Sposoby na tańsze bilety na wydarzenia kulturalne

Wyjście na koncert, do teatru czy do kina, zwłaszcza na głośne wydarzenia, może słono kosztować, ale jest też wiele sposobów, żeby wydatki na kulturę i rozrywkę bez wstrząsu zmieściły się i w skromniejszych budżetach.

Publikacja: 11.01.2019 14:14

Sposoby na tańsze bilety na wydarzenia kulturalne

Foto: Adobe Stock

Sprawdzamy sposoby na tańsze bilety na wydarzenia kulturalne.

Komunikacja i nie tylko

Mieszkańcy dużych miast, którzy korzystają z komunikacyjnych kart miejskich, powinni pamiętać, że często uprawniają one nie tylko na przejazd autobusem czy tramwajem, ale także przydają się każdemu miłośnikowi kultury. W stolicy Karta Warszawiaka i Karta Młodego Warszawiaka daje zniżki w wielu instytucjach. Pozwalają kupić tańszy bilet na film w Kinotece, kinie Atlantic i kinie Praha (w cenie od 17 do 20 zł).

Znakomicie też sprawdzają się w teatrach, które wspierają ten program. Teatr Studio i Teatr Kamienica udzielą nam na ich podstawie 20-procentowej zniżki, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera i Teatr Muzyczny Roma 10-procentowej, Teatr Ochoty nawet 30-procentowej. Rabaty uzyskamy także w teatrach: Baj, Rampa na Targówku, WARSawy i kilku innych mniejszych. To się opłaci, nawet jeśli oferta ogranicza się do własnych spektakli i nie obejmuje premier czy występów gościnnych.

""

pieniadze.rp.pl

Karta krakowska gwarantuje natomiast 20-procentowe zniżki na zakup biletów normalnych i ulgowych na wszystkie wydarzenia, organizowane przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, a jest to pokaźna część dużych imprez, jak np. Festiwal Muzyki Filmowej, Festiwal Opera Rara, Misteria Paschalia, Festiwal Sacrum Profanum, cykl koncertów ICE Classic.

Z tą samą kartą krakowską skorzystacie także z 20-procentowej ulgi na koncerty w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego. I w identycznej wysokości na bilety we wszystkich oddziałach Muzeum Narodowego: w Gmachu Głównym, gdzie aktualnie trwa głośna wystawa „Wyspiański”, w Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, w Domu Jana Matejki, Domu Józefa Mehoffera, Muzeum im. Emeryka Hutten Czapskiego, Pawilonie Józefa Czapskiego, Ośrodku Kultury Europejskiej EUROPEUM, Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, a ponadto w Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem.

Karta do kultury

Bardzo ciekawą ofertę wspierania kultury ma Trójmiasto i inne mniejsze miasta województwa pomorskiego. Każdy kto należy do dowolnej biblioteki publicznej, otrzymuje Metropolitalną Kartę do Kultury, która nie tylko gwarantuje nieograniczony dostęp do książek z bibliotecznych półek oraz 8–10-procentowe rabaty przy zakupie książek w wielu księgarniach, ale także uprawnia do zniżek na koncerty, spektakle, wystawy, kina. Na przykład Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni na podstawie tej karty udziela zniżki w wysokości 5 proc. od obowiązującej ceny za bilet zakupiony w kasie na spektakl repertuarowy (i pozwala ją łączyć z innymi ulgami). A Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku daje zniżkę nawet do 25 proc. na koncerty abonamentowe.

Gdański Teatr Szekspirowski, a także Opera Bałtycka i Teatr Wybrzeże w Gdańsku odliczają 5 zł od biletów, co jest sumą raczej skromną, ale jeśli jesteśmy zapalonymi teatromanami, to po odwiedzeniu tych trzech znakomitych scen, zostanie nam w kieszeni 15 zł na kawę.

Z Kartą do Kultury można też wybrać się do kin Helios w Gdańsku i Gdyni i kupić bilet ulgowy (co ma znaczenie, jeśli nie mamy specjalnych uprawnień i przysługuje nam tylko bilet normalny). Także sporo muzeów i galerii w Trójmieście udziela zniżek, m.in. Europejskie Centrum Solidarności, Łaźnia – Centrum Sztuki Współczesnej w Gdańsku, Muzeum Emigracji w Gdyni, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie.

Czytaj także: Jak reklamować bilet na koncert

A jeśli nie jesteśmy mieszkańcami, tylko turystami w dużym mieście, złaknionymi kulturalnych przeżyć, warto sprawdzić oferowane przez nie karty turystyczne. Jedne z najlepszych proponuje Wrocław. Wrocław Tourist Card ma dwie wersje: 42-godzinną i 72-godzinną; obie umożliwiają odwiedzenie wielu ciekawych miejsc dużo taniej. Koszt pierwszej to 40 zł (ulgowa), 60 zł (normalna ) i 200 zł (grupowa). A drugiej – odpowiednio 60, 90 i 300 zł.

Zdarza się też, że skorzystamy ze znaczących zniżek w kulturze, będąc posiadaczami kart wydawałoby się niewiele mającymi z nią wspólnego. W Warszawie kibice sportowi, legitymujący się Kartą Kibica Legii, mają zniżki na seanse filmowe w Kinotece. Karta ta upoważnia do zakupu dwóch biletów zniżkowych: dla siebie i osoby towarzyszącej po 16 zł (od poniedziałku do piątku, do godzinny 16.55) i 19 zł (w weekendy). Dodajmy, że bez zniżek cena biletu normalnego w tym kinie wynosi 25 zł, a ulgowego – 21 zł.

