Dwa źródła dochodu i problem z pożyczką. Co z tym zrobić

Jeśli mamy dwa różne źródła dochodów, to internetowy system bankowy może odrzucić twój wniosek o pożyczkę. Sprawdzamy, co można z tym zrobić.

Publikacja: 30.12.2020 17:04

Dwa źródła dochodu i problem z pożyczką. Co z tym zrobić

Foto: Adobe Stock

Mając dwa różne źródła dochodów, to internetowy system bankowy może odrzucić wniosek o pożyczkę i wcale nie dlatego, że nie mamy zdolności kredytowych. Okazuje się, że czasem taki wniosek trzeba po prostu złożyć w oddziale.

Warto sprawdzić: Polacy brną w długi. Zaciągają pożyczkę za pożyczką

Pan Robert pracuje na etacie, a dodatkowo prowadzi działalność gospodarczą. Ostatnio starał się o pożyczkę poprzez aplikację w swoim banku ING Banku Śląskim. Jego wniosek został odrzucony.

– Jestem klientem ING od 15 lat, a okazało się, że mogę zapomnieć o pożyczce, bo mam dwa źródła dochodu – żali się klient. – Wspaniały system odrzucił mój wniosek, a dwóch doradców na infolinii podało mi dwie sprzeczne informacje – dodaje pan Robert.

Kontaktował się on w tej sprawie z bankiem i usłyszał, że jeśli chce, aby on wziął pod uwagę dochody, które osiąga z tytułu działalności może złożyć wniosek w oddziale.

Mirella Gmur z biura prasowego ING Bank Śląskiego mówi, że rodzaj odmowy uzależniony jest od indywidualnej sytuacji klienta. – Może być ona spowodowana np. brakiem zdolności kredytowej, czy nieterminową spłatą innych zobowiązań – wylicza przedstawicielka banku.

I przyznaje to samo, co wcześniej usłyszał pan Robert: – Aktualnie w przypadku uzyskiwania dochodu z prowadzonej działalności gospodarczej, wniosek należy złożyć w oddziale banku – mówi Mirella Gmur.

Jak mówi Sylwia Nadolna, lider sekcji rozwoju biznesu w obszarze kredytowania  w Santander Bank Polska weryfikuje on zdolność kredytową każdego klienta dla wniosków kredytowych, oczywiście także tych składanych w kanałach online.

– Powody decyzji negatywnej są różne, uzależnione od indywidualnego przypadku. Nie występuje prosta prawidłowość, że w przypadku dwóch źródeł dochodu – z etatu i działalności wydamy decyzję negatywną – zapewnia Sylwia Nadolna.

Przyznaje, że mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy prowadzenie przez klienta nieosobowej formy działalności, np. spółki partnerskiej wywoła komunikat do Klienta z prośbą o wnioskowanie w oddziale banku.

– Mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy prowadzenie przez klienta nieosobowej formy działalności, np. spółki partnerskiej wywoła komunikat do klienta z prośbą o wnioskowanie w oddziale banku – tłumaczy Nadolna.

Warto sprawdzić: Mniejszy, albo wcale. Wirus uderza w kredyty

Także Olga Koprowicz, dyrektor Biura Ryzyka Kredytowego Klientów Detalicznych w Credit Agricole przyznaje, że trudno precyzyjnie odpowiedzieć, co może być przyczyną odrzucenia wniosku o pożyczkę.

– Sytuacja każdego klienta jest indywidualna, a na decyzję o przyznaniu kredytu lub nie – wpływa wiele czynników. Dlatego w takiej sytuacji warto skontaktować się z doradcą w banku – czy w placówce czy na infolinii i wyjaśnić taką sytuację. Doradca może sprawdzić wniosek klienta, może też dobrać odpowiednią ofertę kredytu – informuje Olga Koprowicz.

Radzi, że że co do samego dochodu – to we wniosku kredytowym najlepiej podać oba źródła dochodu – i etat i ten z działalności gospodarczej.

A Małgorzata Witkowska, z biura prasowego PKO BP opowiada, że w tym banku każdy wniosek kredytowy jest rozpatrywany indywidualnie. – Ocena ryzyka kredytowego jest spersonalizowana, wykonywana niezależnie dla każdego wniosku kredytowego, dlatego wpływ poszczególnych danych (w tym danych dotyczących dochodu) jest zróżnicowany i ma charakter indywidualny – zapewnia Małgorzata Witkowska.

Dodaje, że wniosek o pożyczkę można złożyć internetowo poprzez serwis iPKO oraz tradycyjnie w oddziale banku. – Warto podkreślić, że klienci banku mają do wyboru również inne opcje pozyskania dodatkowych środków finansowych m.in. kartę kredytową, kredyt odnawialny lub debet – przypomina przedstawicielka PKO BP.

Warto sprawdzić: Dziedziczenie długów po rodzicach. Jak tego uniknąć

Piotr Rutkowski, z mBanku mówi, że co do wniosku o pożyczkę to każdy wniosek bank rozpatruje indywidualnie. – Kryteriami jest zdolność kredytowa i historia klienta w BIK – podkreśla Piotr Rutkowski.

Mając dwa różne źródła dochodów, to internetowy system bankowy może odrzucić wniosek o pożyczkę i wcale nie dlatego, że nie mamy zdolności kredytowych. Okazuje się, że czasem taki wniosek trzeba po prostu złożyć w oddziale.

Warto sprawdzić: Polacy brną w długi. Zaciągają pożyczkę za pożyczką

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Oszczędności
Choć ceny wciąż rosną, inflacji boimy się coraz mniej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Oszczędności
Od 2016 roku lokaty przynosiły realne straty, ale to może się zmienić
Oszczędności
Polacy starają się oszczędzać, ale oni tego nie robią
Oszczędności
Coraz więcej młodych Polaków oszczędza. W co lokują pieniądze?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Oszczędności
Jak oszczędzają Niemcy. Gdzie trzymają pieniądze