Kiedy pieniądze trafiają na zerowy rachunek techniczny

Nie tylko po likwidacji konta czy spłacie rat kredytów pieniądze trafiają na tzw. rachunek techniczny, ale też gdy klient umrze, albo bank podejrzewa oszustwo.

Publikacja: 25.03.2021 18:45

Kiedy pieniądze trafiają na zerowy rachunek techniczny

Foto: Adobe Stock

– W każdym z wymienionych przypadków, środki klienta przeksięgowywane są na nieoprocentowany rachunek techniczny banku, tzw. dziesięcioletni, ponieważ przez te dziesięć lat klient ma możliwość wypłaty środków. Wypłata taka ma natomiast miejsce w dowolnym oddziale banku, po złożeniu odpowiedniej pisemnej dyspozycji przez klienta- informuje biuro prasowe BNP Paribas.

Warto sprawdzić: Przelew zablokowany? Sprawdzają czy nie pierzesz pieniędzy

Najczęstszą sytuacją oprócz spłaty rat na rachunek techniczny, gdy na takie konto trafiają pieniądze klienta jest likwidacja ROR-u i nie wskazanie innego konta, do przelewu pozostałej na nim gotówki.

– Konta techniczne wykorzystywane są przede wszystkim do obsługi lokat i kredytów – przyznaje Małgorzata Witkowska, z biura prasowego PKO BP. Nie chce ujawnić w jakich jeszcze sytuacjach bank wykorzystuje rachunek techniczny.

– Odnośnie innych przypadków wykorzystania konta technicznego możemy odnieść się tylko w kontekście konkretnego klienta. Jeśli taka sytuacja miała miejsce w naszym banku, prosimy o informację i zwolnienie z tajemnicy bankowej – poinformował nas PKO BP.

W ub. roku pisaliśmy o przypadku klientki Pekao SA, której pieniądze z lokaty trafiły na rachunek techniczny, bo wcześniej zlikwidowała ona konto oszczędnościowe, gdzie miała trafić gotówka. Po reklamacji pieniądze wróciły na ROR.

Mirella Gmur-Dzieduszycka z biura prasowego ING Banku Śląskiego przyznaje, że poza przypadkami związanymi z likwidacją ROR i spłatą raty kredytu, pieniądze klientów trafiają na tzw. konto techniczne w przypadku lokat terminowych oraz kont oszczędnościowych.

– Klient w momencie otwarcia lokaty wskazuje rachunek, na który mają być przeksięgowane pieniądze po zakończeniu lokaty. W przypadku, gdy zostanie on zamknięty przed zakończeniem umowy lokaty albo zostanie zablokowany do uznań, środki zgromadzone na lokacie zostaną, zgodnie z umową, przeksięgowane na nieoprocentowany rachunek techniczny – tłumaczy Mirella Gmur-Dzieduszycka.

Podkreśla, że w takiej sytuacji gotówka znajdują się na rachunku technicznym do czasu ich wypłaty czy przelewu przez klienta.

Warto sprawdzić: Rozwód z bankiem czasem bywa trudny

Z kolei w przypadku rozwiązania przez banku Otwartego Konta Oszczędnościowego  z zachowaniem okresu wypowiedzenia, bank występuje do posiadacza rachunku z prośbą o zadysponowanie saldem.

– Jeśli klient tego nie zrobić to księgujemy środki na nieoprocentowanym rachunku technicznym. W takiej sytuacji pieniądze również znajdują się na rachunku technicznym do czasu ich wypłaty czy przelewu przez posiadacza zamkniętego konta oszczędnościowego – mówi Mirella Gmur-Dzieduszycka.

Anna Szczepańska, dyrektor Departamentu Administracji Kredytowej Credit Agricole mówi, że zazwyczaj pieniądze klientów nie trafiają na rachunki techniczne.

Jednak w sytuacji, w której wypowiadana jest umowa konta to klient podaje konto, na które bank ma przekazać pieniądze w momencie zamykania rachunku.

– Podobnie jest z nadwyżkami na rachunkach kredytowych – jeśli jest na nim nadpłata. Wtedy automatycznie zwracamy kredytobiorcy te środki – przypomina Anna Szczepańska.

Zapewnia, że bank nie zamyka też od razu konta w przypadku śmierci klienta. – W takich sytuacjach najczęściej konto istnieje do momentu zgłoszenia się prawomocnych spadkobierców. W przypadku, w którym mamy podejrzenie próby oszustwa, wyłudzenia czy np. tzw. prania brudnych pieniędzy, to pieniądze czasowo blokujemy po prostu na kontach – tłumaczy dyrektor Departamentu Administracji Kredytowej Credit Agricole.

Biuro prasowe BNP Paribas informuje, że bank przeksięgowuje środki na rachunki techniczne w kilku przypadkach.

-To sytuacja, gdy rachunek klienta jest zamykany – niezależnie czy z inicjatywy banku czy samego Klienta i nie został wskazany inny rachunek Klienta do przeksięgowania nadwyżki – wylicza BNP Paribas.

Warto sprawdzić: Kiedy bank zdegraduje klienta VIP do niższej ligi

Poza tym w przypadku zgłoszenia w banku zgonu klienta posiadającego rachunek pojedynczy bez współposiadacza. A trzecim powodem jest zdiagnozowanie dziesięcioletniej nieaktywności na danym rachunku.

– W każdym z wymienionych przypadków, środki przeksięgowywane są na nieoprocentowany rachunek techniczny banku, tzw. dziesięcioletni, ponieważ przez te dziesięć lat Klient ma możliwość wypłaty środków. Wypłata taka ma natomiast miejsce w dowolnym oddziale banku, po złożeniu odpowiedniej pisemnej dyspozycji przez klienta – zapewnia bank.

– W każdym z wymienionych przypadków, środki klienta przeksięgowywane są na nieoprocentowany rachunek techniczny banku, tzw. dziesięcioletni, ponieważ przez te dziesięć lat klient ma możliwość wypłaty środków. Wypłata taka ma natomiast miejsce w dowolnym oddziale banku, po złożeniu odpowiedniej pisemnej dyspozycji przez klienta- informuje biuro prasowe BNP Paribas.

Warto sprawdzić: Przelew zablokowany? Sprawdzają czy nie pierzesz pieniędzy

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Oszczędności
Choć ceny wciąż rosną, inflacji boimy się coraz mniej
Oszczędności
Od 2016 roku lokaty przynosiły realne straty, ale to może się zmienić
Oszczędności
Polacy starają się oszczędzać, ale oni tego nie robią
Oszczędności
Coraz więcej młodych Polaków oszczędza. W co lokują pieniądze?
Oszczędności
Jak oszczędzają Niemcy. Gdzie trzymają pieniądze