W okienku słono zapłacimy za przelew do fiskusa

Przelew do urzędu skarbowego kosztuje na poczcie więcej niż inne przelewy. Na szczęście w bankach nie ma takich różnic w opłatach.

Publikacja: 31.07.2020 16:51

W okienku słono zapłacimy za przelew do fiskusa

Foto: Adobe Stock

Nasz czytelnik dostał z urzędu skarbowego informację dotyczącą zeznania podatkowego PIT-37. Wynikało z niej, że musi dopłacić za 2019 rok 10 zł. – Miałem na to siedem dni, a ponieważ byłem na wakacyjnym wyjeździe, postanowiłem skorzystać z poczty – opowiada.

W placówce okazało się, że opłata za przelew wynosi 12 zł. – To więcej niż dopłata podatkowa. Zapytałem pracownicę poczty, skąd taka wysoka kwota, usłyszałem, że taką stawkę ustaliła skarbówka – mówi nasz czytelnik.

Warto sprawdzić: Zadają dziwne pytania, gdy przelewamy pieniądze do USA

Na poczcie standardowy przelew kosztuje 3,5 zł. Zapytaliśmy Pocztę Polską, skąd ta różnica. „Wynika to z warunków osobnego procesu technologicznego przyporządkowanego do obsługi Krajowej Administracji Skarbowej” – odpisało nam biuro prasowe.

Czy zróżnicowane ceny przelewów mają też banki?

Grzegorz Culepa z biura prasowego PKO BP zapewnia, że opłaty za przelewy natychmiastowe oraz przelewy standardowe realizowane w oddziale lub przy wykorzystaniu serwisu telefonicznego banku są takie same bez względu na to, kto jest beneficjentem przelewu.

– W przypadku klientów indywidualnych przy przelewach krajowych nie obowiązują specjalne opłaty za przelewy do instytucji – mówi Mirella Gmur z biura prasowego ING Banku Śląskiego.

Ewa Krawczyk z biura prasowego Santander Bank Polska twierdzi, że dla klientów indywidualnych nie ma specjalnej opłaty za przelewy do urzędów skarbowych czy ZUS. – To przelew krajowy, opłata w zależności od rodzaju konta i sposobu złożenia go (zdalnie czy w oddziale) wynosi od 0 do 10 zł – tłumaczy Ewa Krawczyk. Dodaje, że dla klientów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, posiadaczy Konta Firmowego Godnego Polecenia takie przelewy złożone w bankowości elektronicznej są bez opłat.

Warto sprawdzić: Przelew pieniędzy za mandat może być nie lada wyzwaniem

W Pekao SA opłaty za przelewy krajowe realizowane w oddziale i przez internet do instytucji, np. do urzędu skarbowego, są takie same jak w przypadku zwykłych przelewów. Przelewy z Konta Przekorzystnego zlecane przez bankowość elektroniczną są bezpłatne.

W Credit Agricole w przypadku poleceń przelewów z rachunków firmowych kierowanych do urzędów i instytucji, np. urząd skarbowy, ZUS, nie obowiązują wyższe opłaty w żadnym z udostępnianych przez bank kanałów: placówka, Contact Center, internet.

– Dla klientów indywidualnych przelewy Elixir, bez względu na ich odbiorcę, mają taką samą stawkę opłat. Dotyczy to także przelewów do ZUS oraz przelewów podatkowych – zapewnia Przemysław Przybylski, rzecznik tego banku.

Oszczędności
Jak oszczędzają Niemcy. Gdzie trzymają pieniądze
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Oszczędności
Gotówka i Biuro Rzeczy Znalezionych. Znalazca może zostać opodatkowany
Oszczędności
Kuny wymienimy tylko w kantorze, banki już ich nie chcą
Oszczędności
Oszczędzanie bez podatku. Przegląd IKE i IKZE 2022
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Oszczędności
Finansowe zdrowie teraz i w przyszłości
Oszczędności
Młodzi Polacy odkładają na przyszłość, ale niekoniecznie na emeryturę