Koszty życia w europejskich stolicach

koszty życia w europejskich stolicach
koszty życia w europejskich stolicach

Firma Revolut, będąca alternatywą dla tradycyjnej bankowości, w ostatnich latach robi się coraz popularniejsza. Dzięki prostej w obsłudze i przede wszystkim bezpłatnej aplikacji, zawierającej wszystko czego potrzeba do zapanowania nad domowym budżetem, Revolut trafił do serc 2,8 miliona osób w Europie – w samej Polsce liczba ich klientów wynosi 200 tysięcy.

Przeanalizowanie danych dotyczących miesięcznych wydatków klientów aplikacji pozwoliło na przybliżone oszacowanie jakie są koszty życia w europejskich stolicach . Ile kosztuje utrzymanie w Londynie? Ile wynoszą koszty wynajmu domu w Berlinie? Ile miesięcznie wydajemy w Polsce na artykuły spożywcze? Gdzie jest najdroższy transport? Wyniki są dość zaskakujące.

Czytaj także: Jakie są koszty używania lodówki?

Koszty życia w europejskich stolicach – zarobki

By ustalić w której europejskiej stolicy życie jest najtańsze, a w której kosztuje ono najwięcej, należy zacząć od zarobków.

Najwięcej zarabiają Szwajcarzy, których średnie zarobki wynoszą 14 259 tysięcy złotych miesięcznie. Tuż po Szwajcarii z wynikiem 14 014 tysięcy złotych miesięcznie znajduje się Dania, a pierwszą trójkę zamyka Szwecja ze średnimi zarobkami sięgającymi 11 092 tysięcy złotych.

Pierwszą dziesiątkę wyznacza Wielka Brytania z zarobkami w granicach 10 000 tysięcy złotych. Gdzie w rankingu znajduje się Polska?

Średnia wysokość zarobków w Polsce, wyliczona na podstawie wpływów na konta w aplikacji, wynosi 3385 złotych, co plasuje nas na 24 miejscu w zestawieniu.

Koszty życia w europejskich stolicach – zakwaterowanie

Koszty wynajmu mieszkania lub domu w większości krajów pochłaniają przynajmniej połowę miesięcznych zarobków. Bywa czasem tak, że miesięczny czynsz wynosi więcej niż wypłata. Najwięcej za dach nad głową płacą Brytyjczycy. Średni koszt wynajmu mieszkania w Londynie wynosi 10 471tysięcy złotych, co przewyższa średnie zarobki o niemal 500 złotych. O wiele lepiej wypada Berlin, który przy niewiele niższych zarobkach (około 9 tysięcy złotych) oferuje mieszkania za średnią kwotę 4 254 złotych. Warszawie bliżej do Londynu niż Niemców – średnia zarobków wynosi 3385 złotych, a wynajmu 3099 złotych.

Koszty życia w europejskich stolicach – artykuły spożywcze

Artykuły spożywcze stanową ważną część miesięcznych wydatków każdego człowieka, niezależnie od wieku, płci czy miejsca zamieszkania. Najkorzystniej w zestawieniu wypada Polska, z wynikiem 388 złotych miesięcznie. Wnioski? Albo ceny artykułów spożywczych są w naszym kraju wyjątkowo niskie, albo wydatki z tej kategorii częściej opłacamy gotówką niż przy pomocy aplikacji. Pierwsza na liście znów znalazła się Wielka Brytania, z łączną sumą wynoszącą średnio 999 złotych wydawanych na jedzenie.

Koszty życia w europejskich stolicach – transport publiczny

W kwestiach transportu publicznego Polska znów wypada całkiem nieźle. W ciągu miesiąca w Warszawie wydajemy na komunikację średnio 134 złote, co w porównaniu z niechlubnym pierwszym miejscem (Tu znów Wielka Brytania) jest kwotą niemal sześć razy niższą. Anglicy wydają miesięcznie 665 złotych na transport publiczny. Taniej niż w naszej ojczyźnie, pojedziemy tylko w Rumunii i Bułgarii.

Podsumowując: choć wielu Polaków wyjeżdża na Wyspy za lepszym życiem, okazuje się, że niekoniecznie jest to życie tańsze. Londyn wypada bardzo drogo na tle innych krajów, z kolei Warszawa okazuje się natomiast całkiem tanim miejscem do życia.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rower na minuty. Po mieście prawie za darmo

W zależności do miasta nie zapłacimy za pierwsze 15-30 minut korzystania z roweru, koszt ...

Nawet jeśli wydaje się nam, że nie będziemy spędzać czasu ekstremalnie, na wszelki wypadek przeczytajmy definicje w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU)

Sprawdź, co obejmuje polisa turystyczna przed zakupem

Wycieczka po dżungli? Noc na pustyni? Warto się upewnić, czy polisa turystyczna będzie działać ...

Drogą elektroniczną można nabyć zarówno produkty oferowane przez tzw. siecówki, ubrania od światowych projektantów, którzy nie prowadzą dystrybucji w Polsce, jak i polskich kreatorów mody.

Prześwietlamy przeglądarki modowe i sklepy multibrandowe

Ponad 50 proc. Polaków kupuje przynajmniej 1-2 razy w miesiącu przez Internet. Prześwietlamy przeglądarki ...