Skuter na minuty. Szybciej niż samochodem

Shutterstock

Alternatywą do wynajmu samochodu na minuty może być wynajem skutera.

Skuter lepiej sprawdza się w zakorkowanych polskich miastach, problemem może być pogoda, w czasie deszczy trudno się poruszać jednośladem. Koszt wynajęcia skutera to 23 –69 groszy za każdą minutę. Za minutę postoju zapłacimy 0,09–0,1 groszy.

Skutery na minuty można wynająć w największych polskich miastach: Warszawie, Poznaniu, Trójmieście, Wrocławiu, Krakowie, Łodzi, Lublinie czy Białymstoku. Operator usługi udostępnia oznakowane skutery zaparkowane w różnych częściach danego miasta.

Czytaj także:

Wystarczy smartfon

Podobnie jak z wypożyczeniem samochodu. Na początku musimy się zalogować w systemie i zainstalować aplikację na smartfonie. Koniecznie jest wypełnienie formularza oraz przesłanie zdjęcia naszego prawa jazdy lub dowodu osobistego.

Warunkiem korzystania z usługi jest ukończenie 18 lat lub 21 lat (w zależności od operatora) oraz posiadanie prawa jazdy dowolnej kategorii. W niektórych firmach, jeśli osoba urodziła się przed 19 stycznia 1995 roku, wymagany jest tylko dowód osobisty. Do płacenia będzie nam służyć karta płatnicza lub przedpłacona. Trzeba wyrazić zgodę na jej obciążenie w momencie skorzystania z usługi. Za pomocą aplikacji znajdziemy zaparkowany skuter, który będzie trzeba otworzyć smartfonem. Skuter można wypożyczyć tylko poprzez zarezerwowanie. Czas rezerwacji wynosi 15 minut. Dowód rejestracyjny wraz z polisą ubezpieczeniową znajdują się w kufrze skutera. Bagażnik otwierany jest za pomocą aplikacji.

Firmy wypożyczają skutery jedno- lub dwuosobowe, które rozwijają prędkość nawet do 90 km na godzinę i wystarczają na około 80 km trasy. Nie musimy się martwić o ładowanie skuterów, ale warto sprawdzić poziom baterii. Jeśli poziom naładowania baterii spadnie do 20 proc., skuter jest wyłączany z sieci, a bateria wymieniana na nową, w pełni naładowaną. Przed wypożyczeniem skutera trzeba będzie w aplikacji potwierdzić jego stan, warto uważnie obejrzeć pojazd i zgłosić wszelkie wady.

Na wyposażeniu każdego skutera znajdują się kaski umieszczone w kufrze. W bagażniku znajdziemy także jednorazowe czepki higieniczne, które zapewniają higienę przy użytkowaniu kasków przez więcej osób.

Taniej niż samochód

Koszt wynajmu skutera to 23–69 groszy za minutę. Opłata za postój jest naliczona, gdy zaparkujemy jednoślad, a później do niego wrócimy (9–10 gorszy za minutę). Rezerwując w ten sposób skuter, mamy gwarancję, że nie zostanie wypożyczony przez inną osobę.

Możemy zostać obciążeni dodatkowymi kosztami w przypadku np. zgubienia lub zniszczenia kasku (200–300), zgubienia kluczyka (100) czy zakończenia najmu w niewłaściwym miejscu (100–200 zł). Pełną listę opłat znajdziemy w regulaminie danego operatora.

Po zakończeniu jazdy skuter możemy zostawić w dowolnie wybranym punkcie miasta, ale w strefie operatora.

Skuter można zaparkować na chodniku w sposób nieutrudniający pieszym przejścia, nie trzeba natomiast płacić za parking (parkometr). Nie wolno pozostawiać skutera na płatnych parkingach strzeżonych oraz na parkingach galerii handlowych. W celu zakończenia najmu musimy umieścić kluczyk (jeśli taki jest) oraz kask w kufrze, zamknąć kufer i na aplikacji nacisnąć polecenie: zwróć skuter lub zakończ wynajem.

Zgodnie z kodeksem drogowym skuter to motorower i możemy się nim poruszać wyłącznie po drogach, nie wjeżdżamy więc na ścieżki rowerowe. Skuterami nie można się poruszać także pod drogach ekspresowych. Ważne: zabronione jest przewożenie dzieci, które nie ukończyły 12. roku życia.

Co po wypadku

Operator obarczy nas kosztami wypadku czy kolizji, gdy:

  •  udostępnimy skuter innej osobie,
  • będziemy prowadzić skuter w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działających środków odurzających,
  • będziemy prowadzić skuter bez wymaganych uprawnień do prowadzenia pojazdu,
  • umyślnie spowodujemy szkody lub w wyniku rażącego niedbalstwa,
  • pozostawimy skuter niezabezpieczony przed uszkodzeniem lub kradzieżą,
  • powstanie szkoda w związku z użyciem skutera jako narzędzia przestępstwa,
  • powstanie szkoda wskutek używania skutera niezgodnie z jego przeznaczeniem,
  • powstanie szkoda wskutek niewłaściwego załadowania lub przewożenia ładunku lub bagażu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Monety bulionowe czy numizmaty – co warto kupić?

Monety bulionowe i numizmaty sporo łączy, ale jeszcze więcej dzieli. Co różni te grupy ...

Kino w domu: projektor zamiast telewizora

Oferta jest bogata, a ceny zróżnicowane, wynoszą od 1500 do 6000 zł. Zamiast dużego ...

mTożsamość w banku nie wystarczy. Co załatwimy aplikacją

Niby za pomocą mTożsamości można się wylegitymować, ale banki stawiają na tradycyjne dokumenty tożsamości. ...