Czy zwrot towaru zawsze wchodzi w grę?

Czasem zdarzy nam się kupić, coś pod presją chwili. Wracamy do domu i okazuje się, iż to nie jest to, o co nam chodziło. Podobnie jest z zakupami w Internecie, to co ładnie wygląda na zdjęciu, nie zawsze ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Czy taki towar możemy zwrócić do sklepu?

Publikacja: 20.03.2023 07:59

Czy zwrot towaru zawsze wchodzi w grę?

Foto: Adobe Stock

Przeważanie tak. W sklepach stacjonarnych tę kwestię reguluje regulamin sklepu, w internetowych mamy na odesłanie 14 dni od dnia zakupu, natomiast w przypadku towaru zakupionego od osoby prywatnej, zwrot zależy od jej dobrej woli.

Zwrot towaru - sklep stacjonarny

Prawo polskie nie przewiduje zwrotów towaru w sklepie stacjonarnym, rozumianego jako rezygnacja z zakupu. Podczas zakupu mamy możliwość zapoznania z towarem, zapytanie sprzedawcy o wszelki szczegóły, wypróbowanie czy przymierzenie towaru. Co oznacza, że jesteśmy świadomi swoich zakupów. W wielu sklepach można jednak zwrócić towar, na zasadach zawartych w regulaminie danego sklepu. Na zwrot mamy od 7 do nawet 60 dni. Czasem zdarza się, iż zwrotu można dokonać tylko na kartę podarunkową, lub sklep preferuje wymianę na inny towar.

Ważne, by w przypadku zakupu sprzętu elektronicznego zachowywać oryginale opakowania, pudełka itp. Nie odrywać od ubrań metek i oryginalnych oznaczeń. Kosmetyki czy perfumy nie powinny być napoczęte i mieć śladów wyraźnego zużycia.

Czytaj więcej

Zakupy na raty to często wielki błąd

Zwrot towaru - Internet

Zgodnie z ustawą o prawach konsumenta z 30 maja 2014 r., mamy 14 dni na zwrot zakupionych rzeczy (dni kalendarzowe liczone od zawarcia umowy kupna) i to bez podawania jakiejkolwiek przyczyny zwrotu. Sprzedawca również ma 14 dni na zwrot pieniędzy, jednak może się wstrzymać z płatnością do momentu otrzymania zwracanego towaru. Sklep internetowy, w regulaminie świadczenia usług drogą elektroniczną, powinien dokładnie opisać mechanizm dokonywania zwrotu zakupionego towaru. W regulaminie powinny znajdować się informacje dotyczące, nie tylko, jak i gdzie dokonać zwrotu, ale i te mówiące o kosztach przesyłki. Coraz więcej sieci handlowych wychodzi klientom naprzeciw i pozwala na dokonanie zwrotu w sklepie stacjonarnym, nawet jeżeli dane rzecz została zakupiona przez Internet.

Nie zwrócisz!

Należy pamiętać, że są towary, których nie można zwracać nawet przy zakupie przez Internet. To przede wszystkim:

• produkty unikatowe, w pojedynczych egzemplarzach, wykonane na zamówienia konkretnego klienta, np. meble, ubrania szyte na wymiar czy grawerowana biżuteria,

• produkty z krótkim terminem ważności i szybko psujące się,

• zapieczętowane towary, które zostały otworzone i w związku z tym zachodzi obawa, że mogły stracić swoje właściwości, np. niektóre leki,

• zapieczętowane nagrania dźwiękowe, nagrania wizualne lub oprogramowania komputerowe, które zostały otworzone,

• żywność i wyroby gastronomiczne.

Czytaj więcej

Nietrafiony zakup najrozsądniej zwrócić. W 2023 roku dużo łatwiej

Sprzedaż z drugiej ręki

Jeśli zdarza się nam kupić coś od osoby prywatnej, a nie przedsiębiorcy, to umowa handlowa zawierana jest między osobami prywatnymi, a nie między sprzedawcą-firmą a jego klientem. Zgodnie z literą prawa, sprzedający ma prawo odmówić zwrotu, jeżeli jest osobą prywatną i nie prowadzi firmy. Czyli nie ma tu zastosowania 14-dniowy okres karencji. Osoba prywatna oczywiście może zgodzić się na dokonanie zwrotu od kupującego. Powinna wtedy jasno określić warunki tego procesu.

Przeważanie tak. W sklepach stacjonarnych tę kwestię reguluje regulamin sklepu, w internetowych mamy na odesłanie 14 dni od dnia zakupu, natomiast w przypadku towaru zakupionego od osoby prywatnej, zwrot zależy od jej dobrej woli.

Zwrot towaru - sklep stacjonarny

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Mądre Wydatki
Dwie trzecie Polaków chce skorzystać z Black Friday i Cyber Monday
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Mądre Wydatki
Rower jako środek transportu to lepsze zdrowie i lżejszy portfel
Mądre Wydatki
Własne auto nie ma sensu. Młodzi nie chcą czterech kółek
Mądre Wydatki
Apartament wakacyjny. Jak kupić, by zarobić
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Mądre Wydatki
SpaceX wprowadza mega obniżkę cen na Starlink