Bitcoin bije inne inwestycje na głowę w 2023 r.

Od listopadowego dołka bitcoin prawie podwoił wartość. W tym roku kryptowaluta bije inne aktywa na głowę pod względem stopy zwrotu, a ostatnie zawirowania rynkowe wcale jej w tym nie przeszkodziły.

Publikacja: 12.04.2023 03:00

Bitcoin bije inne inwestycje na głowę w 2023 r.

Foto: Adobestock

Nie traci impetu tegoroczna fala zwyżek notowań bitcoina – we wtorek pierwszy raz od dziesięciu miesięcy kurs przekroczył pułap 30 tys. dol. W porównaniu z listopadowym dołkiem skala zwyżek sięga już 95 proc., a tylko w tym roku bitcoin umocnił się o 82 proc. Popyt na kryptowalutę napędzają nie tylko oczekiwania przejścia Fedu do łagodzenia polityki.

Dochodzi do nich przekonanie jej zwolenników co do tego, że może ona być schronieniem przed zawirowaniami w sektorze bankowym. Początkowo wydawało się to zaskakujące, bo Silvergate Capital, jeden z upadłych amerykańskich banków, miał silne powiązania z branżą kryptowalutową, jednak ostatecznie korzystna dla bitcoina narracja przeważyła.

Choć jeszcze na marcowym posiedzeniu amerykańskie władze monetarne podniosły stopy o 25 punktów bazowych, to wyjście problemów banków na światło dzienne sprawiło, że inwestorzy zaczęli oczekiwać zwrotu w polityce pieniężnej. O ile tuż przed feralnym komunikatem banku SVB z 8 marca inwestorzy spodziewali się, że główna stopa Fedu wzrośnie przed końcem roku do 5,56 proc., to teraz zakładają, że do tego czasu spadnie do 4,37 proc.

Czytaj więcej

W co zainwestować 1000 zł. Sztuczna inteligencja „radzi”

– Zwyżki mogą w pewnej mierze wynikać z oczekiwań, że podwyżki stóp procentowych dobiegają końca, ale część inwestorów ciągnie do kryptowalut dlatego, że są one aktywami spoza tradycyjnej bankowości i finansów – komentuje w rozmowie z agencją Bloomberg Bradley Duke z firmy ETC Group.

Część komentatorów największy wpływ na umocnienie bitcoina przypisuje jednak niskiej płynności, do której przyczyniło się zamknięcie Silvergate Capital, a która nasila wahania cen. Zdaniem krytyków kryptowaluty może ona prowadzić do przypadkowych ruchów cen i niewłaściwej wyceny, która może zostać gwałtownie skorygowana w przypadku mniej korzystnej zmiany oczekiwań co do polityki Fedu.

Choć w porównaniu ze szczytem sprzed półtora roku bitcoin wciąż jest na 56-procentowym minusie, to w tym roku pod względem stopy zwrotu nie mogą z nim się równać żadne aktywa. Spośród głównych indeksów giełdowych na świecie najwięcej zyskuje wskaźnik z Laosu, jednak sięgający 46 proc. wynik wciąż jest prawie o połowę słabszy niż w przypadku bitcoina.

Będącemu tradycyjnym beneficjentem oczekiwań łagodzenia polityki Fedu złotu udało się zyskać nieco poniżej 10 proc.

Jeśli tempo zwyżek się utrzyma, realne stanie się odrobienie przez bitcoina całości strat z maja 2022 r. Upadek stablecoina TerraUSD i kryptowaluty Luna zapoczątkowały zawirowania, które doprowadziły do zniknięcia tak znanych przedstawicieli branży, jak pożyczkodawca Celsius Network oraz giełda FTX. To z pewnością wsparłoby nastroje inwestorów, jednak branża zapewne pozostanie obiektem najwyższego zainteresowania instytucji nadzorczych.

Czytaj więcej

Szaleństwo na rynku numizmatów, nie tylko z PRL. Zawrotne ceny na aukcjach

Regulator SEC prowadzi działania wobec giełdy Coinbase Global. Pozwał kryptowalutowego biznesmena Justina Suna. Z pozwami własnymi wyszła także komisja CFTC, a wcześniej w związku z wydarzeniami z maja 2022 r. w Czarnogórze aresztowany został Do Kwon, współzałożyciel i dyrektor generalny Terraform Labs, które stało za TerraUSD i Luną.

Zdaniem ośrodka Bloomberg Intelligence taka siła bitcoina w czasie zawirowań wokół banków może oznaczać, że kryptowaluta zdała test odporności na nagłe pogorszenie się warunków płynnościowych. Mimo niesprzyjających warunków zakończone właśnie trzy miesiące były dla niej jednym z dwóch najlepszych pierwszych kwartałów w historii.

Według think tanku szczególnie dobrym prognostykiem jest odnotowany od początku roku 25-procentowy wzrost mocy obliczeniowych w sieci wykorzystywanej do przetwarzania i weryfikowania transakcji w łańcuchu blockchain. Im jest ona większa, tym trudniej jest manipulować rynkiem pojedynczemu podmiotowi.

„W tym samym czasie, kiedy banki centralne i regulatorzy próbują wzmocnić zaufanie do systemu bankowego, składająca się z węzłów, kopaczy i użytkowników sieć bitcina cały czas organicznie rośnie” – zauważa autor raportu Jamie Douglas Coutts.

Kryptowaluty
Co czeka bitcoina w 2024 roku?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Kryptowaluty
Inwestorzy chomikują kryptowaluty w oczekiwaniu na zyski
Kryptowaluty
Bitcoiny ze skarbówki. Chętnych na aukcji nie brakowało
Kryptowaluty
Kryptowaluty w kodeksie karnym. Nowy pomysł rządu
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Kryptowaluty
Kryptowalutowa plajta. Padła giełda FTX - nowy Lehman czy skandal Enron?