Wysokie opłaty za konta nie powodują ich zamiany na rachunki podstawowe

Choć banki regularnie podnoszą opłaty za konta, karty czy wypłaty z bankomatów, zwłaszcza obcych, to wcale nie rośnie liczba podstawowych rachunków płatniczych, które oferują dostęp do takich usług za damo, ale z ustalonymi limitami darmowych przelewów czy wypłat z obcych bankomatów.

Publikacja: 19.09.2023 11:39

Wysokie opłaty za konta nie powodują ich zamiany na rachunki podstawowe

Foto: Adobe Stock

- Nie obserwujemy istotnego zainteresowania tym produktem. Bank Millennium jako jedna z nielicznych instytucji nie wprowadziła podwyżek dla klientów w zakresie kont osobistych. A prowadzenie naszego Konta Millennium 360 jest bezpłatne – mówi Mirella Gmur-Dzieduszycka, z biura prasowego banku Millennium.

Dodaje, że każdy klient korzysta także z darmowych krajowych przelewów internetowych. Aktywnych klientów (wystarczy tylko 5 płatności kartą lub Blikiem w miesiącu) zwalniamy z opłat za kartę debetową, płatności zbliżeniowe Blik i zapewniamy bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów.

Czytaj więcej

Konta bankowe. Za niektóre SMS-y trzeba zapłacić

Banki podnoszą opłaty, ale jest alternatywa

Od 24 września rosną opłaty w Credit Agricole. Niewielkie zmiany dotyczą przede wszystkim podwyższenia opłat za prowadzenie konta i kartę (dla flagowego Konta dla Ciebie z 9 zł na 10 zł) i wypłaty z bankomatów w Polsce (dla Konta dla Ciebie z 7 zł na 9 zł).

Ponadto zmieni się warunek zwalniający z tych opłat - z min. 1000 zł wpływu i min. 1 transakcji kartą lub blikiem na min. 1500 zł wpływu i min. pięciu transakcji kartą lub Blikiem. Bank tłumaczył podwyżki m.in. inflacją.

Wcześniej zmiany opłat kont osobistych ogłosił m.in. ING Bank Śląski,  PKO BP, Santander Bank Polska i czy BNP Paribas.

Od ponad pięciu lat banki muszą oferować swoim klientom tzw. podstawowe rachunki płatnicze, bo taki wymóg nałożyła na nie nowelizacja ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw z listopada 2016 roku zgodnie z unijną dyrektywą PAD (Payment Accounts Directive).

Banki oferują w ramach rachunku podstawowego darmowe konto z bezpłatną kartą wraz z minimum pięcioma darmowymi przelewami i pięcioma bezpłatnymi wypłatami z obcych bankomatów – miesięcznie.

Za inne usługi oraz za przelewy czy wypłaty gotówki po przekroczeniu limitu opłaty mogą być pobierane, ale nie wyższe niż na „zwykłych” kontach w ofercie banku.

Najważniejszym warunkiem założenia takiego rachunku jest nieposiadanie innego konta. Jeśli bank udowodni, że dany klient prowadzi już rachunek osobisty w innym banku wtedy odrzuci jego wniosek. Należy bowiem pamiętać, że PRP przysługuje wyłącznie osobom, które nie mają aktywnego rachunku osobistego w żadnym banku.

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, podstawowy rachunek płatniczy (tzw. rachunek za zero złotych) może być założony wyłącznie na jedną osobę. Nie ma więc możliwości założenia takiego rachunku jako rachunku wspólnego.

Ale mieszcząc się w limitach narzuconych przez bank, użytkownik nie ponosi żadnych opłat związanych z prowadzeniem rachunku.

Czytaj więcej

Zestawienie opłat. Czy według bankowców rok ma 17 miesięcy?

Ale mało kto z niej korzysta

Czy wprowadzanie coraz wyższych opłat za prowadzenie kont sprawia, że część klientów przechodzi na tzw. podstawowy rachunek płatniczy? Okazuje się, że – nie.

Santander Bank Polska ma obecnie ok. 32 tys. tzw. kont podstawowych. - Liczba otwieranych kont w miesiącu jest stała – średnio ok 1,5 tys. – mówi Ewa Krawczyk, z biura prasowego banku.

W Santanderze posiadacze takiego rachunku mają za darmo   prowadzenie rachunku,  polecenie zapłaty,  zlecenia stałe,  polecenie przelewu: przelew Express Elixir i przelew BlueCash, przelew24 (polecenie przelewu wewnętrznego) czy   pięć określonych transakcji w miesiącu.

Poza tym nie płacą za wypłaty gotówki w bankomatach Santander Bank Polska,  pięć wypłat gotówki Kartą Podstawową w pozostałych bankomatach w kraju czy  wpłaty gotówki we wpłatomatach Santander Bank Polska oraz  wpłaty i wypłaty gotówki w placówkach banku. - Te warunki są niezmienne od momentu wdrożenia konta do oferty – mówi Ewa Krawczyk.

