Pandemia odmieniła Allegro i OLX. Najważniejsze zmiany

Czas pandemii upowszechnił zakupy online, bez wychodzenia z domu i zbędnego kontaktu z innymi podczas zagrożenia koronawirusem. Operatorzy e-commerce też starali się jak najbardziej ułatwić życie swoim klientom. Wiele udogodnień wprowadził Allegro. Odmienił się też OLX.

Publikacja: 21.05.2020 17:04

Pandemia odmieniła Allegro i OLX. Najważniejsze zmiany

Foto: pieniadze.rp.pl

Najwięcej zmian wprowadził Allegro. Od 18 maja zmieniły się możliwości sprzedaży na kontach firmowych tak, aby przedsiębiorcy zyskali nowy kanał sprzedaży w czasie pandemii. Obniżone zostały opłaty za wyróżnienie licytacji – z 4,99 zł do 3,49 zł widoczne na Allegro Lokalnie oraz z 19 zł na 13,30 zł – za widoczne na Allegro Lokalnie i Allegro.pl
Wydłużony został także czas publikacji ogłoszenia – teraz trwa nieograniczoną liczbę dni lub kończy się z chwilą zakupu.

Warto sprawdzić: Jak zrobić zakupy w internecie nie płacąc za nie od razu

Zwiększył się również limit aktywnych ogłoszeń. W dziale Motoryzacja jest ich dziesięć zamiast pięciu, a w pozostałych kategoriach dwieście a nie pięćdziesiąt. Kupujący zyskali natomiast nową kategorię – Catering, w której znajdą oferty dań oraz catering – również modny ostatnio – pudełkowy, wraz z dostawą. W kategoriach Produkty inwestycyjne i Złote monety kolekcjonerskie klienci mogą liczyć na przyspieszenie czasu wysyłki. Ma on byś nie dłuższy niż 24 godziny.

Wprowadzenie do regulaminu zapisu o niewprowadzających w błąd loginach sprzedawców ma natomiast zwiększyć bezpieczeństwo zakupów. Tak więc np. słowa apteka – jak podkreśla Allegro, mogą teraz używać tylko zweryfikowani farmaceuci.

Szybciej i taniej

W ostatnich dniach maja wygasną umowy Allegro z Pocztą Polską. Od 29 maja do 30 czerwca, sprzedający niewłączeni do nowego modelu rozliczania kosztów dostawy, nadal będą rozliczani za metody dostawy z Pocztą Polską – ale według cen ustalonych z nią bezpośrednio. Dla pozostałych rozliczanie przesyłek Smart ma być łatwiejsze, ale muszą poprawnie przekazać do Poczty Polskiej adresy e-mail. Jest to warunek konieczny do tego, żeby rozliczać się bezpośrednio z Allegro, a nie z Pocztą Polską. Od 1 lipca w Allegro Smart pozostaną bowiem tylko te metody dostawy Poczty Polskiej, które mają w nazwie przedrostek Allegro.

Podstawowy koszt dostawy towarów dla kupujących obejmie abonament Allegro Smart, wszystkie inne usługi dodatkowe związane z dostawą towarów będą płatne przez sprzedającego Chodzi o dodatkową ochronę przesyłek, weryfikację wagi i wymiarów przesyłki czy za traktowanie jej jako ponadgabarytowej. Niestety z usługi Allegro Smart nie można korzystać w ramach Allegro Lokalnie, podobnie jak z usług Raty Zero, odroczonej płatności i kart podarunkowych oraz kuponów do wykorzystania w serwisie. Nie ma też możliwości śledzenia przesyłek.

Warto sprawdzić: Czy jest sens dopłacać do przedłużonej gwarancji na sprzęt

Dużym ułatwieniem dla kupujących w Allegro Lokalnie jest natomiast możliwość poproszenia sprzedającego z opcją Kup Teraz o rezerwację wybranego przedmiotu, który przestanie być widoczny dla innych użytkowników serwisu. Sprzedający musi jednak prośbę zaakceptować a czasu na zmianę zdania sprzedający nie ma za dużo. Decyzję o kupnie zarezerwowanego towaru trzeba podjąć w ciągu 12 godzin – później rezerwacja przepada. W ten sposób można zarezerwować trzy przedmioty zanim podejmie się decyzję o kupnie jednego z nich lub wszystkich.

