Coraz więcej osób wybiera carsharing, czyli auto na minuty zamiast własnego samochodu.
Mieszkasz w dużym mieście, nie masz samochodu, a potrzebujesz dojechać na spotkanie czy zrobić zakupy, możesz skorzystać z usługi carsharing. Koszt wynajęcia auta to 50–80 groszy za kilometr plus 50–80 groszy za każdą minutę. Koszt postoju to przeważnie 10 groszy za minutę.
Samochód na minuty można wynająć w największych polskich miastach: Warszawie, Poznaniu, Trójmieście, Wrocławiu, Krakowie Łodzi oraz w rejonie Śląska i Zagłębia. Operator usługi udostępnia oznakowane samochody zaparkowane w różnych częściach danego miasta.
Czytaj także:
Jak to działa
Na początku musimy zalogować się w systemie i zainstalować aplikację na smartfonie. Koniecznie jest wypełnianie formularza oraz przesłanie zdjęcia naszego prawa jazdy. Warunkiem korzystania z usługi jest ukończenie 18 lat i posiadanie prawa jazdy kategorii B. Do płacenie będzie nam służyć karta kredytowa lub płatnicza. Trzeba wyrazić zgodę na jej obciążenie w momencie skorzystania z usługi. Za pomocą aplikacji znajdziemy zaparkowane auto, które będzie trzeba otworzyć smartfonem. Możemy zarezerwować interesujący nas samochód. Czas rezerwacji wynosi przeważnie 15 minut i większość firm nie pobiera opłaty za jej anulowanie lub rezygnację.
Kluczki do samochodu oraz dokumenty pojazdu znajdują się w schowku. Przeważnie mamy 2–3 minuty czasu bezpłatnego na zapoznanie się z autem. W tym czasie będzie mogli dostosować auto do jazdy i wypełnić krótką ankietę na temat stanu i czystości samochodu. Warto uważnie obejrzeć samochód i zgłosić ewentualne uszkodzenia i braki.
Po zakończeniu jazdy auto możemy zostawić w dowolnym wybranym punkcie miasta także w strefie płatnego parkowania. Firmy mogą zakazywać odstawiania auta na płatnych parkingach, w hipermarketach czy obrzeżach miasta. Pozostawiając auto w miejscu niedozwolonym, to my poniesiemy koszty ewentualnego mandatu. W celu zakończenia najmu musimy umieści kluczy w schowku pasażera w specjalnie przeznaczonym i oznakowany miejscu, zaciągnąć hamulec ręczny, wyłączyć światła zamknąć okna oraz uruchomić plecenie zakończ w aplikacji mobilnej.
Koszty i nie tylko
Autem możemy wyjeżdżać poza strefę wyznaczaną przez operatora, czasem wiąże się to z powiadomieniem firmy o takim zamiarze. Ważne jest, aby zakończyć wynajem w określonej strefie. W większości firm zostawienie auta poza strefą jest niemożliwe lub wiąże się to z dodatkowymi opłatami.
Korzystając z auta na wynajem nie będziemy musieli płacić żadnej kaucji oraz tankować auta przed zwrotem. Koszt wynajmu to czas korzystania z samochodu 50–80 groszy za minutę oraz przejechany dystans 50–80 groszy za kilometr. Opłata za postój zostanie naliczona, gdy zaparkujemy samochód, a później do niego wrócimy (10–16 groszy za minutę). Rezerwując w ten sposób samochód, mamy gwarancję, że auto nie zostanie wypożyczone przez inną osobę. Po zakończeniu wynajmu otrzymamy na maila fakturę, a nasze konto zostanie obciążone odpowiednią kwotą.
Nie płacimy za paliwo, ale w przypadku planowania dłuższego wynajmu lub spadku paliwa poniżej 30 proc. pojemności baku, możemy zatankować samochód po wcześniejszym zgłoszeniu do operatora. W niektórych samochodach znajdują się specjalne karty paliwowe. Możemy oczywiście zatankować na własny koszt i poprosić o wystawienie faktury na firmę wynajmującą auta. Pieniądze zostaną nam zwrócone w ciągu 7–14 dni od dostarczenia faktury. Podobnie ma się sytuacja w przypadku umycia auta na myjni. Oczywiście ten fakt także trzeba zgłosić wcześniej do operatora.
Odpowiedzialność
Możemy zostać obciążeni dodatkowymi kosztami w przypadku np. zgubienia lub zniszczenia dowodu rejestracyjnego (200–350 zł), palenia tytoniu w aucie (200–300 zł), udostępnienia pojazdu osobą trzecim (250–1000 zł) czy zakończenia najmu w niewłaściwym miejscu (200–1000 zł). Pełną listę opłat znajdziemy w regulaminie danego operatora. Nie ponosimy odpowiedzialności zarówno za kradzież pojazdu, jak i za uszkodzenie lub zniszczenie pojazdu na skutek działania, wypadku lub kolizji spowodowanej przez osobę trzecią. Jeśli natomiast wypadek zdarzył się z naszej winy, możemy ponieść konsekwencje szkody w granicach tak zwanego udziału własnego.
W zależności od firmy wynosi od 0 do 2000 zł. Oznacza to, że do tej kwoty to my płacimy za szkodę, a dopiero przy większych zniszczeniach odpowiedzialność przejmuje ubezpieczyciel. Oczywiście nic nas nie chroni, jeśli jedziemy pod wpływem alkoholu, narkotyków, przekraczamy dozwoloną prędkość czy uciekniemy z miejsca wypadku. Wtedy wszelkie koszty pokrywamy z własnej kieszeni.
Czynności niedozwolone
- udostępnianie pojazdu do kierowania osobie trzeciej
- palenie tytoniu, używanie papierosów elektronicznych
- spożywanie alkoholu i zażywanie narkotyków
- holowanie innych aut
- dokonywanie jakichkolwiek napraw, ingerencji lub czynności serwisowych we własnym zakresie
- udział w rajdach, wyścigach, testach sportowych
- jazda pod wpływem alkoholu, substancji odurzających, narkotyków, leków i innych substancji mających wpływ na jazdę kierowcy
- wyjazd pojazdem poza granice kraju
- umieszczanie reklam lub innych oznaczeń na pojeździe
- usuwanie lub zamiana jakichkolwiek elementów składowych lub wyposażenia pojazdu
- przewożenie zwierząt w sposób mogący prowadzić do zabrudzenia wnętrza pojazdu
- przewożenie materiałów niebezpiecznych
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.