Wypłatę większej gotówki z banku trzeba wcześniej zapowiedzieć

Większe kwoty, które chcemy wypłacić w oddziale banku, powinniśmy awizować z wyprzedzeniem, by nie okazało się, że brakuje tam gotówki.

Publikacja: 07.08.2020 18:36

Wypłatę większej gotówki z banku trzeba wcześniej zapowiedzieć

Foto: Adobe Stock

Nasz czytelnik pan Maciej był ostatnio w oddziale PKO BP w tzw. Błękitnym Wieżowcu na pl. Bankowym w Warszawie. Gdy czekał na obsługę, czytał ogłoszenia wyświetlane na tablicy elektronicznej.

Jeden z komunikatów rzucił mu się mocno w oczy.

– Informujemy, że w związku z okresowym zwiększeniem wypłat gotówkowych, w niektórych oddziałach mogą zostać wprowadzone limity kwotowe na wypłaty gotówki w kasach – przeczytał pan Maciej.

Warto sprawdzić: Gotówkę nie zawsze wpłacimy przy użyciu telefonu

Bank dodał, że „informacje o aktualnym limicie klienci mogą uzyskać u pracowników banku”.

– Zacząłem się zastanawiać, o co chodzi, więc zapytałem o to pracownicę oddziału. W odpowiedzi usłyszałem, że ma to związek z tarczami antykryzysowymi wprowadzonymi przez rząd – opowiada czytelnik.

Zapytaliśmy bank, czy rzeczywiście mogą pojawić się ograniczenia kwotowe w związki z pandemią i tarczami antykryzysowymi. PKO BP zaprzecza. – Nie wprowadziliśmy ograniczeń wypłat związanych z tarczą antykryzysową. Generalnie w banku obowiązuje zasada, że wypłaty większych kwot w gotówce trzeba awizować – czyli uprzedzić oddział o zamiarze takiej wypłaty i umówić się na dogodny dla siebie termin dla dokonania takiej operacji – mówi Grzegorz Culepa z biura prasowego PKO BP. Podkreśla, że wysokość wypłat, które trzeba awizować, może być różna w zależności od oddziału. – Dlatego warto wcześniej zadzwonić do placówki, w której chcemy dokonać wypłaty, i upewnić się, że możemy jej dokonać bez konieczności uprzedniego awizowania – radzi bankowiec.

Warto sprawdzić: W okienku słono zapłacimy za przelew do fiskusa

Także Ewa Krawczyk z Santander Bank Polska zapewnia, że bank nie zmieniał limitów wypłat w oddziałach. – Funkcjonują jak dotychczas – większe kwoty trzeba awizować – tak też było przed epidemią – tłumaczy Ewa Krawczyk.

Podobną opinię słyszymy od Mirelli Gmur z ING Banku Śląskiego. – Wypłaty realizowane są zgodnie z komunikatem dotyczącym awizowania i obowiązującym TOiP-em – informacja jest prezentowana na naszej stronie – mówi Mirella Gmur. W Pekao SA wypłaty są realizowane zgodnie z dyspozycjami wypłacających. – Tak jak dotychczas, w oddziałach banku umożliwiamy wypłatę gotówki do wysokości salda rachunku, przy czym większe kwoty należy wcześniej zgłosić w placówce – mówi Marcin Starkowski z biura prasowego tego banku.

Piotr Młynarczyk, Manager Zespołu Płynności Gotówkowej w Credit Agricole, zapewnia, że w jego banku nic się nie zmieniło w zasadach wypłat gotówki w placówkach.

– Nie wprowadzaliśmy i nie planujemy wprowadzać limitów wypłaty gotówki. Jesteśmy przygotowani na większe wypłaty gotówki w placówkach. To co ważne, to w przypadku większej kwoty wypłaty w placówce klient musi zgłosić nam taką chęć, czyli awizować wypłatę – mówi Piotr Młynarczyk.

Warto sprawdzić: Zadają dziwne pytania, gdy przelewamy pieniądze do USA

W Credit Agricole awizacji wymagają wypłaty od 20 tys. zł, 2 tys. euro, 1,5 tys. dolarów czy 500 funtów brytyjskich. – Wypłaty w złotówkach należy zgłaszać 48 godzin wcześniej, a w walutach obcych 72 godziny – tłumaczy bankowiec. Credit Agricole zwiększył limit wypłaty Blik z bankomatu z 1 tys. do 5 tys. zł. – To duże udogodnienie dla klientów, którzy preferują korzystanie z urządzeń samoobsługowych – w dowolnym dla siebie miejscu i czasie – mówi Piotr Młynarczyk.

Nasz czytelnik pan Maciej był ostatnio w oddziale PKO BP w tzw. Błękitnym Wieżowcu na pl. Bankowym w Warszawie. Gdy czekał na obsługę, czytał ogłoszenia wyświetlane na tablicy elektronicznej.

Jeden z komunikatów rzucił mu się mocno w oczy.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Oszczędności
Choć ceny wciąż rosną, inflacji boimy się coraz mniej
Oszczędności
Od 2016 roku lokaty przynosiły realne straty, ale to może się zmienić
Oszczędności
Polacy starają się oszczędzać, ale oni tego nie robią
Oszczędności
Coraz więcej młodych Polaków oszczędza. W co lokują pieniądze?
Oszczędności
Jak oszczędzają Niemcy. Gdzie trzymają pieniądze