W 2020 roku za pomocą BLIK-a wykonaliśmy aż 424 mln transakcji (czyli dwa razy więcej niż w roku poprzednim), o łącznej wartości 57 mld zł. Tylko w IV kwartale sięgaliśmy po to rozwiązanie średnio 1,5 mln razy każdego dnia . Z kolei jak wynika z danych zebranych przez cashless.pl, dodaliśmy już blisko 4,4 mln kart płatniczych do takich usług, jak Apple Pay czy Google Pay. Co więcej, w ciągu roku liczba kart dodanych do różnych systemów płatności mobilnych wzrosła o ok. 2 mln.
Warto sprawdzić: Nowe ważne regulacje w płatnościach online
Lockdown, który zamknął nas domach sprawił, że kupowaliśmy i płaciliśmy głównie online. W sklepach stacjonarnych również płaciliśmy kartą lub telefonem, co w kontekście szalejącego koronawirusa wydawało nam się bezpieczniejszą opcją. Czy to oznacza, że wkrótce będziemy społeczeństwem bezgotówkowym? Co nas przyciąga do alternatywnych metod płatności i jak korzystać z nich bezpiecznie, aby nie paść ofiarą cyberprzestępstwa?
Na zakupach bez portfela, ale z telefonem
Coraz częściej wybieramy płacenie kartą lub płatności mobilne przy pomocy smartfona, bo tak nam jest wygodniej. W pandemii ten trend z oczywistych względów się nasilił. Tylko w III kw. 2020 r. dokonaliśmy 1,5 mld transakcji kartą, płacąc zbliżeniowo . Z powodów bezpieczeństwa i z konieczności zachowania odpowiedniego dystansu wobec sprzedawcy, wiele osób przestało posługiwać się banknotami. Top 3 metod płatności wybieranych w sklepie stacjonarnym przez Polaków w 2020 r. to: gotówka (63 proc.), karta zbliżeniowa (53 proc.), BLIK (18 proc.) . Chociaż tradycyjna forma płatności w tym rankingu wygrywa, to wynika z niego, że bezgotówkowe metody nie są obecnie jakąś „alternatywą”, ale powszechnymi sposobami płacenia za codziennie kupowane produkty i usługi.
Z bankowych aplikacji mobilnych, które umożliwiają płatności bezgotówkowe korzysta już ponad 13 mln osób , co oznacza, że statystycznie przeszło co 3. Polak ceni sobie wygodę płacenia bez konieczności posiadania przy sobie gotówki, ale również dokonywania transakcji bezgotówkowych w dowolnym momencie, bez potrzeby logowania się do serwisu www swojego banku.