Banki masowo ścinają oprocentowanie na rocznych lokatach

Adobe Stock

Banki dają coraz gorsze warunki na depozytach, a oferowane stawki nie są w stanie pokryć negatywnych skutków inflacji.

Szukając bezpiecznej przystani dla swojego kapitału oszczędzający powinni wyszukiwać depozytów o jak najwyższych zyskach. Nasz ranking lokat na 12 miesięcy pomaga w ich odnalezieniu.

Najwyższe oprocentowanie lokat rocznych gwarantuje obecnie Nest Bank. Jako jedyny z banków postawił ostatnio na podwyżkę oprocentowania. Stawka na Nest Lokacie Lojalnej wzrosła z 1,9 proc. do 2,4 proc. w skali roku. Oferta dotyczy osób przelewających wynagrodzenie na konto. Na depozyt można wpłacić od 1 tys. zł do 2 mln zł.

O oczko wyżej w zestawieniu wskoczyła EKOLokata Plus od Banku Ochrony Środowiska. Można na niej zarobić 2,25 proc. w skali roku. Wystarczy, że jest się posiadaczem konta z oferty BOŚ i na rachunku utrzymuje się średniomiesięczne saldo środków w wysokości minimum 10 proc. kwoty lokaty (warunek należy spełniać w każdym miesiącu trwania depozytu). Klient musi również płacić bezgotówkowo kartą debetową wydaną do konta (kwota transakcji powinna opiewać w sumie na minimum 300 zł miesięcznie). Najniższa możliwa wpłata na lokatę wynosi 1 tys. zł. Bank nie wyznacza maksymalnego salda.

Z 2,3 proc. do 2,1 proc. w skali roku spadło oprocentowanie Lokaty Plus w Toyota Banku. Produkt dostępny jest dla właścicieli rachunku osobistego. Na Lokatę można wpłacić najmniej 5 tys. zł. Podobną stawkę, ale z niższym wymogiem kwotowym ma Idea Bank. Na Lokacie na Nowe Środki Plus zdeponować można od 500 zł do 1 mln zł. Żeby skorzystać z oferty trzeba mieć ROR i na lokatę wpłacić nowe środki. Bank definiuje je jako nadwyżkę pieniężną, która ustalana jest według łącznego salda środków zgromadzonych w banku na koniec 20-stego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc kalendarzowy, w którym nastąpił spływ oszczędności na rachunek Lokaty na Nowe Środki Plus.

Mniej niż 2 proc.

Swoim klientom mniej zapłaci również Getin Bank. Zysk z Lokaty na Nowe Środki ściął z 2 proc. do 1,9 proc. w skali roku. Depozyt założyć można na kwotę od 500 zł do 300 tys. zł. W tym przypadku nowe środki traktowane są jako nadwyżka powyżej salda środków złotowych klienta zgromadzonych w banku na koniec 18 lutego 2020 r. Promocja trwa do 19 marca 2020 r.

Po 1,8 proc. w skali roku płacą trzy banki. Wśród nich: PlusBank z Lokatą zakładaną poprzez system bankowości elektronicznej lub mobilnej, Bank Millennium oferujący Lokatę Horyzont Zysku (na nowe środki) oraz Santander Consummer Bank, którego propozycja to Lokata Online Nowe Środki. W Banku Millennium wpłaty wynoszą od 1 tys. zł do 100 tys. zł, w Santander Consummer Banku od 1 tys. zł do 400 tys. zł. W Plus Banku wystarczy 1 tys. zł. Salda nowych środków banki wyznaczają odpowiednio na dzień 1 stycznia 2020 r. (Santander Consummer Bank) i 20 listopada 2019 r. (Bank Millennium).

Z 1,8 proc. do 1,7 proc. w skali roku spadło oprocentowanie Lokaty na nowe środki w Alior Banku. Do zawarcia umowy lokaty uprawnione są osoby, które deponują nowe środki. Według Aliora, są to środki ponad łączne saldo środków zgromadzonych na należących do klienta rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych, oszczędnościowych, lokatach terminowych prowadzonych w złotych polskich według stanu na dzień 24 stycznia 2020 r. Żeby skorzystać z oferty nie trzeba prowadzić w tym banku konta.

Mając do dyspozycji minimum 1 tys. zł podobną stawkę – 1,7 proc. w skali roku- uzyskać można w banku Credit Agricole. Na Lokacie w Ofercie na nowe środki znaleźć się może maksymalnie 100 tys. zł. Dniem bazowym dla wyliczenia nowych środków jest 31 grudnia 2019 r.

Pozostałe banki z naszego rankingu oferują stawki poniżej 1,5 proc. w skali roku. Na 1,3 proc. w skali roku liczyć mogą klienci PKO Banku Polskiego zakładający Lokatę na nowe środki (maksymalna wpłata, to nadwyżka ponad środki zgromadzone na produktach depozytowych klienta w dniu 20 lutego 2020 r.). Po 1,1 proc. w skali roku płacą BGŻOptima iT-Mobile Usługi Bankowe odpowiednio na Lokacie Klasycznej i standardowej. 1 proc. na E-Lok@cie i Lokacie Progresywnej oferują bank Pekao SA i BNP Paribas. Najmniej, bo 0,9 proc. w skali roku, gwarantuje Inteligo. Wymagane wpłaty to minimum 1 tys. zł.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

blockchain, co to jest bitcoin,

Bitcoin, blockchain, pieniądz wirtualny – co to jest?

Bitcoin, blockchain czy pieniądz wirtualny to terminy, które brzmią dość tajemniczo. Warto jednak się ...

Profil zaufany założymy tylko w tych bankach

Choć założenie profilu zaufanego przez bank jest najszybszym sposobem do jego uzyskania, to nie ...

Zmiana adresu – niby prosta sprawa, a bank robi problemy

Przez internet, telefon – a czasami konieczna jest wizyta w oddziale, by zmienić adres ...