Pandemia koronawirusa ma wpływ na sposoby płatności za codzienne zakupy. Wszyscy zachęcają do płatności bezgotówkowych. W ub. tygodniu apelował o to premier Mateusz Morawiecki. To samo robią sklepy. – W aktualnej sytuacji zachęcamy klientów do płatności bezgotówkowych poprzez transmisję komunikatów głosowych bezpośrednio w sklepach – poinformowała nas Aleksandra Robaszkiewicz z biura prasowego Lidla. Tak samo jest w innych sieciach. – Promujemy dokonywanie płatności bezgotówkowych – podaje Auchan Polska.

Warto sprawdzić: Czy nasza gotówka jest odpowiednio odkażana przez banki?

Zresztą podobne apele płyną też z banków. – Polecamy wygodne i bezpieczne płatności bezgotówkowe – informuje mBank.

Ewa Krawczyk z Santander Bank Polska mówi, że dla wspólnego bezpieczeństwa bank rekomenduje klientom, aby korzystali z bankowości internetowej i mobilnej. Ponadto zachęca do płacenia kartami lub telefonem. Okazuje się, że te apele skutkują. – W ostatnich dniach zauważamy wzrost transakcji bezgotówkowych. Oprócz tego podejmujemy działania komunikacyjne skoncentrowane na profilaktyce: przypominamy wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz głównego inspektora sanitarnego (GIS) i promujemy zasady higieny, które wspierają zdrowie i bezpieczeństwo naszych pracowników i klientów – mówi Aleksandra Robaszkiewicz z Lidla. Jak podaje Magdalena Lejman z biura prasowego PKO BP, jeśli chodzi o płatności bezgotówkowe, to w zeszłym tygodniu bank obserwował wzrost transakcji. – Jednak koło soboty liczba transakcji znacząco spadła – mówi Magdalena Lejman. Podkreśla, że bank cały czas namawia klientów na korzystanie z bankowości zdalnej, aplikacji mobilnej IKO oraz iPKO.

– Uruchomiliśmy kampanię zachęcającą klientów do pozostania w domu i korzystania z nowoczesnych i wygodnych kanałów elektronicznych i płatności bezgotówkowych. Tym bardziej że niemal wszystko klienci mogą zrobić przez internet: zlecać przelewy, zmieniać limity kart, aktywować IKO, załatwiać sprawy urzędowe dzięki usłudze eTożsamości i składać wiele innych dyspozycji, np. ustanawiać pełnomocnictwa – wylicza przedstawicielka banku.

Więcej płatności bezgotówkowych jest też na stacjach Orlen. – Obserwujemy lawinowy wzrost popularności naszej aplikacji Orlen Pay, co świadczy o tym, że klienci naszych stacji bardzo odpowiedzialnie pochodzą do kwestii ograniczenia kontaktów w obliczu koronawirusa – napisał na swoim profilu na Twitterze Michał Kos z działu PR Orlenu.

Coraz więcej osób płaci też poprzez system BLIK. Polski Standard Płatności od początku marca (między 1 a 12 marca) obserwuje wzrost liczby takich transakcji w stosunku do analogicznego okresu lutego. – Ogólna liczba transakcji wzrosła o 8 proc. Najbardziej wzrosła liczba transakcji w terminalach płatniczych – o ponad 16 proc. W e-commerce co miesiąc rośnie liczba transakcji na porównywalnym poziomie, natomiast odnotowaliśmy więcej transakcji w wybranych sklepach oferujących zakupy spożywcze on-line (w pojedynczych sklepach nawet 200 proc. wzrostu liczby transakcji) – mówi Marek Marek Gieorgica, reprezentujący Polski Standard Płatności.

Dodaje, że pomiędzy 9 a 12 marca liczba transakcji wzrosła jeszcze bardziej – o 25 proc. – a ich wartość o 45–50 proc. – W obecnej sytuacji PSP zachęca klientów do korzystania z płatności bezgotówkowych w każdej możliwej formie oraz, w przypadku, kiedy jest taka możliwość, o kupowanie w sklepach e-commerce, aby ograniczyć wychodzenie do miejsc, gdzie są większe zbiorowiska ludzi – mówi Marek Gieorgica. Apeluje też do użytkowników, aby zwracali uwagę na to, czy w ich otoczeniu nie ma osób, które wymagają wsparcie i pomocy – szczególnie osób starszych. Być może warto zaproponować im zrobienie zakupów, tak aby nie musiały wychodzić z domu.

– W obecnej sytuacji przestrzegamy także i apelujemy o czujność w związku z aktywnością cyberprzestępców, którzy wykorzystują niepokój Polaków, podszywają się pod instytucje publiczne lub pod znajomych i próbują wyłudzić pieniądze. Prosimy o to, aby korzystać tylko ze sprawdzonych źródeł informacji, logować się wyłącznie na stronach internetowych banków, nie klikać w żadne linki czy komunikaty, które otrzymujemy mailem czy smsem, a których źródła pochodzenia nie jesteśmy absolutnie pewni – tłumaczy przedstawiciel Polskiego Standardu Płatności. W ub. tygodniu Komisja Nadzoru Finansowego zwróciła się do Narodowego Banku Polskiego o jak najszybsze podniesienie limitu płatności bezgotówkowych bez autoryzacji kodem PIN do 100 zł. W Polsce od początku ich uruchomienia wciąż jest to 50 zł. Obie organizacje płatnicze – i Visa, i Mastercard – już dwa lata temu zapowiedziały podwyższenie tej kwoty do 100 zł i miały już na to zgodę NBP. Ale wciąż nie udało się tego wprowadzić. – Mastercard pracuje obecnie ze wszystkimi uczestnikami rynku płatniczego, w tym z agentami rozliczeniowymi i wydawcami kart płatniczych, aby zmiana ta była możliwa jak najszybciej – poinformował Michał Miłowski, reprezentujący MasterCard. Przedstawiciele Visy nie chcieli wypowiadać się w tej sprawie.

Warto sprawdzić: Co walka z koronawirusem oznacza dla naszych portfeli

Z kolei Związek Banków Polskich już pod koniec ub. tygodnia zapowiedział, że chce jak najszybciej sprawić, by sektor bankowy podjął odpowiednie działania, by wdrożyć podwyższenie limitu płatności zbliżeniowych do 100 zł. A w poniedziałek prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz zadeklarował, że pierwsze instytucje będą gotowe do przyjęcia płatności bez użycia PIN do 100 zł w ciągu najbliższych dni, ale też przyznał, że niektórym wdrożenie tej nowości zajmie kilka tygodni lub miesięcy.

– Nie wynika to jednak z czyjegoś lenistwa, tylko z konieczności przeprowadzenia skomplikowanych wdrożeń technologicznych – tłumaczył prezes Pietraszkiewicz.