Tańsze zakupy

Wcześniej Allegro ułatwił – zarówno w swoim serwisie internetowym, jak i w aplikacji mobilnej, sposoby wyszukiwania przedmiotów. Od początku maja poszukujący kilku rzeczy, mogą szybko i sprawnie sprawdzić czy możliwe jest ich zamówienie u jednego sprzedawcy. To nie tylko przyspiesza i ułatwia zakupy, ale również umożliwia bardziej efektywne korzystanie z abonamentu Allegro Smart, zapewniającego darmową dostawę zakupów, których wartość przekracza 40 zł. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy kupuje się kilka rzeczy jednocześnie w niskich cenach, ponieważ pozwala zaoszczędzić na opłatach za przesyłki.

Łatwiej jest też anulować zamówienia składane np. przez pomyłkę. Nie trzeba już nawiązywać kontaktu ze sprzedawcą, korzystając ze specjalnego formularza lub ścigać go e-mail. Teraz zakup można anulować w ciągu trzech dni od złożenia zamówienie w zakładce – Kupione, jeżeli sprzedawcą jest firma i jeszcze nie rozpoczęła realizacji zamówienia, choć ten warunek może być dyskusyjny. Zrezygnować nie można tylko z kupionych leków, audiobooków i gier online.

Warto sprawdzić: Zakupy zrób online, bo słono zapłacisz za kartę

W aplikacji mobilnej na smartfony Allegro wprowadzono też nową możliwość płatności – Zapłać później. Z możliwości takiej od jesieni ubiegłego roku mogli korzystać tylko użytkownicy serwisu internetowego. Teraz mogą z niej korzystać również korzystający również z aplikacji Płacić więc można nie tylko kartą, przelewem pay by link i Blikiem, ale również korzystać z możliwości odroczenia płatności o 30 dniach bez dodatkowych kosztów, mimo że sprzedawca dostaje pieniądze od razu i może zrealizować zamówienie. Od 26 lipca możliwości płatności za zakupy zostaną jeszcze poszerzone o Przelewy24.

Nie tylko Allegro

Łatwiejszy w obsłudze jest też OLX. Zostały zmienione aplikacje na Androida i iOSa, które pomagają korzystać z menu umieszczonego na dole ekranu, w którym znajdują się wiadomości, obserwowane ogłoszenia i samo konto. Operator umożliwił też sortowanie ogłoszeń bezpośrednio ze strony wyszukiwania. Także opcje wysyłam zdjęcia nie wyświetlają się już w formie pliku, ale są widoczne od razu w wiadomościach. W połowie maja OLX wprowadził również SMS-ową weryfikację kont, co ma wyeliminować naruszenia regulaminu i zadbać o bezpieczeństwo użytkowników.

Najwięcej zmian wprowadził Allegro. Od 18 maja zmieniły się możliwości sprzedaży na kontach firmowych tak, aby przedsiębiorcy zyskali nowy kanał sprzedaży w czasie pandemii. Obniżone zostały opłaty za wyróżnienie licytacji – z 4,99 zł do 3,49 zł widoczne na Allegro Lokalnie oraz z 19 zł na 13,30 zł – za widoczne na Allegro Lokalnie i Allegro.pl
Wydłużony został także czas publikacji ogłoszenia – teraz trwa nieograniczoną liczbę dni lub kończy się z chwilą zakupu.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Promocyjny
5 sposobów na to, jak ubierać się z troską o środowisko
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Lifestyle
Obieg wtórny — dlaczego jest tak istotny?
Lifestyle
Dodatkowy dzień wolny za 11 listopada. Kiedy pracownik powinien go odebrać
Lifestyle
Oddawanie krwi to nie tylko dobroczynność. Sprawdzamy korzyści
Lifestyle
Skrócili tydzień pracy do 4 dni. Zbawienne efekty