Aktualizacja: 09.12.2024 08:27 Publikacja: 28.11.2023 14:33
Posiadacze cyfrowych monet nie handlują już nimi tak chętnie
Foto: Bloomberg
W latach 2017 – 2018 aż 59 proc. bitcoinów przeszło z rąk do rąk. W ubiegłym roku było to już tylko 30,12 proc. W przypadku Ethereum podaż spadła z 86 proc. kilka lat temu do 39,15 proc. obecnie. W przypadku bitcoina zaledwie 58,58 proc. jego podaży zmieniło właściciela w ciągu ostatnich trzech lat. W 2019 roku było to 73 proc. Posiadacze kryptowalut czekają na zyski. To widać w Turcji. Aż 66 proc. zapytanych o zdanie obywateli tego kraju przyznało, że zainwestowało w kryptowaluty ze względu na potencjał zysku. Binance Research wskazuje, że w ciągu zaledwie trzech ostatnich lat adopcja kryptowalutowych aktywów w Turcji wzrosła z 16 do 40 proc., z czego 27 proc. osób dołączyło w ciągu ostatniego roku. Dzięki temu Turcja zajmuje dziś 12. miejsce w globalnym indeksie przyswajania kryptowalut firmy Chainalysis. Ma też 4. miejsce na świecie pod względem wartości transakcji w kryptowalutach. Daje się wyprzedzić tylko Stanom Zjednoczonym, Indiom i Wielkiej Brytanii.
To wyjątkowy okres lidera rankingu walut cyfrowych. Przez 34 sesje jego wartość zmieniała się o mniej niż 5 proc. Dlaczego bitcoin przestał grzeszyć wybujałą zmiennością notowań?
Obywatelowi Indii grozi do 20 lat więzienia za fałszowanie witryny Coinbase w celu kradzieży kryptowalut o wartości ponad 37 milionów dolarów, które przeznaczył na luksusowe samochody, drogie zegarki i egzotyczne wycieczki.
Szokująca zmiana na rynku kryptowalut. Z ponad 2 bln USD zrobiło się zaledwie 149 miliardów
Z wielkim zainteresowaniem i napięciem wyczekiwana aktualizacja oprogramowania sterującego bitcoinem, zwana halvingiem, dobiegła końca.
Zielone Orły 'Rzeczpospolitej': najważniejsze osiągnięcia nagrodzonych w 2024 roku
Liczba bankomatów bitcoinowych w USA wzrosła przez ostatnie cztery lat pięciokrotnie, do ponad 31,1 tys. Niektóre z nich pobierają prowizje dochodzące do 22 procent wartości transakcji.
Mamy najdroższy Trybunał Konstytucyjny w historii. Roczne wydatki na utrzymanie tej instytucji wzrosły prawie dwukrotnie podczas kadencji Julii Przyłębskiej. To ma się zmienić. Sejm obciął właśnie budżet TK na przyszły rok.
Największy na świecie norweski fundusz emerytalny Norfund/Oljefondet, nazywany potocznie funduszem naftowym ze względu na główne źródło zysków, przekroczył wartość rynkową 20 bln koron (1,7 bln euro). Przy okazji podał, że zrezygnował z powodów etycznych z inwestowania w izraelskiego operatora łączności Bezeq i w rosyjskiego giganta stalowego Evraz.
INWESTYCJE ALTERNATYWNE. Szkło, kryształy czy porcelana należą do najdelikatniejszych znanych człowiekowi budulców, nic więc dziwnego, że dzieła sztuki z nich tworzone mogą stać się obiektem namiętnego pożądania dla kolekcjonerów staroci. W końcu ocalić takie cacko przez dekady czy nawet stulecia to sztuka sama w sobie.
W stolicy wpadł Dmitrij V., ścigany przez USA za oszustwa przy prowadzeniu jednej z największych giełd kryptowalutowych na świecie. Zatrzymali go policjanci CBŚP.
Złe długi największych przedsiębiorstw podwoiły się w ciągu kilku miesięcy. Na szczęście, przynajmniej na razie, nie jest to jakiś problem systemowy, a „jedynie” efekt kłopotów finansowych kilku korporacji, w tym spółek Skarbu Państwa.
Przekaz stanowi instytucję prawną mającą służyć ułatwieniu rozliczeń w stosunkach trójstronnych. Gdy przekazany spełni świadczenie na rzecz odbiorcy przekazu, następują takie skutki, jakby przekazany świadczył przekazującemu, a przekazujący świadczył odbiorcy przekazu.
Bitcoin nie jest żadną walutą, nie wiadomo nawet, kto go stworzył, a rośnie i rośnie. To przyszłość świata finansów czy wielki przekręt? Kiedyś się przekonamy – i to może zaboleć.
Notowania bitcoina przekroczyły poziom 100 tys. dolarów. W ciągu miesiąca od wyborów prezydenckich w USA wzrosły one o blisko połowę. Analitycy twierdzą jednak, że najpopularniejsza kryptowaluta ma nadal potencjał do zwyżek.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas