Zakupy zrób online, bo słono zapłacisz za kartę

Adobe Stock

Tylko w wyjątkowych sytuacjach banki mogą zrezygnować z pobrania wyższych opłat za kartę płatniczą przy braku odpowiedniej liczby transakcji.

Syn pani Katarzyny, klientki PKO BP, ma 16 lat. On też ma w tym banku tzw. pierwsze konto i kartę płatniczą do niego. – Od początku marca syn nie wychodzi z domu, nie robi też więc żadnych zakupów swoją kartą. Czy w takiej sytuacji będzie miał naliczaną opłatę za kartę? – pyta kobieta.

Bank odpowiedział jej, że nie może na to liczyć, bo chłopak może przecież płacić kartą w internecie – kartą lub BLIK-iem – tak jak w punktach handlowo usługowych. – Wystarczą dwie transakcje, aby opłata za kartę nie była pobrana – tłumaczy PKO BP.

Warto sprawdzić: Najwyższy czas na bankowanie w sieci. Prowadzą za rączkę

Czy w czasie pandemii bankowcy podchodzą mniej restrykcyjnie do wymaganej liczby transakcji bezgotówkowych w miesiącu, która pozwala nie płacić za kartę – lub płacić za nią mniej? Kto może liczyć na specjalne traktowanie ze strony banków?

Okazuje się, że tylko w indywidualnych przypadkach bank może zwolnić klienta z opłaty za brak dostatecznej liczby transakcji w okresie rozliczeniowym.

– Obecnie nie planujemy odstępstw od taryfy opat i prowizji w zakresie kart. Do ewentualnych zgłoszeń klientów podchodzimy indywidualnie – poinformowało nas Biuro Komunikacji Korporacyjnej Pekao SA.

Zwraca też uwagę, że aby klient nie ponosił opłaty za obsługę karty, wystarczy spełnienie przez niego prostego warunku zrealizowania jednej transakcji bezgotówkowej kartą lub aplikacją mobilną PeoPay miesięcznie. – Taką transakcję można zrealizować, płacąc także za zakupy w internecie – zauważa bank Pekao SA. Jak mówi Marcin Data, dyrektor ds. Rozwoju Daily Banking i Produktów Oszczędnościowych w Credit Agricole, bank zauważył, że liczba klientów płacących kartą zdecydowanie wzrosła.

– Oznacza to, że nawet najwięksi zwolennicy gotówki zaczęli korzystać z tego sposobu płatności, który w aktualnej sytuacji jest zdecydowanie bezpieczniejszy niż kontakt z banknotami – dodaje dyr. Data.

Podkreśla, że aby uniknąć opłaty za kartę, można nią zapłacić przez internet, bez wychodzenia z domu. – A w przypadku naszego Konta dla Ciebie poza wpływem na konto to tylko jedna transakcja w miesiącu, bez względu na kwotę. Oczywiście mogą się zdarzyć sytuacje losowe i wtedy klient powinien zgłosić się do banku – tłumaczy dyrektor ds. rozwoju daily banking i produktów oszczędnościowych w Credit Agricole.

Warto sprawdzić: Te banki rezygnują z podwyżek i znoszą opłaty na czas pandemii

Tomasz Dymowski, dyrektor zarządzający pionu produktów detalicznych i biznesowych w BNP Paribas, mówi, że w aktualnej ofercie bank posiada jedną kartę debetową, której opłata miesięczna jest uwarunkowana transakcyjnością.

– Wystarczy wykonać nią jedną operację bezgotówkową miesięcznie, aby nie płacić trzyzłotowej opłaty. Warunek ten obecnie, kiedy z płatności kartami ze względów bezpieczeństwa korzystają nawet klienci, którzy wcześniej używali ich z umiarkowaną częstotliwością lub wcale, jest łatwy do spełnienia – mówi dyr. Dymowski. Dodaje, że w przypadku pozostałych kart, opłaty miesięczne są stałe i nie zależą od obrotów i transakcyjności.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Mobilna autoryzacja w aplikacji Citi Handlowego

Citi Handlowy wprowadza mobilną autoryzację w aplikacji Citi Mobile. Citi Handlowy wdrożył nową, wygodną ...

Wypłatę większej gotówki z banku trzeba wcześniej zapowiedzieć

Większe kwoty, które chcemy wypłacić w oddziale banku, powinniśmy awizować z wyprzedzeniem, by nie ...

Wakacyjne porządki w oddziałach

Niektóre banki skracają godziny pracy swoich oddziałów latem. Inne likwidują czy modernizują swoje oddziały. ...