Jak podróżować autostradami bez stania w kolejce do bramek

Automatyczne płatności za przejazd autostradami rzadko są dostępne w aplikacjach mobilnych banków, ale kolejne interesują się tym rozwiązaniem.

Publikacja: 05.02.2020 22:21

Jak podróżować autostradami bez stania w kolejce do bramek

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

Kierowcy dopytują się o udostępnianie przez banki w aplikacji mobilnej usługi automatycznych płatności za autostrady. A ta, jak się okazuje, wcale nie jest popularna.

Warto sprawdzić: Co się dzieje z OC i autocasco po sprzedaży auta

W połowie ub. roku jako pierwszy w Polsce udostępnił ją Bank Millennium. To Autopay firmy Blue Media.

– Stale rozwijamy naszą aplikację mobilną i chcemy, by stanowiła dla klienta centrum przydatnych usług, również tych niebankowych – mówi Halina Karpińska, dyrektor Departamentu Bankowości Elektronicznej w Banku Millennium.

Od lipca ub. roku klienci banku mogą podróżować autostradami bez konieczności stania w kolejce do bramek. Proces rejestracji do usługi Autopay w aplikacji mobilnej Banku Millennium jest bardzo prosty.

Klient wybiera w aplikacji z menu opcję Transport – Autostrady i podaje jedynie dane pojazdu oraz wskazuje konto (lub kartę kredytową), z którego ma być pobierana opłata. Rejestracja jest jednorazowa i automatycznie aktywuje usługę.

Od tego momentu klient może przejeżdżać przez bramki na autostradzie (zarówno te specjalnie oznakowane, jak i pozostałe) bez konieczności pobierania biletu – system automatycznie zidentyfikuje numer rejestracyjny pojazdu i podniesie szlaban.

Opłata również pobierana jest automatycznie ze wskazanego przez klienta konta (lub karty kredytowej). – Autopay działa obecnie na najczęściej używanych odcinkach autostrad w Polsce. Usługa jest stale rozwijana – zapewnia dyr. Karpińska. Obecnie system działa na autostradach A1 oraz A4 Katowice – Kraków.

Warto sprawdzić: Assistance – gdy błaha awaria generuje sporo kłopotów

Gdy na rachunku karty, którą podpięliśmy do usługi w Millennium nie będzie wystarczających środków, to też przejedziemy przez bramkę bez kolejki.

Ale później klient otrzymuje komunikat o braku środków i w ciągu doby powinien zapewnić pieniądze na koncie. A jeśli tak się nie stanie, usługa zostanie zablokowana do czasu spłaty należności.

Na razie klienci innych banków nie mogą liczyć na takie udogodnienia. – W aplikacji Moje ING mobile nie udostępniamy usługi automatycznych płatności za przejazdy autostradami –przyznaje Magdalena Ostrowska, z biura prasowego ING Banku Śląskiego.

A Michał Czurabski, manager Zespołu Rozwoju Bankowości Mobilnej z Credit Agricole dodaje, że jego bank nie udostępnia jeszcze tej usługi.

Ale to się może zmienić. – Śledzimy trendy rynkowe. Jest to jedna z usług, która leży obrębie naszych zainteresowań – zdradza Michał Czurabski.

Warto sprawdzić: Po cichu wróciła wojenka na rynku polis OC. Będzie taniej?

Na szczęście z Autopay na smratfona może korzystać każdy kierowca, który pobierze aplikację. Musie się w niej zarejestrować, – wystarczy podać imię i nazwisko, typ i numer rejestracyjny samochodu – a następnie podpiąć źródło pieniądza, np. kartę debetową czy kredytową.

Ale klienci  Banku Millennium, który udostępnia usługę automatycznych płatności za autostrady nie muszą ściągać tej dodatkowej aplikacji.  Płatność z aplikacji nie zatrzymuje kierowców na bramkach autostrady.

Kierowcy dopytują się o udostępnianie przez banki w aplikacji mobilnej usługi automatycznych płatności za autostrady. A ta, jak się okazuje, wcale nie jest popularna.

Warto sprawdzić: Co się dzieje z OC i autocasco po sprzedaży auta

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Promocyjny
5 sposobów na to, jak ubierać się z troską o środowisko
Lifestyle
Obieg wtórny — dlaczego jest tak istotny?
Lifestyle
Dodatkowy dzień wolny za 11 listopada. Kiedy pracownik powinien go odebrać
Lifestyle
Oddawanie krwi to nie tylko dobroczynność. Sprawdzamy korzyści
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Lifestyle
Skrócili tydzień pracy do 4 dni. Zbawienne efekty
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał