Zakupy kartą za granicą. Czemu z konta znika więcej niż miało

Najpierw blokada kwoty na koncie, a później ostateczne rozliczenie
Najpierw blokada kwoty na koncie, a później ostateczne rozliczenie
Adobe Stock

Podczas zagranicznych zakupów nasza karta zostaje obciążona pewną kwotą, ale po ostatecznym rozliczeniu transakcji może się ona zmienić.

Przygodę z dwiema różnymi kwotami obciążenia karty podczas zagranicznej transakcji przeżył pan Mariusz.

– W momencie zakupu obciążono mi kartę na kwotę 226 zł, by po kilku dniach zmienić ją na 230 zł. Dlaczego w końcu musiałem zapłacić więcej?

Kinga Wojciechowska-Rulka z biura prasowego mBanku tłumaczy, że data dokonania transakcji może nie być datą jej rozliczenia. – Blokada na rachunku zakładana jest na kwotę w złotych przeliczoną po kursie z dnia dokonania transakcji, ale ostateczne rozliczenie często odbywa się później. Dlatego mogą się pojawiać różne kwoty – podkreśla Wojciechowska-Rulka.

Warto sprawdzić: Przelew zablokowany? Sprawdzają czy nie pierzesz pieniędzy

Przypomina, że dla klientów, którzy płacą kartami za granicą, bank wprowadził dwa produkty ułatwiające rozliczanie transakcji i pozwalające uniknąć dodatkowych kosztów przewalutowania.

w momencie zakupu czy wypłaty środków z bankomatu bank nie tyle obciąża rachunek karty, ile ustawia tzw. blokadę, pomniejszającą saldo dostępnych środków

Bartosz Spólnik, manager zespołu Support Product Managerów w Credit Agricole, zwraca uwagę, że w momencie zakupu czy wypłaty środków z bankomatu bank nie tyle obciąża rachunek karty, ile ustawia tzw. blokadę, pomniejszającą saldo dostępnych środków. – Jeśli występuje różnica pomiędzy kwotą blokady ustawionej na rachunku a kwotą transakcji zaksięgowaną na rachunku w momencie jej rozliczenia, wynika to z różnic kursowych – tłumaczy.

Przypomina, że kurs w momencie rozliczenia transakcji i jej księgowania na rachunku może być inny od kursu z chwili wykonania transakcji i ustawienia blokady. – Wahnięcia kursów są w obie strony: raz w momencie rozliczenia transakcji kurs jest wyższy niż w chwili wykonania transakcji, innym razem niższy – mówi Bartosz Spólnik.

Warto sprawdzić: Kantor internetowy: gdzie i dlaczego warto założyć konto

Jego zdaniem warto przy płaceniu za granicą korzystać z kart walutowych albo płacić walutą danego kraju, bo wówczas unikamy różnic kursowych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Z bardzo dużymi kwotami w bankomacie może być problem

„Idiotyczne” limity techniczne bankomatów i wpłatomatów

Zarówno bankomaty jak i wpłatomaty mają ograniczenia liczby banknotów obsługiwanych podczas jednej transakcji. Więc ...

Najwyższe odsetki dla mających konto w danym banku

Najkorzystniejsze oferty zapewniają powyżej 2 proc. Najwięcej na depozycie 12-miesięcznym (wkład 10 tys. zł) można ...

Ranking lokat na jeden miesiąc. Cięć ciąg dalszy

Zgodnie z naszymi przewidywaniami banki w kwietniu dalej obniżały oprocentowanie lokat. To pokłosie decyzji ...