W chmurze tanio i bezpiecznie

Dyski w chmurze pozwalają na przechowywanie plików, tworzenie kopii zapasowych, ale także dzielenie się zgromadzonymi zasobami.

Publikacja: 14.05.2018 18:14

W chmurze tanio i bezpiecznie

Foto: 123RF

Nie generują kosztów, ponieważ nie wymagają inwestycji w sprzęt, a pojemność oferowana przez dostawcę za darmo jest zazwyczaj wystarczająca dla domowych użytkowników.

Danych wciąż przebywa, w 2020 roku będzie ich na świecie już 45 zetabajtów. Ilość plików tekstowych, graficznych i video sukcesywnie rośnie także w naszych domach. Przestrzeń dyskowa na komputerach przestaje wystarczać do ich przechowywania. Można oczywiście kupić w tym celu dyski zewnętrzne, czy serwery NAS, jednak bardziej ekonomiczną alternatywą jest skorzystanie z tzw. dysków w chmurze. Sprawdzą się one zarówno jako magazyny plików jak i miejsce do przechowywania kopii zapasowych. Nawet jeśli jakiś kataklizm zniszczy domowe urządzenia komputerowe lub staną się one łupem złodzieja, kopia w chmurze dalej będzie dostępna.
Z kolei jeśli zamierzamy pracować w trybie online, można odwrócić sytuację i kopię lokalną traktować jako kopię zapasową oraz zabezpieczenie przed przestojami w Internecie.

Pojemność i dostępność są najważniejsze

Istotnym elementem przy wyborze dysku online jest jego pojemność. Pliki można magazynować za darmo (dostawcy oferują tu od 2 GB do nawet 50 GB) lub płacić miesięczny abonament, którego wysokość jest uzależniona od ilości miejsca wykorzystywanego do przechowywania danych.
Większość usługodawców zapewnia swoim klientom oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych dla głównych systemów operacyjnych (Linux, OS X i Windows) oraz systemów Android i iOS, a serwis iDrive oferuje także możliwość backupu dla Windows Phone, co dziś jest rzadkością. Warto upewnić się przed zarejestrowaniem usługi, czy na pewno obsługuje ona potrzebne systemy operacyjne oraz formaty plików.

Drugą istotna sprawa jest dostępność danych. Choć dostawcy usług chmurowych gwarantują w umowach SLA bardzo duży stopień dostępności, to przerwy w dostępie mogą się pojawiać. Warto sprawdzić w Internecie, przeglądając również własne blogi dostawców, informacje o wyłączeniach usług. Jeśli przestojów w pracy jest zbyt wiele, lepiej się poważnie zastanowić czy warto zakładać konto w takim serwisie.

Kolejny ważny parametr to szybkość dostępu do zasobów i szybkość transferu danych. W wielu przypadkach jest ona znacznie bardziej zależna od połączenia szerokopasmowego niż usługi online, choć geograficzne położenie miejsca przechowywania może zmienić sytuację na korzyść, skracając nieco czas dostępu. Wszyscy, dla których szybkość ma duże znaczenie powinni zatem sprawdzić fizyczną lokalizacje serwerów na których trzymają swoje dane.

Najpopularniejsze dyski w sieci

Serwisów online służących do przechowywania danych i backupu jest naprawdę mnóstwo. Oto najpopularniejsze z nich oraz wielkość darmowej przestrzeni dyskowej jaka oferują:
• Amazon Cloud Drive – 5 GB na magazynowanie w chmurze plików innego rodzaju.
• Apple iCloud – pojemność bezpłatnego magazynu na dane wynosi 5 GB.
• Box- w przypadku konta Personal można przechowywać bezpłatne 10 GB danych.
• Google Drive – mamy tu 15 GB bezpłatnego miejsca do wykorzystania na pliki z dysku Google, Gmaila i zdjęcia z Google+.
• MediaFire – posiada trzy rodzaje kont: Basic, Pro i Business. Pierwsze jest bezpłatne i pozwala przechowywać w chmurze 10 GB danych.
• Microsoft OneDrive – bezpłatna pojemność wynosi 15 GB.
• SugarSync – nie ma nieodpłatnej przestrzeni, ale wszystkie konta można przez 30 dni testować.
• Dropbox – oferuje najmniejszą darmową przestrzeń dyskową – 2 GB.
• Mega – największa darmową przestrzeń dyskowa – 50 GB.
• MediaFire – 10 GB za darmo.
• Box – nie oferuje darmowej przestrzeni. Za 4 euro miesięcznie można korzystać ze 100 GB danych.

Reguła trzech kopii i chmura

Jeśli użytkownikowi zależy na jakości kopii zapasowych, warto by zastanowił się nad trzema serwisami, które uzyskały najwyższe notowania w teście narzędzi do backupu online przeprowadzonym w kwietniu 2018 r. przez amerykańską wersję magazynu PC World. Według rankingu najlepsze kopie zapasowe oferuje iDrive, najbardziej budżetowe – Backblaze, a najsprawniej kopiuje dane Carbonite. Carbonite domyślnie nie tworzy całościowych backupów. Wybiera to, co uważa za potrzebne, a resztę pozostawia użytkownikowi. Wybór danych jest jednak dość udany (Moje dokumenty itp.), więc rzadko jest potrzeba ręcznego dodania nowego obszaru danych do skopiowania.
Pamiętajmy w przypadku backupu o regule trzech kopii: pierwszą jest oryginał, drugą jest kopia oryginału, trzecią kopia kopii. Pierwsza z kopii powinna być przechowywana daleko od oryginału i kopii numer dwa – chmura jest do tego odpowiednim miejscem.

Mądre Wydatki
Dwie trzecie Polaków chce skorzystać z Black Friday i Cyber Monday
Mądre Wydatki
Rower jako środek transportu to lepsze zdrowie i lżejszy portfel
Mądre Wydatki
Własne auto nie ma sensu. Młodzi nie chcą czterech kółek
Mądre Wydatki
Apartament wakacyjny. Jak kupić, by zarobić
Mądre Wydatki
SpaceX wprowadza mega obniżkę cen na Starlink