„Beczka plus”. Kto i ile dotacji może dostać na deszczówkę

Zbieranie deszczówki stanowi doskonałe zabezpieczenie na wypadek suszy, pomaga oszczędzić pieniądze i jest ekologiczne. Dodatkowo w niektórych miasta można dostać dofinansowanie  do zbiornika rotacyjnego.

Publikacja: 20.04.2023 13:14

„Beczka plus”. Kto i ile dotacji może dostać na deszczówkę

Foto: Adobe Stock

Dofinansowanie wynosi około 5 tys. zł dla osoby indywidualnej i 10 tys. zł dla wspólnot mieszkaniowych. W ubiegłym latach program funkcjonował między innymi w Krakowie, Wrocławiu, Gliwicach czy Toruniu. W tym roku nabór ogłosił np. Wrocław. Istnieje także rządowy program Moja Woda, niestety nie ma jeszcze informacji o naborze wniosków.

Rządowy program Moja Woda

Rządowy program Moja Woda ma na celu ochronę zasobów wody poprzez zwiększenie retencji na terenie posesji przy budynkach jednorodzinnych oraz wykorzystywanie zgromadzonej deszczówki i wody roztopowej. Za realizację programu Moja Woda odpowiada Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Cały program zaplanowano do roku 2024. Z programu Moja Woda można uzyskać dofinansowanie do 80 proc. kosztów poniesionych przez inwestora, ale nie więcej niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie.

Niestety w 2022 roku program nie wystartował w ogóle. A w tym roku nie ma jeszcze informacji czy będzie nabór.

Czytaj więcej

Studnia głębinowa. Czy opłaca się własne ujęcie wody

Lokalne programy zbierania deszczówki

Osoby, które są zainteresowane zbieraniem deszczówki, mogą skorzystać jeszcze z lokalnych programów wsparcia, finansowanych przez samorządy. W wielu miastach w 2022 roku, m.in. w Krakowie, Toruniu, Gliwicach, Wrocławiu funkcjonował taki program. Ponieważ są to programy lokalne, a nie ogólnopolskie, noszą one różne nazwy — np. "Mój Deszcz", "Moja Woda", "Łapiemy Deszczówkę" czy też "Złap Deszcz". Kwota dotacji do zakupu oraz montażu zbiornika na deszczówkę wynosi w granicach 5 tys. zł w przypadku osób fizycznych lub 10 tys. zł, gdy wnioskodawcą jest spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa. Informacje o naborze wniosków 2023 do programów pojawiają się na stronach urzędów miast.

Dofinansowanie na zbieranie deszczówki

O dotacje na zbieranie deszczówki mogą występować osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości, na której znajduje się dom jednorodzinny oraz wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie. Beneficjenci programu mają zrealizować instalację zatrzymania i zagospodarowania wody deszczowej lub roztopowej. Dotacjami mogą być objęte zakup, montaż, budowa, uruchomienie instalacji, takich jak:

- przewody odprowadzające wody opadowe zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego; podziemnego, otwartego lub zamkniętego, szczelnego lub infiltracyjnego;

- instalacji rozsączającej, zbiornik retencyjny nadziemny, podziemny, otwarty lub zamknięty, szczelny lub infiltracyjny, oczko wodne;

- instalacje do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody.

Warunkiem otrzymania bezzwrotnego dofinansowania jest sprawne działanie instalacji przez 3 lata od daty podpisania protokołu odbioru końcowego przez beneficjenta i wykonawcę przedsięwzięcia.

Czytaj więcej

Rolnicy dostaną wsparcie dla energii odnawialnej. Rusza program Energia dla Wsi

Wykorzystanie deszczówki

Deszczówkę wykorzystuje się do celów gospodarczych oraz ogrodniczych. Najczęściej jest stosowana do nawadniania ogrodów i trawników. Woda deszczowa jest też stosowana do prac porządkowych – mycia samochodu, mebli ogrodowych lub czyszczenia nawierzchni.

Deszczówkę można wykorzystywać w domu.  Aby była stosowana do prania czy zmywania, powinna być oczyszczona przez odpowiednie filtry. Systemów deszczówkowych nie można łączyć z instalacją wodociągową. Konieczne jest więc założenie osobnej instalacji.

Jedyne zastrzeżenie do gromadzenia deszczówki jest rodzaj pokrycia dachu. W przypadku papy lub eternitu zbieranie deszczówki jest wykluczone. Spływająca z takich dachów woda ulegnie zanieczyszczeniu.

Czytaj więcej

Oddawanie krwi to nie tylko dobroczynność. Sprawdzamy korzyści

Zbieranie deszczówki

Zbieranie deszczówki nie wymaga specjalnych instalacji czy zezwoleń. Tak naprawdę wystarczy ustawić obok rury spustowej zbiornik na deszczówkę i rynienka lub inny element przekierowujący wodę opadową.

System zbierania deszczówki może być podziemny lub naziemny. W pierwszym przypadku konieczna jest instalacja skrzynek rozsączających pod ziemią. Są one zaprojektowane tak, aby zgromadzona woda, była później stopniowo rozprowadzona w ziemi.

System naziemny daje już pełen wpływ nad przeznaczeniem zebranej deszczówki. Do rynny należy zamontować zbieracze zwane też wyłapywaczami i połączyć je ze zbiornikiem.

Dofinansowanie wynosi około 5 tys. zł dla osoby indywidualnej i 10 tys. zł dla wspólnot mieszkaniowych. W ubiegłym latach program funkcjonował między innymi w Krakowie, Wrocławiu, Gliwicach czy Toruniu. W tym roku nabór ogłosił np. Wrocław. Istnieje także rządowy program Moja Woda, niestety nie ma jeszcze informacji o naborze wniosków.

Rządowy program Moja Woda

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Mądre Wydatki
Dwie trzecie Polaków chce skorzystać z Black Friday i Cyber Monday
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Mądre Wydatki
Rower jako środek transportu to lepsze zdrowie i lżejszy portfel
Mądre Wydatki
Własne auto nie ma sensu. Młodzi nie chcą czterech kółek
Mądre Wydatki
Apartament wakacyjny. Jak kupić, by zarobić
Mądre Wydatki
SpaceX wprowadza mega obniżkę cen na Starlink