Bitcoin, blockchain, pieniądz wirtualny – co to jest?

Bitcoin, blockchain czy pieniądz wirtualny to terminy, które brzmią dość tajemniczo. Warto jednak się z nimi zapoznać, ponieważ może się okazać, że w niedługim czasie będziemy się nimi dość często posługiwać.

Publikacja: 03.01.2019 22:26

Bitcoin, blockchain, pieniądz wirtualny – co to jest?

Foto: Adobe Stock

Wszystkie wiążą się ściśle z rozwojem technologii, co obecnie ma coraz większe znacznie. Dlatego poniżej wyjaśniamy pokrótce każdy z tych terminów oraz przedstawiamy, jakie mają zastosowanie. Co to jest bitcoin? Blockchain – co to? Wyjaśniamy.

Co to jest bitcoin?

Bitcoin, w największym uproszczeniu, to kryptowaluta. Została stworzona w 2009 roku, a obecnie cieszy cię coraz większą popularnością. Bitcoinów używa się najczęściej do finansowania praktycznie wszystkich transakcji elektronicznych w prosty sposób. Jak więc działają bitcoiny? Otóż pozyskać może je każdy. Wystarczy, że posiadamy komputer. Aby je pozyskać, należy udostępnić moc obliczeniową komputera. Jednak dla przeciętnego użytkownika ich pozyskanie może okazać się dość trudne. Dlaczego?

Ponieważ, by otrzymać jednego bitcoina, czy monety, której wartość może sięgać nawet 1000 dolarów, potrzebny jest sprzęt o naprawdę dużej mocy. Tak więc zanim zaczniemy wydobywać bitcoiny, musimy wcześniej zainwestować. Trzeba także pamiętać, że wydobycie bitcoinów może zająć sporo czasu, w ciągu którego mogą one stracić na wartości, a wówczas ich wydobywanie stanie się po prostu nieopłacalne. Płacenie za pomocą bitcoinów jest bardzo bezpieczne w porównaniu z używaniem tradycyjnych przelewów. Niemniej należy mieć na uwadze, że ich przewalutowanie może generować dodatkowe koszty. Ponadto stosowanie bitcoinów nie podlega żadnemu nadzorowi finansowemu.

Wśród zalet ich stosowania wymienia się przede wszystkim wygodę użytkowania oraz szybkość przepływu. Gdy wykonujemy przelew za ich pomocą, pieniądze natychmiast znajdują się na koncie odbiorcy i to niezależnie od tego, w jakim kraju posiada on konto. Ponadto bitcoiny posiadają zabezpieczenia, które chronią je przed inflacją, czyli spadkiem ich wartości. W związku z tym maksymalna kwota, jaką możemy uzyskać za wydobycie jednego bitcoinu to dwadzieścia jeden milionów.

Płacąc za ich pośrednictwem, gwarantujemy sobie również pełną anonimowość. Jednak, jak każdy produkt, również bitcoiny posiadają wady. Wśród nich, oprócz kosztów związanych z przewalutowaniem, wymienia się podatność kursu bitcoinu na wszelkiego rodzaju spekulacje. Wiąże się to ze wspominanym brakiem jakiegokolwiek nadzoru finansowego. Trzeba dodatkowo pamiętać, że kurs wartości bitcoinu ulega znacznym wahaniom, dlatego stanowi niepewną inwestycję. Może się więc okazać, że wartość jednego bitcoinu może drastycznie spaść nawet z dnia na dzień. Na uwadze należy mieć też to, że jeśli chodzi o posiadanie bitcoinów w Polsce, zysk z ich obrotu podlega opodatkowaniu tak samo jak dochody uzyskiwane z praw majątkowych.

Jak działa blockchain?

Blochchain to tak naprawdę cały system, który służy do przesyłania oraz przechowywania informacji o wszystkich transakcjach, których dokonujemy za pośrednictwem Internetu. W ramach tego systemu zostaje stworzona i utrzymana wspólna oraz zbiorowa księga rachunkowa transakcji, które są rozproszone po całej sieci. Transakcje utrzymywane są w postaci cyfrowej w takich samych kopiach. Dotyczy to transakcji zrealizowanych w jednym konkretnym momencie w ramach systemu blockchain.

Dzięki temu zrealizowane transakcje są udostępniane publicznie, ale mogą je widzieć tylko użytkownicy blockchainu. Warto pamiętać, że księga transakcji prowadzona właśnie w tym systemie jest niezwykle bezpieczna. Szacuje się, że do jej podrobienia potrzebna by była moc obliczeniowa równa połowie Internetu. Dlatego tego rodzaju łańcuch transakcji może być z powodzeniem stosowany w rachunkowości bankowej, czy wykorzystany do cyfrowego podpisu stosowanego w administracji państwowej.

Wszystkie wiążą się ściśle z rozwojem technologii, co obecnie ma coraz większe znacznie. Dlatego poniżej wyjaśniamy pokrótce każdy z tych terminów oraz przedstawiamy, jakie mają zastosowanie. Co to jest bitcoin? Blockchain – co to? Wyjaśniamy.

Co to jest bitcoin?

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kryptowaluty
Oszust opróżniał konta posiadaczy kryptowalut. Wydawał na luksusowe życie
Kryptowaluty
Kryptowaluty: z ponad 2 bilionów dolarów nagle 149 miliardów
Kryptowaluty
Halving zakończony. Kopacze będą cierpieć, a bitcoin prawie nie drgnął
Kryptowaluty
Bankomaty bitcoinowe żerują na klientach?
Kryptowaluty
Co czeka bitcoina w 2024 roku?