Lokaty na 12 miesięcy zarabiają coraz mniej

Maksymalnie do 2,25 proc. w skali roku można zarobić na depozycie rocznym. Cięcia stóp procentowych zmusiły banki do dostosowywania oprocentowania lokat do obecnie panującej sytuacji ekonomiczno – gospodarczej. Stawki na depozytach są więc coraz niższe, a wypracowane odsetki coraz mniej atrakcyjne.

Publikacja: 31.03.2020 16:25

Lokaty na 12 miesięcy zarabiają coraz mniej

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Najlepszą pozycję w rankingu dziesiątki najwyżej oprocentowanych lokat rocznych z wkładem w wysokości 10 tys. zł zajmuje Bank Ochrony Środowiska z EKOLokatą Plus. Jej oprocentowanie wynosi 2,25 proc. w skali roku. Depozyt oferowany jest posiadaczom rachunku osobistego. Warunkiem otrzymania wskazanej stawki jest utrzymywanie na rachunku średniomiesięcznego salda środków w wysokości minimum 10 proc. kwoty lokaty w każdym miesiącu trwania lokaty. Oszczędzający musi również wykonywać transakcje bezgotówkowe kartą debetową wydaną do konta (operacje na kwotę minimum 300 zł miesięcznie). Minimalna kwota przelewu na lokatę wynosi 1 tys. zł. Bank nie stawia limitu w górnym progu wpłat.

Warto sprawdzić: Te banki rezygnują z podwyżek i znoszą opłaty na czas pandemii

2,2 proc. w skali roku na Lokacie NR 1 oferuje Idea Bank. Lokatę otworzyć można bez zakładania konta. Wystarczy zainwestować od 500 zł do 1 mln zł.

Z 2,3 proc. do 2,1 proc. w skali roku spadło oprocentowanie Lokaty Plus w Toyota Banku. Oferta skierowana jest do osób, które prowadzą w tym banku ROR i mogą na depozycie złożyć środki przekraczające kwotę 5 tys. zł.

Mniej niż 2 proc.

Do 1,8 proc. (z 1,9 proc. w skali roku) spadło oprocentowanie Nest Lokaty Lojalnej w Nest Banku. Produkt dostępny jest dla osób z regularnymi wpłatami pensji na rachunek osobisty założony w tym banku. Na depozyt można przelać od 1 tys, zł do maksymalnie 2 mln zł. Na taką samą stawkę liczyć mogą posiadacze konta w PlusBanku, którzy zakładają lokatę za pomocą bankowości elektronicznej lub mobilnej.

O jeden punkt procentowy mniej – 1,7 proc. w skali roku – oferują na depozytach Santander Consummer Bank (Lokata Online Nowe Środki) i Credit Agricole (Oferta na nowe środki). Saldo nowych środków Santander wyznacza na dzień 1 stycznia 2020 r. Wpłacić można od 1 tys. zł do maksymalnie 400 tys. zł. W Credit Agricole zainwestować można od 1 tys. zł do100 tys. zł, a dniem bazowym dla wyliczenia nowych środków jest ostatni dzień stycznia br.

Warto sprawdzić: Jedno kliknięcie i konto ogołocone przez złodzieja

Bank Millennium obniżył z 1,8 proc. do 1,5 proc. w skali roku stawkę oprocentowania oferowanego na Lokacie Horyzont Zysku. Depozyt wymaga wpłaty od 1 tys. zł do 100 tys. zł. Saldo progowe łącznego zaangażowania obliczone jest przez bank na koniec dnia 19 listopada 2019 r.

Z 2 proc. do 1,4 proc. w skali roku mogą dziś zarobić osoby zakładające w Getin Banku Lokatę na nowe środki. Można na nią przelać od 500 zł do 400 tys. zł. Warunkiem jet wpłata nowych środków, tj. nadwyżki powyżej salda środków złotowych klienta w Getin Banku (wg stanu na koniec dnia 18 marca 2020 r.).

Mniej zarobić można też w Alior Banku. Oprocentowanie na rocznej Lokacie na nowe środki wynosi dziś nie 1,8 proc. a jedynie 1,2 proc. w skali roku. Aby skorzystać z oferty, nie trzeba mieć konta w Alior Banku. Wystarczy wpłata przewyższająca kwotę 1 tys. zł. Saldo nowych środków wyliczane jest na dzień 28 lutego 2020 r.

1,1 proc. i 1 proc. w skali roku zarobić można w BGŻOptima i BNP Paribas. Ofertą z taką stawką objęte są odpowiednio Lokata klasyczna i Lokata Progresywna.

Oszczędności
Choć ceny wciąż rosną, inflacji boimy się coraz mniej
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Oszczędności
Od 2016 roku lokaty przynosiły realne straty, ale to może się zmienić
Oszczędności
Polacy starają się oszczędzać, ale oni tego nie robią
Oszczędności
Coraz więcej młodych Polaków oszczędza. W co lokują pieniądze?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Oszczędności
Jak oszczędzają Niemcy. Gdzie trzymają pieniądze