 W Banku Millennium liczba podstawowych rachunków płatniczych – jak mówi Mirella Gmur- Dzieduszycka - nie jest duża. W ramach tego produktu bank oferuje bez żadnych opłat m.in. prowadzenie konta, przelewy internetowe, wpłaty i wypłaty gotówki czy kartę debetową.

Przypomina, że prowadzenie flagowego Konta Millennium 360 jest bezpłatne. - Nie trzeba ponosić wysokich opłat za korzystanie z konta. Warto zaznaczyć, że konto Millennium 360 wyróżnia w porównaniu do podstawowego rachunku płatniczego dostęp do oferty oszczędnościowej i kredytowej – podkreśla Mirella Gmur-Dzieduszycka.

Niskie zainteresowanie takim rachunkiem jest też w mBanku. - Nie widzimy większego zainteresowania takimi kontami podstawowym rachunkiem płatniczym. W tym roku zostały uruchomione 3 tego typu rachunki – mówi Krzysztof Drozd, z biura prasowego.

Czytaj więcej

Kiedy bank nalicza opłatę za kartę kredytową. Każdy ma swoje zasady

Bo zwykły rachunek jest bardziej opłacalny

Jak mówi Marcin Data, Dyrektor ds. Rozwoju Daily Banking w Credit Agricole liczba posiadaczy podstawowego rachunku płatniczego w tym banku jest znikoma.

- Klienci nie są zainteresowani tą ofertą. My jeszcze przed wdrożeniem rachunku podstawowego oferowaliśmy i wciąż oferujemy konta, z których klienci mogą korzystać bezpłatnie. Warunki znoszące opłaty są bardzo proste do spełnienia dla klientów, dla którym jesteśmy głównym bankiem. Oni na co dzień płacą kartą czy BLIKIEM oraz przelewają wynagrodzenie na konta u nas – dodaje dyr. Data.

Zauważa, że podstawowy rachunek płatniczy był wdrożony przez Unię Europejską z przeznaczeniem dla klientów nieubankowionych (w Polsce poziom ubankowienia sięga ponad 90 proc.) i raczej dla rynków, gdzie to właśnie opłaty mogły być kryterium utrudniającym korzystanie z oferty bankowejjak przykładowo Rumunia czy Bułgaria.

- W Polsce już na długo przed wdrożeniem zmian w ustawie o usługach płatniczych, które wprowadziły obowiązkowe oferowanie takiego – ograniczonego zgodnie z przepisami – rachunku, klienci w dużej części korzystali z kont bez opłat za prowadzenie, za kartę czy bankomaty i przelewy – uważa dyr. Data.

Także VeloBank nie obserwuje zwiększonego zainteresowania podstawowym rachunkiem płatniczym. - Otwieramy zaledwie kilka rachunków miesięcznie – mówi Monika Banyś, jego rzeczniczka prasowa.

W ramach takiego konta klienci otrzymują bezpłatne otwarcie i prowadzenie rachunku, obsługę karty, pieć poleceń krajowych przelewów miesięcznie, pięć wpłat i wypłat w bankomatach oraz wpłatomatach w miesiącu, zlecenia stałe oraz polecenia zapłaty.

 - Niewielkie zainteresowanie podstawowym rachunkiem płatniczym w naszym banku to pochodna bardzo atrakcyjnej oferty VeloKonta, którego założenie i prowadzenie jest w pełni darmowe – mówi Monika Banyś.

Dodaje, że wystarczy pięć transakcji bezgotówkowych kartą, Blikiem lub telefonem w miesiącu, aby obsługa karty do konta również była bezpłatna, podobnie jak wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce.

Bank ma też specjalną ofertę dla nowych klientów. W promocji „Witaj w VeloBanku” osoby, które założą VeloKonto oraz VeloSkarbonkę i wyrażą zgody marketingowe, mogą zyskać do 600 zł zwrotu za codzienne zakupy wykonane kartą lub Blikiem. VeloBank nie podniósł opłat za prowadzenie kont.

- Nie obserwujemy istotnego zainteresowania tym produktem. Bank Millennium jako jedna z nielicznych instytucji nie wprowadziła podwyżek dla klientów w zakresie kont osobistych. A prowadzenie naszego Konta Millennium 360 jest bezpłatne – mówi Mirella Gmur-Dzieduszycka, z biura prasowego banku Millennium.

Dodaje, że każdy klient korzysta także z darmowych krajowych przelewów internetowych. Aktywnych klientów (wystarczy tylko 5 płatności kartą lub Blikiem w miesiącu) zwalniamy z opłat za kartę debetową, płatności zbliżeniowe Blik i zapewniamy bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konta Bankowe
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Konta Bankowe
Protest bankomatów. Dziś w Euronecie można pobrać mniejszą kwotę
Konta Bankowe
Z niechcianym przelewem mogą być problemy. To nie jest „nieoczekiwany prezent”
Konta Bankowe
Duża awaria w Alior Banku. Klienci mają problemy ze stroną internetową i aplikacją
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Konta Bankowe
Duża awaria Blika. Problemy zgłaszają klienci mBanku, Millennium czy Pekao
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą