Dwa źródła dochodu i problem z pożyczką. Co z tym zrobić

Które dochody aplikacja kredytowa może nam odrzucić
Które dochody aplikacja kredytowa może nam odrzucić
Adobe Stock

Jeśli mamy dwa różne źródła dochodów, to internetowy system bankowy może odrzucić twój wniosek o pożyczkę. Sprawdzamy, co można z tym zrobić.

Mając dwa różne źródła dochodów, to internetowy system bankowy może odrzucić wniosek o pożyczkę i wcale nie dlatego, że nie mamy zdolności kredytowych. Okazuje się, że czasem taki wniosek trzeba po prostu złożyć w oddziale.

Warto sprawdzić: Polacy brną w długi. Zaciągają pożyczkę za pożyczką

  • ING

Pan Robert pracuje na etacie, a dodatkowo prowadzi działalność gospodarczą. Ostatnio starał się o pożyczkę poprzez aplikację w swoim banku ING Banku Śląskim. Jego wniosek został odrzucony.

– Jestem klientem ING od 15 lat, a okazało się, że mogę zapomnieć o pożyczce, bo mam dwa źródła dochodu – żali się klient. – Wspaniały system odrzucił mój wniosek, a dwóch doradców na infolinii podało mi dwie sprzeczne informacje – dodaje pan Robert.

Kontaktował się on w tej sprawie z bankiem i usłyszał, że jeśli chce, aby on wziął pod uwagę dochody, które osiąga z tytułu działalności może złożyć wniosek w oddziale.

Mirella Gmur z biura prasowego ING Bank Śląskiego mówi, że rodzaj odmowy uzależniony jest od indywidualnej sytuacji klienta. – Może być ona spowodowana np. brakiem zdolności kredytowej, czy nieterminową spłatą innych zobowiązań – wylicza przedstawicielka banku.

I przyznaje to samo, co wcześniej usłyszał pan Robert: – Aktualnie w przypadku uzyskiwania dochodu z prowadzonej działalności gospodarczej, wniosek należy złożyć w oddziale banku – mówi Mirella Gmur.

  • Santander

Jak mówi Sylwia Nadolna, lider sekcji rozwoju biznesu w obszarze kredytowania  w Santander Bank Polska weryfikuje on zdolność kredytową każdego klienta dla wniosków kredytowych, oczywiście także tych składanych w kanałach online.

– Powody decyzji negatywnej są różne, uzależnione od indywidualnego przypadku. Nie występuje prosta prawidłowość, że w przypadku dwóch źródeł dochodu – z etatu i działalności wydamy decyzję negatywną – zapewnia Sylwia Nadolna.

Przyznaje, że mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy prowadzenie przez klienta nieosobowej formy działalności, np. spółki partnerskiej wywoła komunikat do Klienta z prośbą o wnioskowanie w oddziale banku.

– Mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy prowadzenie przez klienta nieosobowej formy działalności, np. spółki partnerskiej wywoła komunikat do klienta z prośbą o wnioskowanie w oddziale banku – tłumaczy Nadolna.

Warto sprawdzić: Mniejszy, albo wcale. Wirus uderza w kredyty

  • Credit Agricole

Także Olga Koprowicz, dyrektor Biura Ryzyka Kredytowego Klientów Detalicznych w Credit Agricole przyznaje, że trudno precyzyjnie odpowiedzieć, co może być przyczyną odrzucenia wniosku o pożyczkę.

– Sytuacja każdego klienta jest indywidualna, a na decyzję o przyznaniu kredytu lub nie – wpływa wiele czynników. Dlatego w takiej sytuacji warto skontaktować się z doradcą w banku – czy w placówce czy na infolinii i wyjaśnić taką sytuację. Doradca może sprawdzić wniosek klienta, może też dobrać odpowiednią ofertę kredytu – informuje Olga Koprowicz.

Radzi, że że co do samego dochodu – to we wniosku kredytowym najlepiej podać oba źródła dochodu – i etat i ten z działalności gospodarczej.

  • PKO BP

A Małgorzata Witkowska, z biura prasowego PKO BP opowiada, że w tym banku każdy wniosek kredytowy jest rozpatrywany indywidualnie. – Ocena ryzyka kredytowego jest spersonalizowana, wykonywana niezależnie dla każdego wniosku kredytowego, dlatego wpływ poszczególnych danych (w tym danych dotyczących dochodu) jest zróżnicowany i ma charakter indywidualny – zapewnia Małgorzata Witkowska.

Dodaje, że wniosek o pożyczkę można złożyć internetowo poprzez serwis iPKO oraz tradycyjnie w oddziale banku. – Warto podkreślić, że klienci banku mają do wyboru również inne opcje pozyskania dodatkowych środków finansowych m.in. kartę kredytową, kredyt odnawialny lub debet – przypomina przedstawicielka PKO BP.

Warto sprawdzić: Dziedziczenie długów po rodzicach. Jak tego uniknąć

  • mBank

Piotr Rutkowski, z mBanku mówi, że co do wniosku o pożyczkę to każdy wniosek bank rozpatruje indywidualnie. – Kryteriami jest zdolność kredytowa i historia klienta w BIK – podkreśla Piotr Rutkowski.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Odpływ pieniędzy z konta może się zacząć już w kilka minut od publikacji zdjęcia karty płatniczej w sieci

Nie wrzucaj znalezionej karty na FB. Oszuści czekają

Umieszczając w sieci zdjęcie znalezionej karty płatniczej, narażamy jej posiadacza na straty. Oszuści tylko ...

najlepsze lokaty jednomiesięczne styczeń 2019

Nowy lider rankingu lokat jednomiesięcznych [STY 2019]

Zestawienie najlepiej oprocentowanych lokat jednomiesięcznym z wkładem równym 5 tys. zł ma nowego zwycięzcę. ...

deprecjacja waluty

Co to jest deprecjacja waluty?

Słowo „deprecjacja” w najprostszym tłumaczeniu oznacza spadek wartości. Zazwyczaj odnosi się ona od do ...