Czasowa blokada karty. Jak to działa?

Bloomberg

Czasem bywa tak, że kiedy idzie się na zakupy zapomni się czy portfel z kartą, który powinniśmy mieć przy sobie zostawiło się w domu, czy ktoś go właśnie ukradł? W takim przypadku, zamiast zablokować kartę na stałe, warto skorzystać z usługi czasowej blokady karty.

Tymczasowa blokada karty płatniczej przydaje się nie tylko wtedy, gdy plastik nam się gdzieś zawieruszy. Z usługi skorzystać może również wiele osób, które idą poćwiczyć na siłownię, albo popływać na basen, przebywają w hotelu. Mowa o miejscach, gdzie można pozostawić swój portfel w szafkach lub sejfach, bez opieki.

Blokadę, w zależności od instytucji, włączyć można z poziomu aplikacji mobilnej banku, poprzez kontakt z infolinią, albo w oddziale. Dokonać jej może jedynie posiadacz karty, co oznacza, że zwykły użytkownik karty nie może skorzystać z tej funkcji.

Po ustanowieniu blokady, należy ją za niedługi czas odwołać, inaczej bank może zablokować ją na stałe. Jej ustawienie, nie spowoduje, że bank zwolni nas ze standardowych opłat za korzystanie z karty (choć sama usługa blokady jest darmowa). Warto więc, planując zablokować plastik na kilka lub kilkanaście dni, zrealizować wcześniej stawiane przez bank warunki niwelowania kosztów do minimum.

Usługa pozwala na zablokowanie różnego rodzaju płatności i operacji bankowych, np. dokonywania transakcji w sklepach i w internecie, wypłaty z bankomatów, zmiany limitów na karcie, zmiany kodu PIN lub dodawania plastiku do wirtualnych portfeli typu PayPal.

Należy pamiętać, że standardowe zastrzeżenie karty, w odróżnieniu od jej czasowego zablokowania, jest operacją nieodwracalną. Po zastrzeżeniu, karta płatnicza staje się bezużyteczna i należy zawnioskować o wydanie nowej – co nie zawsze można zrobić od ręki. Wymagane może być wypełnienie oficjalnego wniosku, do którego należy doliczyć czas jaki ma bank na wydanie nowego plastiku.

Usługę czasowej blokady karty w ramach bankowości mobilnej, która dla tego typu operacji wydaje się być najwygodniejsza, udostępniają obecnie: PKO BP, Alior Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, Pekao SA, ING Bank Śląski, Bank Zachodni WBK oraz Getin Bank. W niedalekiej przyszłości usługę udostępnić ma również swoim klientom mBank.

Mogą Ci się również spodobać

procent składany

Procent składany – co to jest i jak go obliczyć?

Procent składany w dużym uproszczeniu odpowiada za stan naszych oszczędności. Nie ulega bowiem wątpliwości, ...

Darmowe konto nie przyciąga klientów

Banki notują stosunkowo małe zainteresowanie rachunkiem podstawowym. Od kilku po kilkaset rachunków podstawowych otworzyły ...

Z tymi kartami zakupy będą tańsze. Aktualne promocje

Zakupy z kartą debetową czy kredytową mogą dać nam oszczędności, które nasz budżet na ...