Przelew pieniędzy za mandat może być nie lada wyzwaniem

Wykonanie przelewu – pieniężnej kary do urzędu skarbowego – czasem może być nie lada wyzwaniem, bo w banku nie ma takiej opcji.

Publikacja: 02.03.2020 19:33

Przelew pieniędzy za mandat może być nie lada wyzwaniem

Foto: pieniadze.rp.pl

Pan Mikołaj jest klientem BNP Paribas. Ostatnio mężczyzna został ukarany mandatem za złe parkowanie. Miał wpłacić pieniądze na konto I Urzędu Skarbowego w Opolu, bo od ponad czterech lat jest on uprawniony do poboru należności z terenu całego kraju wynikających z grzywien nałożonych w drodze mandatu karnego.

Warto sprawdzić: Remedium na problemy posiadaczy kilku kont bankowych

Mężczyzna chciał zapłacić mandat, ale pojawiły się trudności. Okazało się, że takiego przelewu nie można zrobić w internecie z jego konta.

– Jak wpisuje się w bankowości elektronicznej nr rachunku, to otrzymuje się informację, że wpłaty do urzędów skarbowych idą przez osobną zakładkę, a w niej trzeba wpisać, z jakiego tytułu. Dokładniej zaś wybrać z proponowanej listy. Na tej liście propozycji „mandat” nie ma. Są różne podatki, opłaty etc., a mandatu nie ma – opowiada czytelnik.

Dodaje, że zwykłego przelewu w bankowości internetowej nie można zrobić, bo BNP Paribas „blokuje taki przelew”.

Pan Mikołaj wybrał się więc do jednego z warszawskich oddziałów swojego banku. – U nas nie da się zapłacić mandatu za parkowanie. Ani u mnie, ani przez system bankowości elektronicznej – przyznała pracownica banku.

Klient zapytał ją, co ma zrobić w takiej sytuacji? – Musi pan iść na pocztę – usłyszał od przedstawicielki BNP Paribas. Kobieta zdradziła, w której placówce w okolicy są też najmniejsze kolejki.

Karolina Kozakiewicz z biura prasowego banku zapewnia, że takie przelewy są możliwe przez nowy system bankowości internetowej banku GOonline. Bank uruchomił go w połowie 2019 roku. GOonline – jak informował bank – stopniowo ma zastępować dotychczasowy system Pl@net. A to z niego korzysta nasz czytelnik

W pierwszej kolejności bank zaprosił do przejścia na nowy system najbardziej aktywnych klientów po to, by go porządnie „potestowali” i by móc wprowadzać ewentualne poprawki. A w połowie września klienci dostaną nową aplikację bankową na smartfony – GOmobile.

Cały proces przenoszenia danych klientów do GOonline BNP Paribas chciałby zakończyć w drugim kwartale 2020 r. Wtedy też definitywnie zostanie wyłączony system Pl@net.

A jak jest w innych bankach?

Czy w nich klienci też mają problem z opłaceniem mandatu karnego w bankowości internetowej lub mobilnej? Okazuje się, że nie. – Mandat karny można zapłacić w serwisach iPKO i IKO. Procedura jest taka sama. Należy wybrać przelew podatkowy. W polu: „wpisz typ formularza”, wpisujemy „mandat”. W formularzu pojawią się automatycznie dane I Urzędu Skarbowego w Opolu, do którego wpływają wszystkie opłaty mandatowe z całej Polski – tłumaczy Roman Grzyb z biura prasowego PKO BP.

Także w Pekao SA zarówno w aplikacji mobilnej, jak i bankowości elektronicznej klient może wybrać opcję „mandaty”. – Wtedy automatycznie w polu odbiorcy „podstawi się” odpowiedni urząd skarbowy (w tym konkretnym przypadku w Opolu) – zapewnia biuro prasowe banku.

Emilia Kasperczak z mBanku mówi, że podstawia on dane do przelewu automatycznie. – W serwisie transakcyjnym klient musi wejść w zakładkę Płatności, wybrać Przelew podatkowy, w Typ formularza wpisać mandaty, a w Miejscowość Opole. Reszta uzupełniana jest automatycznie. Analogicznie działa to w aplikacji: płatności/podatkowy/nowy numer rachunku/w pole do wyszukania wpisujemy mandaty, a w miejscowość – Opole – opowiada Emilia Kasperczak.

Warto sprawdzić: Zwrócą prowizję, gdy bankomat zepsuty

Również Marcin Olech, menedżer ds. bankowości internetowej w Credit Agricole, zapewnia, że płatności za mandat są dostępne w serwisie internetowym CA24 eBank.

– Mają one dedykowany symbol formularza płatności na formatce przelewu podatkowego. Po wyborze odpowiedniego formularza płatności za mandat lista urzędów skarbowych jest ograniczana do prawidłowych dla danego formularza. W aplikacji mobilnej CA24 Mobile w tym momencie opcja przelewu podatkowego nie jest jeszcze dostępna – tłumaczy Marcin Olech.

Podobnie jest w ING Banku Śląskim czy w Santander Bank Polska. – Mamy taką możliwość zarówno w aplikacji, jak i w Santander internet. – Trzeba zrobić przelew podatkowy i wskazać „mandaty” jako symbol formularza, a następnie np. „I Urząd Skarbowy w Opolu – mówi Ewa Krawczyk z Santandera.

Pan Mikołaj jest klientem BNP Paribas. Ostatnio mężczyzna został ukarany mandatem za złe parkowanie. Miał wpłacić pieniądze na konto I Urzędu Skarbowego w Opolu, bo od ponad czterech lat jest on uprawniony do poboru należności z terenu całego kraju wynikających z grzywien nałożonych w drodze mandatu karnego.

Warto sprawdzić: Remedium na problemy posiadaczy kilku kont bankowych

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Oszczędności
Choć ceny wciąż rosną, inflacji boimy się coraz mniej
Oszczędności
Od 2016 roku lokaty przynosiły realne straty, ale to może się zmienić
Oszczędności
Polacy starają się oszczędzać, ale oni tego nie robią
Oszczędności
Coraz więcej młodych Polaków oszczędza. W co lokują pieniądze?
Oszczędności
Jak oszczędzają Niemcy. Gdzie trzymają pieniądze