Z kolei posiadacze Karty Kredytowej Citibank World MasterCard lub dowolnej karty Getin Banku mają prawo w sieci Multikina w Warszawie (Złote Tarasy, Ursynów, Targówek, Wola Park) oraz w wielu innych miastach prawo do 10-procentowych zniżek przy zakupie biletów.

""

Każdy kto należy w Trójmieście do dowolnej biblioteki publicznej, otrzymuje Metropolitalną Kartę do Kultury, która uprawnia do wielu zniżek. Fot. Adobe Stock

pieniadze.rp.pl

Ulgi i promocje

Poza kartami miejskimi we wszystkich instytucjach kulturalnych można korzystać z ulgowych biletów. Taniej kupią je studenci i uczniowie, emeryci, renciści, niepełnosprawni. Ze znacznych zniżek korzystają także wielodzietne rodziny (co najmniej z trójką dzieci), posiadające ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny czy jej regionalne odmiany, np. Krakowską Kartę Rodzinną.

Rabaty otrzymamy również w ofertach promocyjnych. W Multikinie, jeśli jesteś uczniem lub studentem zainteresuj się M!Kartą, dzięki której za filmy od poniedziałku do czwartku zapłacisz tylko 14,90 zł! W tej samej cenie absolutnie każdy może tu kupić bilet w Megaśrody! (Obie oferty są ogólnopolskie). A przecież na hity normalne bilety w Multikinie kosztują nawet 35 zł!

Dużo różnych zniżek oferuje Kinoteka, jedno z najpopularniejszych kin w Warszawie z doskonałym repertuarem. W każdą filmową środę bilety sprzedawane są po 15 zł, a seniorzy na seanse do 15.30 mogą je kupić po 12 zł. A jeśli dowolnego dnia wybierzemy się na film familijny z dzieckiem, bilet ulgowy tzw. bilet rodzinny dla trzech osób (dziecka i dwóch dorosłych) pozwoli zaoszczędzić około 12 zł.

Czytaj także: Zniżki, bonusy i inne atrakcje dla łowców okazji

Superpropozycję ma też warszawskie kino Luna z tanimi poniedziałkami w cenie 10–12 zł

Praktycznie każde kino stara się przyciągnąć widzów jakąś promocyjną ofertą.

Ponadto polecamy na atrakcyjne koncerty kupować bilety znacznie tańsze i szukać także promocyjnych ofert (w tej chwili sporo rabatów znajdziecie na https://www.bilety24.pl),

A w teatrach korzystać z wejściówek, dostępnych w dniu spektaklu na wolne miejsca. One wprawdzie też kosztują, ale jednak dużo mniej niż w cenie normalnej. W ten sposób, mając łut szczęścia, wejdziecie nawet do zawsze obleganego Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie.

Kto lubi czytać, a nie chce stracić fortuny, z pewnością zna w swoim mieście księgarnie z tanimi książkami albo kupuje je przez internet czy w formie e-booków, bo wówczas są tańsze. Korzysta też z karty Mój Empik, oferującej znaczące promocje.

Miłośnicy sztuki mogą korzystać z dni wolnego wstępu w muzeach i galeriach. W Warszawie za darmo uda się dzięki temu zwiedzić wszystkie największe atrakcje, od Zamku Królewskiego i Muzeum Narodowego do Zachęty i Centrum Sztuki Współczesnej.

Nawet za darmo

Warto także korzystać z mnóstwa darmowych ofert kulturalnych, organizowanych sezonowo lub na specjalne okazje o wszystkich porach roku. Kto wybrał się na sylwestra pod chmurką, mógł uczestniczyć w koncertach z udziałem gwiazd w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu.

Jeżeli wykażemy się refleksem, to do 7 stycznia czeka bezpłatne zaproszenie na urodzinowy spektakl Och-Teatru w Warszawie „Trzeba zabić starszą panią” w reżyserii Cezarego Żaka z Barbarą Krafftówną w obsadzie, który będzie grany 14 stycznia. Teatr świętuje w ten sposób swoje dziewiąte urodziny.

A 13 stycznia 27. Finałowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jak zwykle towarzyszyć będą otwarte koncerty w różnych miejscach Polski.

W całorocznym kalendarzu do najpopularniejszym bezpłatnych atrakcji bez wątpienia należą: koncerty chopinowskie w Łazienkach Królewskich od połowy maja do końca września, sierpniowy Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce w Warszawie, Noc Muzeów w maju i wielkie zwiedzanie podczas wrześniowych Europejskich Dni Dziedzictwa w całym kraju, letnie filmowe pokazy plenerowe czy wolny wstęp do rezydencji królewskich przez cały listopad (Zamek Królewski, Łazienki Królewskie w Warszawie, Pałac w Wilanowie, Zamek Królewski na Wawelu) i wiele innych

Łowcy takich ofert znajdują je na licznych portalach internetowych, takich jak np. waw4free.pl; warszawa.naszemiasto.pl; warsawnow.pl/ ; www.kulturalna.warszawa.pl; www.kiwiportal.pl.

Sprawdzamy sposoby na tańsze bilety na wydarzenia kulturalne.

Komunikacja i nie tylko

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Mądre Wydatki
Dwie trzecie Polaków chce skorzystać z Black Friday i Cyber Monday
Mądre Wydatki
Rower jako środek transportu to lepsze zdrowie i lżejszy portfel
Mądre Wydatki
Własne auto nie ma sensu. Młodzi nie chcą czterech kółek
Mądre Wydatki
Apartament wakacyjny. Jak kupić, by zarobić
Akcje Specjalne
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Mądre Wydatki
SpaceX wprowadza mega obniżkę cen na Starlink
Mądre Wydatki
Kupno używanych rzeczy na Allegro czy OLX. Kiedy trzeba zapłacić podatek, kary