Bitcoin bije inne inwestycje na głowę w 2023 r.

Od listopadowego dołka bitcoin prawie podwoił wartość. W tym roku kryptowaluta bije inne aktywa na głowę pod względem stopy zwrotu, a ostatnie zawirowania rynkowe wcale jej w tym nie przeszkodziły.

Publikacja: 12.04.2023 03:00

Bitcoin bije inne inwestycje na głowę w 2023 r.

Foto: Adobestock

Nie traci impetu tegoroczna fala zwyżek notowań bitcoina – we wtorek pierwszy raz od dziesięciu miesięcy kurs przekroczył pułap 30 tys. dol. W porównaniu z listopadowym dołkiem skala zwyżek sięga już 95 proc., a tylko w tym roku bitcoin umocnił się o 82 proc. Popyt na kryptowalutę napędzają nie tylko oczekiwania przejścia Fedu do łagodzenia polityki.

Dochodzi do nich przekonanie jej zwolenników co do tego, że może ona być schronieniem przed zawirowaniami w sektorze bankowym. Początkowo wydawało się to zaskakujące, bo Silvergate Capital, jeden z upadłych amerykańskich banków, miał silne powiązania z branżą kryptowalutową, jednak ostatecznie korzystna dla bitcoina narracja przeważyła.

Choć jeszcze na marcowym posiedzeniu amerykańskie władze monetarne podniosły stopy o 25 punktów bazowych, to wyjście problemów banków na światło dzienne sprawiło, że inwestorzy zaczęli oczekiwać zwrotu w polityce pieniężnej. O ile tuż przed feralnym komunikatem banku SVB z 8 marca inwestorzy spodziewali się, że główna stopa Fedu wzrośnie przed końcem roku do 5,56 proc., to teraz zakładają, że do tego czasu spadnie do 4,37 proc.

Czytaj więcej

W co zainwestować 1000 zł. Sztuczna inteligencja „radzi”

– Zwyżki mogą w pewnej mierze wynikać z oczekiwań, że podwyżki stóp procentowych dobiegają końca, ale część inwestorów ciągnie do kryptowalut dlatego, że są one aktywami spoza tradycyjnej bankowości i finansów – komentuje w rozmowie z agencją Bloomberg Bradley Duke z firmy ETC Group.

Część komentatorów największy wpływ na umocnienie bitcoina przypisuje jednak niskiej płynności, do której przyczyniło się zamknięcie Silvergate Capital, a która nasila wahania cen. Zdaniem krytyków kryptowaluty może ona prowadzić do przypadkowych ruchów cen i niewłaściwej wyceny, która może zostać gwałtownie skorygowana w przypadku mniej korzystnej zmiany oczekiwań co do polityki Fedu.

Choć w porównaniu ze szczytem sprzed półtora roku bitcoin wciąż jest na 56-procentowym minusie, to w tym roku pod względem stopy zwrotu nie mogą z nim się równać żadne aktywa. Spośród głównych indeksów giełdowych na świecie najwięcej zyskuje wskaźnik z Laosu, jednak sięgający 46 proc. wynik wciąż jest prawie o połowę słabszy niż w przypadku bitcoina.

Będącemu tradycyjnym beneficjentem oczekiwań łagodzenia polityki Fedu złotu udało się zyskać nieco poniżej 10 proc.

Jeśli tempo zwyżek się utrzyma, realne stanie się odrobienie przez bitcoina całości strat z maja 2022 r. Upadek stablecoina TerraUSD i kryptowaluty Luna zapoczątkowały zawirowania, które doprowadziły do zniknięcia tak znanych przedstawicieli branży, jak pożyczkodawca Celsius Network oraz giełda FTX. To z pewnością wsparłoby nastroje inwestorów, jednak branża zapewne pozostanie obiektem najwyższego zainteresowania instytucji nadzorczych.

Czytaj więcej

Szaleństwo na rynku numizmatów, nie tylko z PRL. Zawrotne ceny na aukcjach

Regulator SEC prowadzi działania wobec giełdy Coinbase Global. Pozwał kryptowalutowego biznesmena Justina Suna. Z pozwami własnymi wyszła także komisja CFTC, a wcześniej w związku z wydarzeniami z maja 2022 r. w Czarnogórze aresztowany został Do Kwon, współzałożyciel i dyrektor generalny Terraform Labs, które stało za TerraUSD i Luną.

Zdaniem ośrodka Bloomberg Intelligence taka siła bitcoina w czasie zawirowań wokół banków może oznaczać, że kryptowaluta zdała test odporności na nagłe pogorszenie się warunków płynnościowych. Mimo niesprzyjających warunków zakończone właśnie trzy miesiące były dla niej jednym z dwóch najlepszych pierwszych kwartałów w historii.

Według think tanku szczególnie dobrym prognostykiem jest odnotowany od początku roku 25-procentowy wzrost mocy obliczeniowych w sieci wykorzystywanej do przetwarzania i weryfikowania transakcji w łańcuchu blockchain. Im jest ona większa, tym trudniej jest manipulować rynkiem pojedynczemu podmiotowi.

„W tym samym czasie, kiedy banki centralne i regulatorzy próbują wzmocnić zaufanie do systemu bankowego, składająca się z węzłów, kopaczy i użytkowników sieć bitcina cały czas organicznie rośnie” – zauważa autor raportu Jamie Douglas Coutts.

Kryptowaluty
Dlaczego bitcoin przestał grzeszyć? Październik zwykle mu sprzyjał
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Kryptowaluty
Oszust opróżniał konta posiadaczy kryptowalut. Wydawał na luksusowe życie
Kryptowaluty
Kryptowaluty: z ponad 2 bilionów dolarów nagle 149 miliardów
Kryptowaluty
Halving zakończony. Kopacze będą cierpieć, a bitcoin prawie nie drgnął
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Kryptowaluty
Bankomaty bitcoinowe żerują na klientach?
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej