać karty.
- Nowe karty do konta Millennium 360° mają jeden wspólny design, wszystkie dane umieszczone na rewersie oraz wcięcie wspierające potrzeby osób niedowidzących – mówi Magdalena Jaskóła.
Czytaj więcej
Nowa wersja tego samego rachunku bankowego może być bardziej atrakcyjna dla klientów niż ta, którą mieli do tej pory. Tak jest w przypadku PKO BP i jego sztandarowego produktu Konto za Zero.
Przyznaje, że z analiz banku wynika, że zdecydowana większości klientów po przekroczeniu 26 roku życia z nim zostaje.
- Nasza bankowość mobilna jest bardzo doceniana na rynku, cały czas wprowadzamy nowe udogodnienia, wiele z nich jako pierwsi na rynku. W naszej ocenie to szczególnie ważne dla osób w tej grupie wiekowej. – mówi Magdalena Jaskóła.
Także w Credit Agricole wraz z przekroczeniem 26 roku życia klienci mogą zachować dotychczasową kartę, bo ta której używają, pozostaje ważna, więc tym samym mogą więc zachować jej wzór. Także w tym banku znacząca większość klientów młodych zostaje w nim po przekroczeniu 26. roku życia.
Podobnie jest w ING Banku Śląskim. - Przy zmianie rodzaju konta nie ma konieczności wymiany karty na nową – dotychczasowa karta działa bez zmian. Wielu klientów po ukończeniu 26 roku życia dalej korzysta z usług banku – zapewnia Magdalena Ostrowska, z biura prasowego banku.
Ale taryfa się zmienia
Jak zapewnia nas biuro prasowe Alior Banku młodzi klienci mogą korzystać z tych samych rachunków również jako dorośli.
- Jeśli klienci ukończą 18 czy 26 lat nie zmienia im się wariant rachunku i nie muszą zmieniać karty. Umowa jest kontynuowana. W takich przypadkach, zgodnie z taryfą opłat i prowizji, mogą pojawić się opłaty za rachunek lub kartę, co uzależnione jest od wariantu produktu i wieku klienta – podaje Alior Bank.
Czytaj więcej
Coś wreszcie drgnęło w ofercie lokat bankowych. Niektórzy zaczynają dosyć nieśmiało płacić klientom za trzymanie ich pieniądze nawet po 4–6 procent.
Podobnie jest w Santander Bank Polska. - Standardowo nie zmieniamy karty Dopasowanej, tylko na karcie zmienia się jej taryfa cenowa na zgodną z TOiP. Jeżeli klient miał kartę MasterCard<20, to jeśli zmieni się konto, to wtedy przy wznowieniu karta wznawia się na kartę Dopasowaną – mówi Ewa Krawczyk, z biura prasowego Santandera.
Zapewnia, że bank nie obserwujemy odpływu klientów, którzy kończą 26 rok życia. - Dla klientów aktywnych, zapewniających wpływy na konto zmiana oferty na koncie najczęściej jest niezauważalna – zapewnia Ewa Krawczyk.
Czasem za kartę trzeba dopłacić
W niektórych bankach młodzi klienci po przekroczeniu 26 roku życia muszą liczyć się ze zmianami kart.
- Po ukończeniu 26 lat PKO Konto dla Młodych zostaje automatycznie przekształcone w Konto za Zero. Do tego rodzaju rachunku przypisana jest karta debetowa Visa. Nie ma możliwości korzystania z poprzedniej karty – przyznaje Małgorzata Witkowska, z biura prasowego PKO BP.
Przyznaje jednak, że jeżeli klient korzystający z Konta dla Młodych posługuje się kartą z wizerunkiem (płatną 14,90 zł w chwili wydania, to w momencie przekształcenia rachunku na Konto za Zero otrzyma kartę Visa z wcześniej wybranym wizerunkiem bez dodatkowych kosztów.
A w Pekao SA konto i karta „rośnie” razem z klientem. - Młodzi klienci banku po ukończeniu 26 roku życia nie muszą nic robić, gdy przechodzą na dorosłe konto - zachowują dotychczasową kartę płatniczą. Zmienia się tylko taryfa – podaje biuro prasowe banku.
Podkreśla, że wydanie karty z niestandardową szatą graficzną dla klientów do 26 roku życia jest bezpłatne, a karta jest wydawana na pięć lat.
- Po tym czasie jeśli klient przekroczył wiek 26 lat i dalej chce mieć niestandardowy wzór na karcie, to ponosi dodatkową opłatę 5 zł za wznowienie karty z niestandardową szatą graficzną – przyznaje bank Pekao SA.